• Aktualności

      • LEKCJE Z KLASĄ

      •       Uczniowie klasy 3a  w roku szkolnym będą uczestniczyć w ogólnopolskim projekcie  Lekcje z klasą. Jak odczytywać emocje?  W ramach projektu uczniowie dowiedzą się, czym są emocje, jak sobie z nimi radzić, a także jak nawiązywać wartościowe relacje i myśleć kreatywnie. Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie nauczą się również, jak pracować w zespole, nazywać uczucia oraz komunikować się z innymi.

       Katarzyna Gwarek

        

      • Projekt – START

      • Czy lektury muszą być nudne? Oczywiście, że nie. Aby rozbudzić u dzieci ciekawość literacką, rozwijać aktywności czytelnicze, uczniowie klasy 1b przystąpili do projektu edukacyjnego „Czytam z klasą, czyli lekturki spod chmurki”.

       Po obejrzeniu filmu wprowadzającego w projekt, dzieci z zapałem wykonały swoje Czytusie i pokolorowały pierwsze strony Lekturników. Teraz sukcesywnie we współpracy z rodzicami poznają kolejne rozdziały lektury „Niesamowite przygody 10 skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”.

        

       Renata Daleszyńska

      • Tydzień kodowania

      • W październiku uczniowie wszystkich klas edukacji wczesnoszkolnej wzięli udział w realizacji projektu TYDZIEŃ KODOWANIA.

       Podczas tych dni dzieci rozwiązywały różne zadania związane z programowaniem. Uczniowie mieli możliwość pracować przy komputerach, rozwiązywać karty pracy, programować ozobota, czy za pomocą symboli wskazywać drogę do celu.

       Były to ciekawe zajęcia, które bardzo podobały się naszym podopiecznym. Każdy z wielkim zaangażowaniem próbował wykonać powierzone zadanie.

        

       Katarzyna Gwarek, Renata Daleszyńska

      • Światowy Dzień Opieki Paliatywnej i Hospicjów

      • W ramach obchodów Światowego Dnia Opieki Paliatywnej i Hospicjów wolontariusze naszej szkoły wraz z opiekunami wzięli udział w Dniu Otwartym w Hospicjum Palium w Poznaniu.

       Nasza obecność w tym miejscu miała na celu integrację z wolontariuszami z innych szkół oraz pokazanie pacjentom Hospicjum, że nam na nich zależy i aktywnie wspieramy motyli wolontariat.

       Po uroczystym otwarciu została poświęcona Kapliczka Matki Bożej Niepokalanej w Ogrodzie przy Hospicjum Palium. Uczestnicy tego spotkania mogli wziąć udział w koncercie artystów Michała Zatora i Basi Szelągiewicz oraz koncertu sopranistki Marty Wryk.

       Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem, przygotowanym przez wolontariuszy.

       Serdecznie dziękujemy Weronice, Poli, Zuzannie, Nicole i Karolinie za poświęcony sobotni czas.

        

       Aneta Kin, Agnieszka Feder

      • Leśna szkoła

      • Jesień to okres, w którym większą niż zwykle uwagę skupiamy na lesie, jego darach, barwie, zwierzętach, zapachach.

       Uczniowie klas trzecich pragnąc pogłębić swoją wiedzę o tym ekosystemie udali się na zajęcia do Leśnej Szkoły działającej w Ośrodku Muzealno-Dydaktycznym przy Wielkopolskim Parku Narodowym.

       Lekcje przebiegały w dwóch etapach, pierwszy – były to zajęcia stacjonarne w sali edukacyjnej i Muzeum Przyrodniczym, drugi – zajęcia terenowe na ścieżce edukacyjnej.

       Możliwość bezpośredniej obserwacji przyrody oraz działania dały uczniom szansę na przyswojenie wiedzy, którą wykorzystały potem do tworzenia Lapbooków, "Zielników” oraz planszy "Ortograficzny las”.

        

       J. Jezierska

      • Lekcja historii w klasie 1b

      • W ubiegłym tygodniu gościliśmy w ramach lekcji rodzicielskiej pana Piotra Kwiatkiewicza, tatę Toli z klasy 1b. Pan Piotr przybliżył nam zawód archeologa i zabrał w podróż do starożytnego Egiptu. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały opowieści o piramidach, sfinksie, faraonach, mumiach, bogach z zaświatów oraz rysunkach wyrytych na ścianach świątyń.

