• Garść pomysłów na Noc Bibliotek

          Dla najmłodszych czytelników polecamy aplikację Earth Speakr, która zaprasza dzieci z całego świata do stworzenia wspólnego dzieła – przemówienia w imieniu planety Ziemi na temat jej przyszłości. Aplikacja na telefon pozwala nałożyć specjalny filtr i nagrać wiadomość w imieniu Ziemi – dzieci użyczają swój głos roślinom, wodzie, zwierzętom. Wszystkich wiadomości można wysłuchać na stronie internetowej projektu. Inną aplikacją, która pozwala poznać świat roślin jest PlantNet pozwalająca na identyfikację i poznanie roślin – wspaniała do tworzenia wirtualnych zielników, albumów czy kolekcji flory z naszej okolicy. Innym ciekawym zasobem jest portal Głosy Ptaków, który pozwala odsłuchać dźwięków kilkuset różnych ptaków..

          Szukając zasobów w sieci, warto sprawdzić, co możemy znaleźć na platformach z audiobookami i podcastami. Zwróćcie uwagę na platformę Spotify, na której poza ogromnymi zasobami muzycznymi, są też liczne podcasty. Dla najmłodszych polecamy Bajkowy Podcast Wojciecha Strózika oraz playlistę Słuchamy z dziećmi.

          Natomiast dla młodzieży i dorosłych, w temacie klimatu i troski o planetę, polecamy dwa doskonałe podcasty – Radio Antropocenu, z doskonałymi reportażami dźwiękowymi o wpływie człowieka na zmianę klimatu w różnych nieoczywistych zakątkach świata, oraz Muda Talks – rozmowy o zrównoważonym rozwoju, przedsiębiorczości opartej na osobistym wpływie, i ratowaniu świata.

          Wspólne czytanie to jeden z najoczywistszych, ale też najbliższych idei Nocy Bibliotek, pomysłów na wspólne świętowanie.

          Można spotkać się przy wspólnym czytaniu w zupełnie innej, nieoczywistej konwencji.  Inspiracją może być Klub Cichej Książki (Silent Book Club), który założyła grupa przyjaciół w 2012 roku w barze w San Francisco.

          W Klubie Cichej Książki, przyjaciele spotykają się w jednym miejscu – w kawiarni w bibliotece, w czyimś domu, by wspólnie czytać w ciszy. Takich miejsc jest już 240 na całym świecie. W czasie pandemii klubowicze Cichej Książki spotykali się online, by czytać razem, w tym samym czasie. Pomysłodawcy takiej formy spotkania wokół literatury podkreślają, że wzbogaca ona ich życie i uszczęśliwia.

          Idąc dalej tropem ciszy, zachęcamy Was do zapoznania się z Silent Bookami („milczącymi książkami”), czyli książkami obrazowymi, stworzonymi wyłącznie za pośrednictwem narracji obrazami. Ich autorzy deklarują wiarę, że język książek obrazowych nie jest w żaden sposób wtórnym w stosunku do języka pisanego, że ma uniwersalną moc i potencjał, które przekraczają wszelkie bariery języka czy gatunku. Silent Booki mogą być pomysłem na twórcze działanie czytelników. Może, podczas Nocy Bibliotek warto stworzyć wspólną historię, opowiedzianą wyłącznie obrazami? Jeśli zdecydujecie się na taką formę opowieści, sprawdźcie koniecznie zasoby Narodowego Archiwum CyfrowegoOśrodka KartaPolony, Wasze, lokalne zdigitalizowane zasoby graficzne oraz portal Pixabay. Jeśli będziecie tworzyli Wasze Silent Booki online, możecie wykorzystać aplikacje na telefon do przygotowania collage’y, jak na przykład PicsArt Photo EditorPixlr lub  Canva – narzędzie online do tworzenia wszelakich grafik.

          Inną inspiracją do tworzenia wspólnych opowieści może być powieść 21 Steps Charlesa Cummingsa. To cyfrowa narracja, w której historia jest opowiadana za pomocą map Google. Czytelnik śledzi narrację poprzez format hipertekstu zawartego w polach tekstowych Google. Oprócz narracji znajdującej się w polach tekstowych, historię wspierają obrazy map Google i szlak trasy bohatera, pokazując lokalizacje, w których ma miejsce każde zdarzenie.

          Jeśli zrealizujecie jakiś pomysł podzielcie się nim w mediach społecznościowych, wykorzystując hasztagi: #nocbibliotek, #bibliotekaonline, #zostanwdomuczytajksiazki,

          ( pomysły przygotowała Katarzyna Górkiewicz ekspertka edukacyjna)

          pastedGraphic.png

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Chomęcicach
      • 61 810 76 41 518 680 012
      • Szkoła Podstawowa im Arkadego Fiedlera w Chomęcicach, Poznańska 112, 62-052 Komorniki Poland
      • Dyrektor Szkoły Anna Golczak
      • Wicedyrektor Anna Raczkowska - Kasperska
      • Administrator WWW Anna Aleksandrowicz - Rajewicz
      • Administrator Librus Paulina Wojtkowiak
    • Logowanie