• Aktualności

     • Lekcje z klasą. Jak odczytywać emocje?
      • Lekcje z klasą. Jak odczytywać emocje?

      • W roku szkolnym 2020/21 klasa 4a i 4b biorą udział w ogólnopolskim projekcie Lekcje z klasą. Jak odczytywać emocje?, w ramach programu Uniwersytet Dzieci w Klasie, który został objęty patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji.

       Projekt polega na realizacji 8 lekcji, z wykorzystaniem zaproponowanych konspektów zajęć, kształtujących kompetencje społeczne.

       Podczas cyklu inspirujących lekcji uczeń:

       • zobaczy 8 miniwykładów, prowadzonych przez naukowców i ekspertów, które rozbudzą jego ciekawość,
       • rozwinie swoje kompetencje − planowanie, krytyczne myślenie, wyciąganie wniosków i współpracę,
       • będzie uczyć się poprzez zabawę − eksperymentować, konstruować i badać,
       • dowie się, jak pracować metodą projektu i wykorzystywać w praktyce zdobytą wiedzę.                                                                                                                                  

       U uczniów zostaną rozwinięte umiejętności radzenia sobie z emocjami, nawiązywania relacji i kreatywnego myślenia.

       Jesteśmy przekonane, że zajęcia prowadzone Metodą Pytań i Doświadczeń, rozbudzą naturalną ciekawość uczniów.


       Barbara Małgowska

       Emilia Borowiak
       ​​​​​​​

     • Zakończenie I etapu projektu klasy 1a "Być jak Ignacy"
      • Zakończenie I etapu projektu klasy 1a "Być jak Ignacy"

      •  

                W październiku 2020 roku klasa 1 a ze Szkoły Podstawowej w Chomęcicach rozpoczęła program edukacyjny "Być jak Ignacy". Organizatorem i pomysłodawcą tego programu jest  Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

       Program został objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej.

       Naszym celem była realizacja zajęć zgodnie z założeniami programu I etapu programu, czyli  poznanie rodzajów i źródeł energii oraz energii odnawialnej.

       Chcąc zrealizować poszczególne etapy programu założyliśmy koło „Być jak Ignacy”.  W czasie spotkań koła wykonywaliśmy różne zadania np.: budowaliśmy robota i wehikuł czasu, poznawaliśmy sylwetki odkrywców i wynalazców, utworzyliśmy biblioteczkę naukową, w której znalazły się ciekawe książki związane z wynalazkami. Chcieliśmy nauczyć się nowych rzeczy w całkiem inny, innowacyjny sposób.  Próbowaliśmy „wyjść” poza ławkę szkolną w swoich działaniach, organizując między innymi zajęcia plastyczne na dworze. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców, udało nam się wykonać każdy etap programu, który w dobie pandemii, wcale nie był łatwy. Na zajęcia zaprosiliśmy znanych wykładowców z Politechniki Poznańskiej dr inż. Tomasza Grajka, dr hab. inż. Pana Zbigniewa Pozorskiego oraz Panią dr inż. Renatę Włodarczyk z Politechniki Częstochowskiej.  Dodatkowo udaliśmy się na wirtualne zwiedzanie Muzeum Młynarstwa  i wodnych urządzeń Przemysłu Wiejskiego w  Jaraczu. Pani Anna Nowak pokazała nam najważniejsze eksponaty muzealne. Mieliśmy okazję zobaczyć wiatrak typu koźlak. Dowiedzieliśmy się  między innymi jakie są możliwości pozyskiwania energii, aby nie szkodzić naszej planecie. "Wędrując" po Muzeum  mogliśmy zaobserwować pracę wiatraka i pracę młyna. Pani Ania dokładnie opowiedziała nam jak zbudowany jest wiatrak, obserwowaliśmy kręcące się śmigła, koło paleczne oraz przekładnię kątową. Mogliśmy wyobrazić sobie  w jaki sposób następował przemiał zboża na mąkę. 

       Obejrzeliśmy  również budynek młyna. Dowiedzieliśmy się, że ostatni raz zmielono tam ziarno na mąkę w 1976 roku. Pani Ania wytłumaczyła nam również, co to są jazy i w jakim celu są budowane. Objaśniła też do czego służą kraty i  co to są koła młyńskie.

