• Aktualności

     • Zapraszamy do Muzeum Krakowa na „Ferie w Muzeum”!
      • Zapraszamy do Muzeum Krakowa na „Ferie w Muzeum”!

      •        W ramach tegorocznych „Ferii w Muzeum” przygotowaliśmy szereg warsztatów online skierowanych do dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 18 lat, podczas których zapraszamy na niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni! Co łączy igloo i kameleona, jak wygląda chasydzkie wesele, jakie sekrety skrywa Stara Biblioteka, jakie trendy panowały w modzie sto lat temu? Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas warsztatów. A może chcielibyście Państwo ze swoimi uczniami spróbować sił w Podgórskim quizie historycznym?

       To tylko nieliczne propozycje zajęć przygotowanych przez Muzeum Krakowa. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem „Ferii w Muzeum” dostępnym na stronie:
       http://muzeumkrakowa.pl/aktualnosci/ferie-w-muzeum-on-line 

       Należy się jednak spieszyć – liczba miejsc na każde warsztaty jest ograniczona.
       Gwarancją rezerwacji miejsca jest wniesienie opłaty – decyduje kolejność zakupu biletu (cena biletu na pojedyncze zajęcia wynosi 3 zł od osoby uczestniczącej).
       Bilety na warsztaty można nabyć za pośrednictwem strony www.bilety.muzeumkrakowa.pl, najpóźniej godzinę przed danym wydarzeniem.

       Wszystkie zajęcia realizowane będą online.

       Specjalna oferta warsztatów w ramach „Ferii w Muzeum” obowiązuje jedynie w terminie 4-17.01.2021.

       Wszelkie wątpliwości i pytania w kwestii „Ferii w Muzeum” prosimy kierować do Działu Edukacji Muzeum Krakowa:  edukacja@muzeumkrakowa.pl

      • Cześć i chwała Bohaterom!

      • Obchody 102 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego miały się w tym roku odbyć w Chomęcicach. Epidemia pokrzyżowała te plany. Trzeba było znaleźć inną formę upamiętnienia bohaterów 1918 roku. Zamiast bezpośredniego spotkania, zorganizowane zostano wydarzenie online. Przygotowały je Anna Golczak, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Chomęcicach i Dorota Trocha, radna gminna i sołtys tej miejscowości.

       Do Wiejskiego Domu Kultury „Koźlak”, gdzie to wirtualne spotkanie się odbyło, zaproszony został Bogdan Czerwiński, regionalista i historyk, były dyrektor Muzeum Regionalnego w Stęszewie. Celem było przekazanie wiedzy na temat Powstania jak największej liczbie uczniów szkoły w Chomęcicach, połączonych z „Koźlakiem” przez internet. Obejrzeli przygotowane materiały poświęcone miejscom związanym z powstańczymi wydarzeniami.

       Uczniowie poznali postać pułkownika Andrzej Kopy, jednego z powstańczych dowódców. Poświęcona mu tablica pamiątkowa zdobi ścianę „Koźlaka”. Jego zasługi były wielkie, ale na uznanie musiał czekać wiele lat. Bogdan Czerwiński opowiadał o tym bohaterze, a rozmowę prowadziła Agnieszka Bartkowiak, nauczycielka z Chomęcic.

       Uczniowie mieli do historyka dziesiątki pytań. Dlaczego Andrzej Kopa służył w pruskiej armii? Historyk tłumaczył, że każdy Polak musiał służyć w armii zaborcy. Wielkopolanie powoływani byli do wojska pruskiego, jednak karierę oficerską mogli zrobić tylko po zmianie wyznania na protestanckie. Artylerzysta Andrzej Kopa, choć był katolikiem, za wojenne zasługi otrzymał stopień podporucznika.

     • Świąteczne spotkanie z panem Andersenem.
      • Świąteczne spotkanie z panem Andersenem.

      •  W dniu 22 grudnia uczniowie klasy 1b po udanym  ŚWIĄTECZNYM CHELLENGU udali się w niesamowitą podróż. Dzięki wehikułowi czasu przenieśli się do pracowni Hansa Christiana Andersena, w której czekał już na nich jeden z najbardziej znanych bajkopisarzy. Zanim zaprosił  dzieci do czarodziejskiego  świata baśni opowiedział o swoim życiu, również tym z okresu wczesnego dzieciństwa. 

        Następnie uczniowie  wysłuchali  utworów  czytanych przez samego mistrza, wśród których była   baśń związana ze świętami Bożego Narodzenia pt. ,, Dziewczynka z zapałkami”. 

       Bardzo serdecznie dziękujemy panu Zbigniewowi Grochalowi   za przyjęcie zaproszenia na spotkanie i wspaniałe wcielenie się postać H. CH. Andersena.

        

       Wdzięczni uczniowie z klasy 1b wraz z wychowawczynią

     • 75 urodziny Pippi Pończoszanki.
      • 75 urodziny Pippi Pończoszanki.