       Oprócz bardzo interesującej prezentacji, mogły obejrzeć statuetki egipskich bogów, które tata Toli przywiózł z podróży do Egiptu. Pan Piotr zakończył zajęcia bardzo miłym akcentem. Podarował dzieciom książeczki z opowiadaniem, napisanym przez siebie z okazji narodzin naszej koleżanki Toli pt: ”Bajka o Boberkach”. W ten właśnie sposób dzieci dowiedziały się, że jest nie tylko archeologiem, ale również pisarzem.

        

       Renata Daleszyńska

      • Dzień Edukacji Narodowej

      • Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1972 roku, określone ustawą – Karta praw i obowiązków nauczyciela jako Dzień Nauczyciela. Od 1982 roku na mocy ustawy Karta Nauczyciela obchodzone jako Dzień Edukacji Narodowej.

       W naszej szkole, jak co roku świętowaliśmy z nauczycielami, uczniami i pracownikami obsługi. W tym dniu uczniowie przygotowali Koncert życzeń dla pracowników szkoły. Popisywali się wspaniałymi talentami, podziwialiśmy tańce, akrobacje, recytacje, śpiew, a także grę na instrumentach muzycznych.

       Nauczyciele i pracownicy otrzymali wiele życzeń i podziękowań. Jesteśmy dumni z naszych uczniów i dziękujemy im za to, że zaangażowali się w ten niezwykły koncert tańca, muzyki i śpiewu.

       J. Marcinkowska

      • Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Czytam z Klasą – Lekturki spod chmurki”

      • Od 1 października 2019 r. uczniowie klasy 1b realizują ogólnopolski projekt edukacyjny „Czytam z klasą – Lekturki spod chmurki”, którego celem jest rozwój czytelnictwa wśród uczniów. Projekt składa się z 3 modułów:

       1. Fikuśne lekturki spod chmurki.
       2. Zwierzęce lekturki spod chmurki.
       3. Polskie lekturki spod chmurki.

       W każdym z modułów uczniowie wybierają jedną spośród czterech zaproponowanych lektur, do której następnie wykonują różnorodne zadania.

       Program projektu opiera się na zmianie sposobu omawiania czytanych lektur szkolnych, na zaangażowaniu uczniów w aktywne działania oraz na upowszechnianiu czytelnictwa wśród dzieci poprzez atrakcyjne formy pracy z tekstem.

       Zdjęcia dokumentujące realizację projektu zamieszczane będą na naszej stronie internetowej.

        

       Koordynator projektu

       Renata Daleszyńska

        

      • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

      • 4 października włączyliśmy się w obchody IX edycji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Jak co roku uczniowie klas 4 – 8 mogli sprawdzić swoją znajomość tabliczki podczas egzaminu prowadzonego przez asystentów z klasy 6 i uzyskać certyfikat Eksperta Tabliczki Mnożenia.

       Korzystając z kart Grabowskiego uczniowie na przerwach mieli możliwość ścigania się w grze Olimpijczyk.

       Gratulujemy uczniom, nauczycielom i rodzicom, którzy pokazali, że tabliczka mnożenia pozostaje w głowie na długie lata.

        

       Aneta Kin

      • Warsztaty kulinarne uczniów z klasy 2b

      • Na początku października uczniowie z klasy 2b uczestniczyli w warsztatach kulinarnychw Restauracji Tutti Santi, w Poznaniu.

       Po zapoznaniu się z historią pizzy, wszyscy przygotowywali własną od podstaw pod okiem specjalistów. Uczniowie mieli, także możliwość obserwacji, jak piecze się pizza w specjalnym piecu.

       Ogromną radość sprawiło dzieciom to, że mogły zjeść to, co same wcześniej przygotowały. Bardzo dziękujemy Pani Marcie, która przygotowała dla nas fantastyczne warsztaty pod okiem profesjonalistów.

        

       Uczniowie klasy 2b oraz wychowawczyni Katarzyna Nowak

      • Międzynarodowy Dzień Muzyki

      • Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Chomęcicach włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Muzyki już kilka dni przez właściwą datą wydarzenia. Uczennice klasy ósmej pod nadzorem pani Barbary Małgowskiej przygotowały przepiękną gazetkę. W szkole został ogłoszony konkurs na najbardziej kreatywny klucz wiolinowy.