       Kolejnym ważnym punktem naszych działań było Spotkanie online w Muzeum w Szreniawie! Dzięki uprzejmości Pracowników Muzeum, a także jednej z mam – pani Monice Maćkowiak, która, pełniła w tym dniu rolę kamerzysty obejrzeliśmy niesamowite zbiory muzealne urządzeń, którymi już się dzisiaj nie posługujemy np.: stare pralki, żelazka, magiel. Pracownicy Muzeum umożliwili nam obejrzenie wyżej wymienionych urządzeń, którymi posługiwali się nasi przodkowie . To była niesamowita lekcja historii!

       Pierwszy etap programu właśnie się zakończył. Z niecierpliwością czekamy na wyniki i ocenę jury. Mamy nadzieję, że nasza ciężka praca zostanie przez nich doceniona.  Kto wie, być może to właśnie nasza szkoła w Chomęcicach zdobędzie tytuł Naukowej Szkoły Ignacego?

     • Mikołajkowe spotkanie dla klas starszych
      • Mikołajkowe spotkanie dla klas starszych

      • 3 grudnia klasy 5 – 8 w ramach projektu "Zaproś mnie na swoją lekcję" spotkały się z Panem Łukaszem Kaczmarczykiem z "Kabaretu Młodych Panów". Przybliżył on historię powstania grupy, która zawiązała się w technikum. Stwierdził, że nawet kabareciarz ugina się pod ciężarem trosk i że nie planował pracować jako artysta sceniczny.

       Czas pandemii jest trudny, bo uniemożliwia bezpośredni kontakt z publicznoscią, jednak tworzy nowe możliwości kontynuacji pracy artystycznej. Nowe projekty to wyzwania, które motywują do realizacji nowych pomysłów.

       Uczniowie mieli wiele pytań i usłyszeli, że w życiu nie zawsze zawód, który zdobędą bedzie tym wykonywanym. Pan Łukasz podzielił się ważną refleksjąl, że wybrany zawód trzeba kochać, bo tylko wtedy człowiek jest szczęśliwy i nigdy się nie nudzi.

     • Andrzejki w klasie 0a
      • Andrzejki w klasie 0a

      •  

           Najmłodsi uczniowie naszej szkoły chętnie wzięli udział w andrzejkowej zabawie.  W piątek 27 listopada było bardzo wesoło w sali oddziału przedszkolnego. Dzieci na początku samodzielnie wykonały andrzejowe klucze za pomocą których otwarły drzwi do świata staropolskich wróżb. Następnie: laliśmy wosk, losowaliśmy imiona przyszłych ukochanych, buty wychodziły za drzwi, butelka wskazywała szczęśliwców – było wiele radości i emocji.  Na Andrzejkach nie zabrakło także tańców i konkursów, mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie można się bawić w większym gronie.

                                                                                               Renata Ł

     • Spotkanie z gwarą warszawską
      • Spotkanie z gwarą warszawską

      •         W środę 2 grudnia klasy 3a i 3b wzięły udział w niezwykłym spotkaniu na temat gwary warszawskiej. Nasz gość specjany Pan Radosław Potrac przybliżył naszym uczniom zawiłości językowe mieszkańców stolicy. "Flancowany warszawiak", jak sam o sobie mówi, jest pedagogiem specjalnym – nauczycielem historii i wychowania do życia w rodzinie oraz przewodnikiem miejskim, instruktorem turystyki kwalifikowanej i archeologiem podwodnym. W jego życiu zawodowym można dostrzec dbałość o zachowanie tradycji i dziedzictwa kulturowego miasta. 

       Uczniowie z zaciekawieniem słuchali prezentacji. Niektóre określenia gwarowe okazały się niespodzianką i zaskoczeniem. Nasi trzecioklasiści z pewnością będą pamiętać, jak w Warszawie się przywitać i jakie ciekawe miejsca odwiedzić. 

     • Lekcje z klasa. Jak odczytywać emocje?
      • Lekcje z klasa. Jak odczytywać emocje?

      • W roku szkolnym 2020/21 klasa 4a i 4b biorą udział w ogólnopolskim projekcie Lekcje z klasa. Jak odczytywać emocje?, w ramach programu Uniwersytet Dzieci w Klasie, który został objęty patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji.

        

       Projekt polega na realizacji 8 lekcji, z wykorzystaniem zaproponowanych konspektów zajęć, kształtujących kompetencje społeczne.

