• Arkady Fiedler – naszym przewodnikiem

• Arkady Fiedler (1894-1985), Wielkopolanin, pisarz, reportażysta, podróżnik oraz przyrodnik. Syn Antoniego Fiedlera, poznańskiego poligrafa i wydawcy. To właśnie ojciec  rozbudził w nim namiętne zainteresowanie przyrodą.

Arkady Fiedler debiutował w 1917 roku na łamach czasopisma Zdrój. Jednocześnie studiował filozofię i nauki przyrodnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z czasem został szefem sztabu Żandarmerii Krajowej, która potem weszła w skład Policji Krajowej. Pracując  w odziedziczonej po ojcu firmie rozpoczął swoje podróże. Wojaże stały się inspiracją do pisania reportaży  prasowych, a w dalszym efekcie książek. Pierwszą, którą napisał, była Przez wiry i porohy Dniestru. Następnie stworzył powieści podsumowujące wyprawy na Madagaskar oraz do Ameryki Łacińskiej.

W 1936 r. Arkady Fiedler został zaszczytnie uhonorowany Srebrnym Wawrzynem Polskiej Akademii Literatury oraz przyznano mu Nagrodę Literacką Miasta Poznania.

II wojnę światową pisarz spędził na Zachodzie, gdzie napisał głośną powieść ,,Dywizjon 303”. W latach 1942-1943 pływał na polskich statkach handlowych – to zainspirowało go do napisania książki Dziękuję ci, kapitanie. W 1946 wrócił do Polski i zamieszkał w Puszczykowie pod Poznaniem, tam też napisał powieści dla młodzieży: Mały Bizon, Wyspa Robinsona, Orinoko. Od roku 1956 ponownie zaczął zwiedzać świat, między innymi: Indochiny, Brazylię, Gujanę, Madagaskar, Kanadę, kilkukrotnie Afrykę Zachodnią.

W 1969 roku otrzymał najsympatyczniejsze odznaczenie – Order Uśmiechu. W dorobku ma 32 książki wydane w 23 językach w przeszło 10 milionowym nakładzie. Dzieła te przybliżają ludzi o różnych kolorach skóry, uczą szacunku do innych kultur i obyczajów. Pokazują także bogaty wachlarz piękna przyrody.

Jego dom w Puszczykowie stał się chętnie odwiedzanym muzeum, w którym zgromadził wiele pamiątek z podróży. Jego życiową pasją były motyle, dlatego Bursztynowy Motyl stał się nagrodą za najlepszą książkę podróżniczą.

Arkady Fiedler to niezwykła postać, która z pewnością dla wielu jest autorytetem. Wartości jakie przekazał nam współczesnym, to przede wszystkim: hart ducha, zamiłowanie do przyrody, ciągłe poszerzanie horyzontów oraz chęć pogłębiania wiedzy. Z pewnością nasi uczniowie będą poprzez naśladownictwo dążyć do czerpania ciekawego wzorca, by tak jak w słowach szkolnego hymnu ,,odkryć i zdobyć świat oraz z Chomęcic ruszyć w bezkresną dal”.

• Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Chomęcicach
      • sekretariat@spchomecice.pl
      • 61 810 76 41
      • Szkoła Podstawowa im Arkadego Fiedlera w Chomęcicach, Poznańska 112, 62-052 Komorniki