       Pierwszego października w dniu Święta Muzyki, od samego rana trwały prezentacje i warsztaty: klasy  0-3 wykonywały wzory muzyczne z makaronu, klasy 4-8 tańczyły, śpiewały i poznawały tajniki zawodu muzyka. Kulminacyjnym punktem obchodów był koncert, który rozpoczął się od śpiewu chóru szkolnego (nazwę dopiero wymyślamy), prowadzonego przez panią Renatę Łuczkę. Następnie zostali przywitani wszyscy goście, na czele z panią dyrektor Anną Golczak. Pan Karol Stodolny, nauczyciel muzyki, omówił w niezwykle ciekawy sposób budowę oboju, instrumentu dętego, po czym zagrał kilka zagadek muzycznych, znanych głównie z filmów i bajek. Każda poprawna odpowiedź została nagrodzona cukierkiem. Na zakończenie tej części wydarzenia cała sala zatańczyła Macarenę.

       W przerwie pomiędzy drugą i trzecią lekcją uczniowie tańczyli do różnych utworów znanych z popularnej gry Just dance. Po przerwie nastąpiło ogłoszenie wyniku konkursu na klucz wiolinowy. Liczba uczniów, którzy wzięli udział w konkursie przerosła najśmielsze oczekiwania wszystkich nauczycieli, do tego stopnia, że trudno było wybrać zwycięzcę. Większość prac pojawiła się na tablicy w auli. Wszyscy mogli podziwiać kunszt wykonanych prac. Zwyciężył Alan z klasy 5b.

       II miejsce zajął Cezary z klasy 1b

       III miejsce zajęła Maja z klasy 5b.

       Dwie prace otrzymały wyróżnienia: Martyna z klasy 5b oraz Jakub z klasy 7a.

        

       Po ogłoszeniu wyników na zaproszenie pani dyrektor pojawił się pan Bruno Stieler, altowiolista, absolwent Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego, laureat wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Pan Bruno zaprezentował instrument strunowy smyczkowy – altówkę, po czym brawurowo wykonał znane i mniej znane utwory solo i w duecie z panem Karolem. Panowie nie tylko świetnie grali, ale również z humorem opowiadali o orkiestrze symfonicznej i strojach, w których wystąpili: pan Karol ubrany był we frak, natomiast pan Bruno Stieler miał na sobie smoking. Na koniec wszystkie klasy 4-8 roztańczonym krokiem przy piosence „Zwierzenia Ryśka. Czyli jedzie pociąg” udały się do pracowni na planowe zajęcia. Podobnie świętowali uczniowie klas drugich i trzecich: tańczyli, śpiewali piosenki karaoke i brali udział w zabawach muzycznych. Pan Karol równie interesująco opowiadał o oboju i grze w orkiestrze

       Dziękujemy za tak wspaniałą organizację Dnia Muzyki pani dyrektor Annie Golczak, naszemu gościowi Brunonowi Stielerowi, naszemu chórowi oraz Filharmonii Poznańskiej, która wsparła nasze działania.

        

       Karol Stodolny

      • Szkolenie dla liderów i koordynatorów szkolnych wolontariatów

      • W dniach 27 – 29 września odbyło się szkolenie dla koordynatorów i liderów szkolnych wolontariatów w Giewartowie, prowadzone przez wolontariat z Hospicjum Palium w Poznaniu.

       Liderem z naszej szkoły była Weronika z klasy 7. Szkolenie w bardzo ciekawy sposób przedstawiło nam rodzaje wolontariatów prowadzonych przy Hospicjum. Zapoznaliśmy się z przykładowymi forami działalności na bazie wcześniejszych doświadczeń i podjętych inicjatyw.

       Razem z młodymi wolontariuszami braliśmy udział w „motylowych warsztatach”. Pod okiem specjalisty wykonaliśmy mydełka w kształcie motyli, zakładki do książek i oczywiście motyle malowane na folii.

       Poznaliśmy elementy fundraisingu, czyli sztuki pozyskiwania wsparcia na rozwój wolontariatu w szkole. Liderzy rozmawiali z uczniami z VIII LO w Poznaniu, którzy zorganizowali Bieg Motyli w 2019 r. i opowiadali, jak dużo nauczyli się podczas organizacji tej akcji.

       Uczniowie nagrywali film na smartfonie pokazujący ideę „Każdy pomaga jak umie”.

       W ostatni dzień nauczyciele i uczniowie, podzielenina grupy tworzyli projekt wydarzenia charytatywnego, który został omówiony i przedstawiony w formie plakatu.

       Czas spędzony w Giewartowie umilali nam animatorzy z ośrodka Sun Sport. Odbyły się zabawy integracyjne podczas „świecowiska”, gra terenowa i śpiewy przy gitarze.

       Zdobyta wiedza pozwoli nam stworzyć ciekawy harmonogram działań wolontariatu szkolnego na bieżący rok i zachęcić społeczność szkolną do pomagania.