       Podczas cyklu inspirujących lekcji uczeń:

       • zobaczy 8 miniwykładów, prowadzonych przez naukowców i ekspertów,

                   które rozbudzą jego ciekawość,

       • rozwinie swoje kompetencje − planowanie, krytyczne myślenie, wyciąganie

                   wniosków i współpracę,

       • będzie uczyć się poprzez zabawę − eksperymentować, konstruować i badać,
       • dowie się, jak pracować metodą projektu i wykorzystywać w praktyce

                   zdobytą wiedzę.                                                                                                                                     U uczniów zostaną rozwinięte umiejętności radzenia sobie z emocjami, nawiązywania relacji i kreatywnego myślenia.

       Jesteśmy przekonane, ze zajęcia prowadzone Metodą Pytań i Doświadczeń, rozbudzą naturalną ciekawość uczniów.

        

       Barbara Małgowska

       Emilia Borowiak

     • Dzień Pluszowego Misia w oddziałach przedszkolnych.
      • Dzień Pluszowego Misia w oddziałach przedszkolnych.

      •  

       „Czy to jutro, czy to dziś wszystkim jest potrzebny miś”

       Ten dzień przypada 25 listopada i na świecie zaczęto go obchodzić od 2002 roku w setną rocznicę powstania maskotki.

       Uczniowie kl. 0a i 0b wzięli udział w tym święcie. Wykonali prace plastyczne i kolorowanki. Wzięli udział w misiowych konkursach, słuchali książki o Misiu Uszatku, nauczyli się piosenki, zrobili także zakładki do książki z porterem sympatycznego misia. Nasze przedszkolaki zostały także zaproszone do szkolnego kina na seans o przeuroczym Misiu Paddingtonie. Mam nadzieję, że zapamiętają to święto.

                                                                                                                      Renata Łuczka

     • „Misiowy” konkurs fotograficzny dla klas 0-3 rozstrzygnięty!
      • „Misiowy” konkurs fotograficzny dla klas 0-3 rozstrzygnięty!

      • W dniu 25 listopada z okazji Dnia Pluszowego Misia został ogłoszony konkurs fotograficzny na najciekawsze i najbardziej „misiowe” zdjęcie. Należało zapozować ze swoim ulubionym misiem, przebrać się za misia albo pomalować się na „misiowo”.  Nasi uczniowie nadesłali wiele pomysłowych zdjęć. Zwycięzcami zostali:

       I miejsce: Julia Ślatała 2b, Amelia Ślatała 3b

       II miejsce: Maja Kościelak 2a

       III miejsce: Nina Biała 2a, Maria Weber 2b

       Jury przyznało także wyróżnienia, zdobyli je: Dominik Przybylak 3b i Nikodem Przybylak 0a, Oliwia Heina 3a, Natalia Wilkanowska 2a.

       Wszystkim serdecznie gratulujemy, a nagrody i dyplomy wręczymy uczniom po powrocie do szkoły. Zapraszamy do obejrzenia galerii nagrodzonych zdjęć na stronie szkoły.

        

       Dziękujemy uczniom, którzy wzięli udział w konkursie!

        

       Klaudia Jaszczak, Katarzyna Nowak

       koordynatorki konkursu

        

     • Konkurs literacki ,,Turniej Białych Piór" dla klas V - VIII
      • Konkurs literacki ,,Turniej Białych Piór" dla klas V - VIII

      •           Drodzy Uczniowie klas V - VIII,mając na względzie odkrywanie i rozwijanie Waszych twórczych talentów literackich, kształtowanie gustów artystycznych oraz stworzenie możliwości konfrontacji własnejtwórczości z utworami rówieśników, zachęcamy do udziału w konkursie literackim pod nazwą ,,Turniej Białych Piór", który organizowany jest przez DK nr 1 w Poznaniu.

       Uczestnicy proszeni są o nadesłanie zestawu samodzielnie napisanych tekstów o dowolnejtematyce w terminie do 20 stycznia 2020 roku.

                  Teksty nadesłane na konkurs nie mogą być wcześniej publikowane i nagradzane w innychkonkursach. Maksymalna objętość każdej pracy prozatorskiej to trzy strony maszynopisu – preferowana czcionka Times New Roman, rozmiar 12, interlinia 1,5.Wszystkie teksty należy podpisać w prawym górnym rogu pierwszej strony imieniemi nazwiskiem, podać nazwę i adres szkoły oraz klasę, imię i nazwisko nauczyciela. Prosimy także o dopisanie jednej z czterech kategorii:- poezja – grupa młodsza- proza – grupa młodsza- poezja – grupa starsza- proza – grupa starszaDo kategorii młodszych zalicza się uczniów klas V i VI szkół podstawowych, do grupy starszej młodzież z klas VII i VIII szkół podstawowych.Każdy uczestnik może zgłosić do udziału w konkursie maksymalnie trzy teksty poetyckie lub dwa teksty prozatorskie.