      •  

             W tym roku znana bohaterka książek Astrid Lindgren - Pippi obchodziła  swój jubileusz  i my z tej okazji wyprawiliśmy jej huczne urodziny. Z powodu  epidemii  pewne elementy obchodów musiały odbyć się online jak konkurs na tort dla Pippi , ale uczniowie z klasy 0 chodzili cały czas do szkoły i oni brali udział w uroczystościach na żywo. Najpierw poznawali przygody najsilniejszej dziewczynki  świata , następnie wzięli udział w konkursie plastycznym a w dniu urodzin wykonali torty dla Pippi, pokonywali  tory przeszkód, oglądali film a na końcu wszyscy odśpiewali jubilatce „sto lat”! Zachęcamy wszystkich, którzy jeszcze nie  czytali przygód Pippi,  aby sięgnęli po tę lekturę.

                                                                                                                          Renata Ł.

     • Spotkanie świąteczne w klasie 3 b
      • Spotkanie świąteczne w klasie 3 b

      •        We wtorek 22 grudnia uczniowie klasy 3b brali udział w warsztatach świątecznych, podczas których przygotowali stroiki z pomarańczy, śpiewali kolędy oraz ubierali wirtualną choinkę. Odbył się również minikoncert. Amelka oraz Dominik przygotowali występ dla całej klasy. Nie zabrakło także niespodzianki. Dzięki zaangażowaniu Rodziców, a w szczególności Pani Izy, dzieci otrzymały świąteczny kolaż, który z pewnością będzie pamiątką przez długie lata. Na zakończenie klasowego spotkania wszyscy złożyliśmy sobie życzenia. Wyjątkowa atmosfera podczas spotkania wprowadziła nas w cudowny świąteczny klimat.

       Zdrowych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia,

       pełnych miłości oraz rodzinnego ciepła

       życzą uczniowie klasy 3b wraz z wychowawczynią Katarzyną Nowak

      • Lekcje przyrodnicze online w klasie 1a i 1b

      • Lekcje przyrodnicze online

       przygotowane przez Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa Oddział Muzeum Łazienki Królewskie.

       W związku z tym, że szkoły są nadal  zamknięte i nauczanie online ciągle trwa  klasa 1a i 1b wzięła udział w nietypowej przyrodniczej lekcji online po tytułem Tropy i ślady zwierząt.Uczestnicy dowiedzieli się, czym są tropy i jakie inne rodzaje śladów mogą zostawiać zwierzęta. Zobaczyli  m.in. tropy dzika, wilka, jelenia, borsuka i wiewiórki. Przekonali się również, w jaki sposób budowa łap zwierząt wpływa na pozostawiane przez nie tropy. Dowiedzieli się również, jak rozpoznać norę lisa i jakie ślady świadczą o tym, że w pobliżu mieszka bóbr.  To była interesująca lekcja biologii!!

      • Zakończyliśmy akcję Szlachetna Paczka do Pacjentów Hospicjum Domowego.

      •          Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, uczniom i nauczycielom, którzy aktywnie włączyli się w tą akcję. Ilość zebranych artykułów przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Pokazali Państwo, że pomimo pandemii i ograniczeń możemy zrobić coś wielkiego.

       Zebraliśmy bardzo dużo artykułów spożywczych, chemicznych oraz ozdób świątecznych.

       Udało nam się przygotować kartonów podarunków.

       W naszej zbiórce brały również udział:

       Szkoła Podstawowa w Konarzewie

       Publiczne Przedszkole Małe Talenty w Plewiskach. Serdecznie dziękujemy.

       W piątek i sobotę paczki trafiły do Hospicjum Palium w Poznaniu.

        

       Za przekazane dary otrzymaliśmy „prezenty”:

       obrazek z motylami, kalendarz oraz pierniki . Odebraliśmy również nagrodę za udział naszych wolontariuszy w spotkaniu online z okazji Dnia Wolontariusza i zdobycie 3 miejsca w Konkursie Wiedzy o Wolontariacie. Nagrodą było 6 zestawów farb witrażowych oraz folia do malowania motyli.

       Serdecznie dziękujemy nauczycielom: Pani Wawrzyniak, Pani Łopatce, Pani Borowiak oraz wolontariuszowi Maksowi za bezinteresowną pomoc w pakowaniu paczek.

       Dziękujemy Państwu Kiszka i Stasiowi oraz Państwu Bladocha za zawiezienie szlachetnych paczek do Hospicjum.

       Aneta Kin i Renata Łuczka

      • Rysunek - sposób na zapamiętywanie!

      •  Warsztaty myślografii, czyli SKETCHNOTKI lub jak ktoś woli kreatywnej notatki z panią Agatą Baj autorką i wydawcą książki MYŚLOGRAFIA, poszukiwaczką instrukcji obsługi mózgu to kolejne wielkie wydarzenie na zdalnych lekcjach w naszej szkole. Pani Agata z wirtualną walizką przemierza Polskę inspirując uczniów i nauczycieli, niezmiennie wierząc, że edukacja może być frapująca. Należy do społeczności SuperBelfrzy RP.

       Na warsztatach, podczas których poznaliśmy techniki tworzenia notatek, rysowania patyczaków i tworzenia własnych ludków powstało mnóstwo niezwykłych notatek, które z pewnością zainspirują naszych uczniów do pięknego notowania, a co najważniejsze DO LEPSZEGO ZAPAMIĘTYWANIA nowych wiadomości.