• WYCIECZKA DO CENTRUM SZYFRÓW ENIGMA
     • WYCIECZKA DO CENTRUM SZYFRÓW ENIGMA

     • W piątek klasy 6 wzięły odwiedziły Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu. Z audioprzewodnika dowiedzieliśmy się, w jaki sposól niemieckie wojska używały Enigmy podczas wojny i jak Polacy złamali tajemnicę niemieckich szyfrów. Następnie udaliśmy się na interaktywną wystawę, gdzie mieliśmy okazję spróbować swoich sił w łamaniu szyfrów. To było naprawdę emocjonujące doświadczenie, ponieważ musieliśmy zastosować logiczne myślenie i pracować w grupach, aby rozwiązać zagadki. Podczas zwiedzania centrum zaprezentowano nam wiele narzędzi i technik, jakie Polacy stosowali podczas łamania niemieckich kodów. Dowiedzieliśmy się o różnych typach szyfrów, które były używane na przestrzeni lat, a także o tym, jakie narzędzia stosowali kryptolodzy w celu ich złamania. Jesteśmy zachwyceni wizytą w Centrum Szyfrów Enigma. To było naprawdę ciekawe doświadczenie i pokazało nam, jakie znaczenie ma szyfrowanie i jego łamanie.

      (B. Małgowska, E. Borowiak, M.Nowak)

    • SPOTKANIE INTEGRACYJNE - WSPÓLNE PIECZENIE CIASTECZEK W KLASIE 3A
     • SPOTKANIE INTEGRACYJNE - WSPÓLNE PIECZENIE CIASTECZEK W KLASIE 3A

     • Uczniowie klasy 3a wraz z rodzicami i  wychowawcą w ramach zajęć integracyjnych udali się do pracowni ze sprzętem AGD i wspólnymi siłami upiekli pyszne ciasteczka. Warsztaty kulinarne poza integracją miały na celu:

      - doskonalenie zdolności manualnych,

      rozwijanie kreatywności, szczególnie w czasie dekorowania wypieków,

      naukę planowania oraz organizowania;

      rozwój motoryki małej, 

      Wspólne pieczenie było przede wszystkim przyjemną zabawą, a także wspaniałą okazją do rozmów na temat przepisów kulinarnych i nie tylko. Najbardziej wyczekanym momentem była wspólna degustacja ciasteczek, gofrów i innych smakołyków.  Ciasteczka bardzo wszystkim smakowały! 

      Podczas pieczenia mogliśmy skorzystać między innymi ze sprzętów zakupionych w ramach programu Laboratoria Przyszłości. 

      (Justyna Duda)

    • OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ
     • OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ

     • 23.lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją.

      Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw.Choroba może dotknąć każdego człowieka bez względu na płeć, wiek czy status społeczny. Często rozwija się latami, dyskretnie i powoli odbierając radość z życia. Depresja dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk i mieszkających we wszystkich krajach. Depresja jest chorobą, którą charakteryzuje uporczywy smutek, brak energii, brak zainteresowania czynnościami, które dotąd sprawiały przyjemność i dawały satysfakcję. Problemy ze snem (bezsenność lub ospałość), niepokój, trudności z koncentracją, utrata poczucia własnej wartości, poczucie winy lub beznadziei istnienia, myśli o samookaleczeniu lub wręcz uporczywe myśli samobójcze - to cechy charakterystyczne tej choroby.Depresja to nie tylko problemy z nastrojem. Do zaburzeń psychicznych dołączają objawy somatyczne, czyli cielesne. Na skutek symptomów depresji chorzy zaczynają zaniedbywać codzienne obowiązki - pracę, szkołę, higienę osobistą. Problemem stają się dla nich podstawowe czynności takie jak wstanie z łóżka czy pójście do sklepu.Celem ustanowienia dnia było upowszechnianie wiedzy na temat depresji i innych zaburzeń z nią związanych. Obecnie depresja jest najczęstszą chorobą psychiczną. Zachorowalność roczna wynosi 6-12 % wśród osób dorosłych, w tzw. sile wieku, a u osób w wieku podeszłym jest wyższa i sięga nawet ponad 15 %. Szacuje się także, że około 30-50 % ludzi cierpiało chociaż raz w swoim życiu na zaburzenia depresyjne.Mimo faktu, że choroba występuje bardzo często, osoby na nią cierpiące wstydzą się szukać pomocy.Osoby, które nie doświadczyły depresji, często są przekonane, że zaburzenia depresyjne to jedynie fanaberia słabych ludzi. Jest to, oczywiście, nieprawda (i w dodatku krzywdzący osąd). Większość osób cierpiących na depresję, gdyby mogło, z pewnością wybrałoby radosne, zwyczajne życie.Depresję można (i powinno się) leczyć. Najkorzystniejsze są metody kompleksowe, czyli połączenie psychoterapii i farmakoterapii. Bardzo istotna jest również edukacja - objaśnianie pacjentowi, na czym polega choroba i czego może się spodziewać. Ważne, by o depresji możliwie dużo wiedzieli również najbliżsi chorego. Najczęstszą metodą psychoterapii jest tak zwana terapia poznawczo-behawioralna, która skupia się na analizowaniu problemów i wykształcaniu pozytywnych reakcji.Na terenie Gminy Komorniki działa punkt informacyjno - konsultacyjny w Plewiskach, ul. Zielarska 120c/7Działania punktu dla mieszkańców Gminy Komorniki odprowadzających podatki w Gminie są bezpłatne.Zapisy telefoniczne 696 038 532 lub 504 606 017

    • DRZWI OTWARTE 2023
     • DRZWI OTWARTE 2023

     • Po trzech latach Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Chomęcicach otworzyła się dla przyszłych uczniów i ich rodziców. Tegorocznego drzwi otwarte pod hasłem „PODRÓŻE Z ARKADYM FIEDLEREM” były okazją do poznania patrona szkoły.

