• ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE Z WYKORZYSTANIEM WIRTUALNYCH GOGLI

    3 stycznia 2019 r. dzieci z klas pierwszych i drugich, uczęszczające do świetlicy szkolnej, brały udział w zajęciach z wykorzystaniem technologii VR (wirtualne gogle).

    Autostrada Wielkopolska stworzyła aplikację, dzięki której dzieci z województw wielkopolskiego i lubuskiego mogły przenieść się na wirtualną ulicę, gdzie starały sięporuszać zgodnie z zasadami ruchu drogowego. Aplikacja jest jedną z części składowych programu społeczno-edukacyjnego AUTOSTRADA DO SZKOŁY, której celem jest propagowanie wśród dzieci nauczania początkowego – przestrzegania zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego

    Na początku zajęć instruktorzy omówili podstawowe przepisy ruchu drogowego, związane z ruchem pieszych i rowerzystów. Dzieci nieźle rozpoznawały ważne dla wszystkich znaki drogowe – ostrzegawcze, nakazu, zakazu i informacyjne. Następnie podzielone na grupy poruszały się ulicami, wykorzystując wirtualne gogle, układały wirtualne puzzle ze znakami drogowymi na czas, a klasy drugie samodzielnie rozwiązywały testy drogowe.

    Poznawanie zasad bezpieczeństwa i zwracanie uwagi na zagrożenia w ruchu drogowym przy wykorzystaniu nowoczesnych metod – sprawiło dzieciom dużo przyjemności.

    Małgorzata Spychała

     

    REALIZACJA PROGRAMU „AUTOSTRADA DO SZKOŁY”

    NA ZAJĘCIACH ŚWIETLICOWYCH

    W grudniu 2018 dzieci z klas Ia i Ib oraz parę osób z klas drugich, uczęszczające doświetlicy szkolnej wzięły udział w programie społeczno-edukacyjnym AUTOSTRADA DO NIEBA stworzonym przez Autostradę Wielkopolską. Dzieci dowiedziały się m.in. – jak poruszać się wzdłuż jezdni z chodnikiem i bez. Poznały znaczenie noszenia odblasków na odzieży oraz przekonały się o ważności posiadania odpowiedniego fotelika, chroniącegożycie i zdrowie dziecka w razie zderzenia czołowego i bocznego z innym pojazdem. Trzy scenariusze wchodzące w skład programu – zawierały aktywności, realizujące elementy edukacji społecznej, środowiskowej, plastycznej, polonistycznej i matematycznej.

    Celem programu było też zachęcenie do zaangażowania rodziców w proces edukacyjny poprzez wspólną realizację zadań domowych i zadań specjalnych.

    Program składał się z 3 scenariuszy zajęć:

    Scenariusz 1: Zawsze po zebrze! Zasady zachowania bezpieczeństwa na przejściu dla pieszych i w okolicach jezdni.

    Scenariusz 2: Czy zebry świecą w ciemnościach? Zasady zachowania bezpieczeństwa podczas poruszania się w okolicach jezdni po zmroku.

    Scenariusz 3: Zebry poruszają się w pasach, a dzieci? Zasady bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem z dorosłymi.

    W każdym scenariuszu pojawiły się 3 rodzaje zadań – zadania klasowe, domowe oraz specjalne. Różnorodne zadania spięte fabułą związaną z towarzystwem Zebry Zbyszka zwiększyły zaangażowanie dzieci w realizację programu, czyniąc z uczniów bohaterów opowiadanych historii.

    Wspólnie z efektywną pracą dzieci, rodziców i pomocą kilku nauczycieli ukończyliśmy w styczniu 2019 r. naszą przygodę związaną z programem AUTOSTRADA DO NIEBA, która długo pozostanie we wspomnieniach uczestników programu.

    Małgorzata Spychała

     

     

     

     

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Chomęcicach
   • sekretariat@spchomecice.pl
   • 61 810 76 41
   • Szkoła Podstawowa im Arkadego Fiedlera w Chomęcicach, Poznańska 112, 62-052 Komorniki