                 Prace należy przesłać na classroom o kodzie: zdstcbp - PROJEKT - KONKURS LITERACKI.Dozwolone jest nadesłanie przez jednego uczestnika zarówno prac prozatorskich, jak i poezji. Szkolna komisja konkursowa wybierze najbardziej poprawne oraz interesujące prace i prześle je organizatorowi konkursu. Podczas oceny będą brane pod uwagę poniższe kryteria: twórczy charakter utworu, poziom literacki pracy, poprawność stylistyczną i językową, samodzielność i oryginalność.

        

       Agnieszka Bartkowiak Joanna Wawrzyniak,

       szkolne koordynatorki konkursu

     • Wyjątkowi goście w klasach drugich
      • Wyjątkowi goście w klasach drugich

      •  

       Od listopada nasza szkoła bierze aktywny udział w ogólnopolskim projekcie „Zaproś mnie na swoją lekcję”. W ramach tego wydarzenia uczniowie z klasy 2a wzięli udział w spotkaniu online z panią Katarzyną Jacewicz, nauczycielką języka polskiego. Pani Kasia zabrała uczniów w fantastyczną podróż po Pomorzu, opowiadając ciekawe legendy. Najbardziej zainteresowała nas legenda „O dobrych karzełkach znad brzegów Jamna”. Podczas zajęć poznaliśmy dawne, jamneńskie wzornictwo, na podstawie którego wykonaliśmy własne rozety. Zajęcia zakończyliśmy narysowaniem Julków (skrzatów) według instrukcji pani Kasi.

       Serdecznie dziękujemy za wspaniałe zajęcia!

        

       Kolejnym wydarzeniem dla uczniów klas drugich było spotkanie z panią Anną Stęrzewską, ekspertem w zakresie nauczania matematyki. Tematem zajęć była „Wizualna matematyka”. Myślenie wizualne to w uproszczeniu myślenie obrazami. Podczas zajęć stworzyliśmy notatkę, rysując najprostsze elementy: wstążeczki, chmurki, ramki, buźki - przedstawiające różne emocje. Notowanie z wykorzystaniem obrazów jest ciekawą alternatywą wobec tradycyjnych metod notowania. Uczniowie pokochali rysunkowe notatki!

       Bardzo dziękujemy za innowacyjne zajęcia!

     • FIGLARNY MIŚ
      • FIGLARNY MIŚ

      • W listopadzie przystąpiliśmy do drugiej edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego ,,FIGLARNY MIŚ’’, zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 89 im. K.K. Baczyńskiego w Poznaniu. Głównymi celami konkursu było zachęcanie dzieci do aktywnego i twórczego spędzania wolnego czasu wraz z rodziną i promowanie twórczych dokonań młodych artystów. W konkursie mogli wziąć udział uczniowie od oddziałów przedszkolnych do klas szóstych włącznie.

       W konkursie FIGLARNY MIŚ wzięli udział uczniowie z wielu szkół podstawowych z całej Polski. Z naszej szkoły do konkursu przystąpiły Oliwia, Maja, Alicja i Ewa. Dziewczyny wykazały się kreatywnością i wykonały oryginalne misie. Choć w tym roku nie zdobyliśmy żadnej nagrody, wszyscy możemy czuć się wyróżnieni.

        

       Szkolny koordynator konkursu: Małgorzata S.

     • Andrzeju dobrodzieju dobrą wróżbę daj...
      • Andrzeju dobrodzieju dobrą wróżbę daj...

      • Klasa 3a dzisiaj na zajęciach online gościła wróżkę Małgorzatę :). Uczniowie poznali wróżby i zwyczaje andrzejkowe. Lali woski na szczęście, a wróżka zaglądała do szklanej kuli i specjalnej ruletki przepowiadając im przyszłość. Podczas zajęć wykonali matematyczne klucze, które otworzyły im drzwi do tajnej wiedzy z dodawania i odejmowania. To były magiczne andrzejkowe chwile. 

        

       Wróżka Gosia - asystentka wrożki Małgorzaty 

      • Jesienne liście klasy Ib

      • Jesienne liście - Ewa Szelburg Zarębina

        

        

       ,,Z tym jesiennym wiatrem
       tańczą sobie liście,
       tańczą sobie tańczą
       czerwone złociście.”

        

       Te jesienne listki,
       Pierwsza B zebrała,
       piękne prace z liści,
       szybko wykonała.