       Wydarzeniu towarzyszyły warsztaty egzotycznych masek, konstruowania robotów, a także warsztaty plastyczne. Zaprezentowane zostały pracownie doposażone m.in. dzięki projektom LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI (finansowanie MEN), Europejska szkoła w Chomęcicach -kształtowanie kompetencji kluczowych z matematyki i informatyki (dofinansowanie z funduszy europejskich) oraz Aktywna Tablica - pomoce do zajęć terapeutycznych m.in. długopisy 3D. 

      Największym zainteresowaniem wśród najmłodszych gości cieszył się robot Emys, który wykorzystywany jest do pracy na zajęciach języka angielskiego oraz sala terapii światłem. 

      Dziękujemy za tak liczne przybycie i zapraszamy do naszej szkoły.

      (AG)

    • WALENTYNKI 2023 - MIĘDZYSZKOLNA WYMIANA KARTEK
     • WALENTYNKI 2023 - MIĘDZYSZKOLNA WYMIANA KARTEK

     • Z okazji Walentynek uczniowie klasy 2a, 2b oraz 3a ze Szkoły Podstawowej w Chomęcicach wymienili się kartkami walentynkowymi z rówieśnikami ze Szkoły Podstawowej w Konarzewie.
      Ogromną radość sprawiło nam tworzenie kartek, ale jeszcze większą ich odbieranie! :-)
      Bardzo dziękujemy uczniom z klasy 1b ze Szkoły Podstawowej w Konarzewie oraz Pani Renacie Łuczce za piękne kartki z życzeniami.
      Z okazji Walentynek życzymy wszystkim dużo miłości! :-)
      Uczniowie wraz z nauczycielami
      K.Nowak, P.Buryan, J.Duda

    • ZMIANA PLANU LEKCJI
     • ZMIANA PLANU LEKCJI

     • Od 13.02.2023r. obowiązywać będzie nowy plan lekcji. Prosimy zapoznać się ze zmianami, które zostały wprowadzone do dziennika librus.

     • 31 FINAŁ WOŚP

     • Szkoła Podstawowa im.A.Fiedlera w Chomęcicach podczas 31. finału WOŚP w GOK Komorniki oraz WDK Koźlak w Chomęcicach

      Na scenie w „Koźlaku” wystąpiły grupy oddziałów przedszkolnych przygotowane przez panie: Monikę Kaczmarek, Kasię Gwarek i Anię Mroczkowską grupa teatralna pod czujnym okiem p. Heleny Rumińskiej oraz nasza gwiazda Alicja Pagórska. Wielkie brawa dla młodych artystów i ogromne podziękowania dla wszystkich, którzy w niedzielę znaleźli czas na przygotowanie całego przedsięwzięcia. Obsłużenie dwóch imprez to nie lada wyzwanie.

      … i jeszcze jedno podziękowanie dla #RadaRodzicówSPChomęcice, która jak zawsze przygotowała przepyszny poczęstunek.

    • DZIEŃ BABCI I DZIADKA
     • DZIEŃ BABCI I DZIADKA

     • ,,Babcia to ciepłe uściski i słodkie wspomnienia.

      Pamięta wszystkie twoje osiągnięcia i zapomina o wszystkich Twoich błędach” - Barbara Cage

      ,,Dziadek ma uszy, które naprawdę słuchają,

      ramiona, które zawsze trzymają, miłość, która nie ma końca

      i serce zrobione ze złota” – autor nieznany

       

      Taki dzień jak ten, nie zdarza się zbyt często..

      Była radość, taniec, śpiew, recytacja, mnóstwo energii, ekscytacja, czułe spojrzenia, duma, morze miłości i wdzięczności, mokre policzki od wzruszenia, dziesiątki buziaków, własnoręcznie zrobione upominki i ogrom miłych słów. A to wszystko za sprawą dzieci z oddziałów przedszkolnych, które świętowały dzień Babci i Dziadka. Cudowna uroczystość przygotowana przez uczniów została zwieńczona pysznym poczęstunkiem, a chętni dziadkowie mogli udać się na profesjonalną, pamiątkową sesję zdjęciową z wnukami. 

   • Kontakty

    • Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Chomęcicach
    • 61 810 76 41 518 680 012
    • Szkoła Podstawowa im Arkadego Fiedlera w Chomęcicach, Poznańska 112, 62-052 Komorniki Poland
    • Dyrektor Szkoły Anna Golczak
    • Wicedyrektor Anna Raczkowska - Kasperska
    • Administrator WWW Anna Aleksandrowicz - Rajewicz
    • Administrator Librus Paulina Wojtkowiak
   • Logowanie