        

       Pod zdjęciami znajduje się link, który przedstawia m.in. fotorelację z warsztatów w Giewartowie – zachęcamy, by tam zajrzeć.

        

       A. Kin

      • Zajęcia kreatywne w klasie 8

      • Od września uczniowie klasy 8 mogą uczestniczyć w zajęciach, które mają szansę umożliwić im rozwijanie swoich zainteresowań.

       W środy wczesnym rankiem nasi Ósmoklasiści przygotowują plany zdjęciowe, by za kilka tygodni mogły odbyć się premiery ich filmów, które będą inspirowane lekturami obowiązkowymi.

       Jest to praktyczne ćwiczenie umiejętności wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnej. Młodzież pracuje w zespołach, które tworzą scenariusze, dekoracje, by wreszcie nakręcić i zmontować filmy. Wszyscy czekamy na efekty ich pracy.

        

       A. Bartkowiak

      • Apetyczny Dzień Chłopaka

      • Apetyczny i aromatyczny Dzień Chłopca zorganizowały dziewczynki z klasy 3b dla swoich kolegów z klasy. Przy współudziale rodziców zaprosiły zawodowego kucharza, który poprowadził warsztaty kulinarne, w czasie których powstały pyszne pizze. Okazało się, że przygotowywanie posiłku może być równie przyjemne jak jego degustacja.

       Zapraszam do obejrzenia fotorelacji.

        

       Dziękuję panu Arturowi z Pizzerii La Famiglia w Lusowie za przeprowadzenie zajęć oraz Rodzicom, Paniom: Beacie W., Beacie M. i  Katarzynie S. z mężem za pomoc w ich organizacji.

        

       Szczególne podziękowania składam załodze Domu Kultury ,,Koźlak”, która udostępniła obiekt do naszych kulinarnych zmagań.

       J. Jezierska

        

      • Europejski Dzień Języków w klasie 4

      • Uczniowie klasy 4 przygotowując się do Europejskiego Dnia Języków przygotowywali wspólnie wystrój klasy i gazetkę. 

       Wspólne działania miały bardzo dobry wpływ na integrację zespołu klasowego. Wszyscy aktywnie włączyli się w ten projekt i odpowiedzialnie wywiązali się ze swoich zadań.

       A. Bartkowiak

      • Dzień Głośnego Czytania

      • W piątek 28 września uczniowie naszej szkoły włączyli się w ogólnopolską akcję Dzień Głośnego Czytania. 

       Dzieci z klas 4-8 na początku każdej lekcji głośno czytały książkę, którą sobie wybrały. Natomiast dzieciaki z klas 1-3 miały spotkania, na których słuchały Przygód Gangu Słodziaków, zostali także zachęceni do wzięcia udziału w  projekcie czytelniczym „Czytam codziennie” oraz konkursie literacko-plastycznym.

       Mam nadzieję, że zachęcimy naszych uczniów do regularnego doskonalenia tej jakże ważnej umiejętności.

                                                                                                                                        Renata  Łuczka

      • Sprzątanie Świata

      • Uczniowie naszej szkoły w piątek  28 września  wzięli  udział w akcji „Sprzątanie Świata” zainicjowanej przez Fundację Nasza Ziemia przed 25 laty. Temat tegorocznej edycji to: 

       "Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy!"

       Urząd Gminy Komorniki, który od lat także angażuje się w to przedsięwzięcie dostarczył do naszej szkoły worki na śmieci i rękawiczki. Uczniowie z klasy 6a i 8 wyposażeni w te atrybuty z zaangażowaniem wyruszyli, by oczyścić Chomęcice. Zebrali kilka worków śmieci i tym samym spowodowali, że nasze otoczenie stało piękniejsze.

       Akcja ta zachęca nas wszystkich do nieśmiecenia, do sprzątania  terenów publicznych i własnego obejścia.

       Dbajmy o naszą planetę!

                                                                                                                                                    Renata Łuczka

      • W gospodarstwie rolnym

      • Dnia 26.09.19r. uczniowie klas trzecich wybrali się na pieszą wycieczkę do gospodarstwa rolnego Państwa Górczaków.

       Gospodarze oprowadzili i opowiedzieli uczniom o swojej pracy w gospodarstwie.

       Dzieci dowiedziały się ciekawych rzeczy  o uprawie roli. Dużą atrakcja było oglądanie maszyn wykorzystywanych w gospodarstwie rolnym.

        

       SERDECZNIE DZIĘKUJEMY PAŃSTWU GÓRCZAK

       ZA MIŁE UGOSZCZENIE NAS I OPROWADZENIE

       PO SWOIM GOSPODARSTWIE.