• Aktualności

      • Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

      • Rekordowa zbiórka podczas tegorocznej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!

          12 stycznia podczas 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbyło się w Gminie Komorniki wiele imprez kulturalnych i sportowych. Wspólnie zebrano rekordową sumę: 77.419 PLN + 130 EUR na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. Uczniowie naszej szkoły mieli w tym przedsięwzięciu także swój udział.

       Wystąpili w WDK Kozlak, zaprezentowali się tam zwycięzcy szkolnego konkursu kolęd, chór szkolny, koło taneczne, a uczniowie z oddziału przedszkolnego przedstawili Jasełka. Nasze małe wolontariuszki dzielnie zbierały pieniądze. Bardzo serdecznie wszystkim dziękujemy, że zechcieli wspólnie zagrać w tej niezwykłej orkiestrze!

                                                                                                                Renata Ł.

      • Projekt eTwinning „Christmas is coming”

      • Życzenia świąteczne pisane na kartkach i wysłane pocztą, kiedyś tak powszechne, dzisiaj niestety są coraz mniej popularne wśród współczesnej młodzieży. Od kilku lat zastąpiły je kartki online, maile i SMS-y. Często nie zastanawiamy się jakie napisać życzenia, gdyż wiele jest gotowych wierszyków w Internecie.

       Chcąc pokazać uczniom, ile radości może dać wysyłanie i otrzymywanie kartek świątecznych, podjęłam się wraz z moimi wychowankami (klasa 7) wzięcia udziału w pierwszym w naszej szkole, europejskim projekcie eTwinning, pt.: „Christmas is coming”.

       Udział w tym projekcie zadeklarowali również nauczyciele i uczniowie z Włoch, Cypru, Portugalii, Hiszpanii i Węgier. Celem projektu było napisanie kilku słów o sobie oraz opowiedzenie o tradycjach Świąt Bożego Narodzenia związanych z danym krajem. Uczniowie wykonali własnoręcznie kartki świąteczne dla konkretnego kraju i uczniów, których wybrali na platformie Twinspace.

       Uczniowie klasy 7 współpracowali w tym projekcie z uczniami z:

       - Włoch z miejscowości Latiano,

       - Węgier z miejscowości Hajdúböszörmény,

       - Portugalii z miejscowości Campo Maior.

        

       Na lekcji plastyki uczniowie wykonali ponad 60 kartek, w które włożyli dużo pracy, aby podobały się uczniom ze szkół partnerskich. Na godzinie wychowawczej i w domu uczniowie układali w języku angielskim tekst do kartek, w którym przedstawiali się i opisywali nasze najpiękniejsze tradycje, takie jak: łamanie się opłatkiem, ubieranie choinki, przygotowanie 12 tradycyjnych dań na stół wigilijny czy zostawianie pustego miejsca przy stole.

       Przy tej okazji uczniowie poznali kilka nowych zwrotów w języku angielskim.

        

       Każdą kartkę włożyliśmy do koperty zaadresowanej do konkretnego ucznia wraz z kawałkiem opłatka wigilijnego i życzeniami na święta i Nowy Rok 2020.

       Z dużą satysfakcją uczniowie czytali kartki, które dostali z Włoch, Portugalii i Węgier. Na godzinie wychowawczej uczniowie czytali kartki w języku angielskim, ale również tłumaczyli je na język polski.

       Przez kilka dni kartki mogła zobaczyć cała społeczność szkolna na przygotowanej gazetce, ale już niedługo uczniowie klasy 7 wezmą je do domu, na pamiątkę przeprowadzonego projektu.

       Kolejne etapy projektu zostały uwiecznione na platformie Twinspace wraz ze zdjęciami i komentarzami uczestników projektu.

       Dziękuję za współpracę pani Emilii Borowiak i pani Marlenie Jaskule.

        

        

       Aneta Kin

      • Spartakiada świąteczna

      • Tuż przed przerwą świąteczną, 19 grudnia 2019 roku na mocy porozumienia o współpracy dwóch szkół odbyła się I Spartakiada Gwiazdkowa dla klas V i VI. W rywalizacji udział wzięły Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Chomęcicach oraz tegoroczny gospodarz– Szkoła Podstawowa nr 2 w Plewiskach. Impreza miała na celu integrację szkół oraz kształtowanie postawy fair play i umiejętności współdziałania w grupie. Nie zabrakło jednak emocjonujących i trzymających w napięciu do ostatniej sekundy – momentów.

       Uczniowie, mimo świątecznej atmosfery, spisali się na medal, pokazując niemałe umiejętności sportowe. Zmagania podzielone były na wyścigi rzędów oraz wybrane sporty zespołowe, takie jak: piłka ręczna, piłka koszykowa i piłka nożna. W wyścigach rzędów udział brali wszyscy uczniowie reprezentujący daną szkołę – 10 dziewcząt i 10 chłopców, natomiast rozgrywki zespołowe podzielone były na kategorie dziewcząt i chłopców. Zawodnicy musieli wykazać się przede wszystkim umiejętnościami sportowymi, ale również wiedzą.

       Każdy z uczestników w trakcie rywalizacji był zobowiązany odpowiadać na przygotowane wcześniej pytania z różnych kategorii, które także były punktowane. Za zwycięstwo reprezentacja szkoły otrzymywała 3 pkt, w przypadku remisu po 1 pkt.

       Zwieńczeniem całej imprezy była taneczna niespodzianka przygotowany przez uczniów z Chomęcic, wręczenie pamiątkowych medali dla wszystkich uczestników oraz okazałego pucharu dla zwycięzcy, który w tym roku powędrował do Szkoły Podstawowej nr 2 w Plewiskach.

       Gratulujemy wygranej i do zobaczenia za rok!

        

                         P. Schulze

      • Szkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek

      • Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, w naszej szkole w dniu 17 grudnia 2019 r. odbył się Szkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek. Na początku wystąpił chór szkolny z kolędą Przybieżeli do Betlejem, który przygotowała Pani Renata Łuczka. Każda klasa, począwszy od klasy czwartej a skończywszy na klasie ósmej, zaprezentowała przygotowaną wcześniej kolędę lub pastorałkę. Klasy oceniało zacne jury w składzie: Pani Sołtys Dorota Trocha, Pani Dyrektor Anna Golczak i Pani Adelinde Luyken. Ostatecznie zwyciężyła klasa 5b, która została przygotowana przez Panią Agnieszkę Feder. Serdecznie gratulujemy!

       Dziękujemy: jury za sprawiedliwe ocenianie, Panu Pawłowi Wylegale za fenomenalne prowadzenie Przeglądu, Pani Barbarze Małgowskiej za przygotowanie dekoracji i Pani Renacie Łuczce oraz chórowi za wystąpienie podczas Przeglądu.

        

       K. Stodolny

      • Konkurs o statuetkę Archanioła Gabriela

      • Jak co roku o tej porze, 17 grudnia 2019 r. w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek. Tym razem to wydarzenie nosiło nazwę Konkursu o statuetkę Archanioła Gabriela. Uczniowie zaprezentowali się w trzech kategoriach: śpiew solowy, śpiew w duecie i gra na instrumencie. W przerwie Konkursu zaprezentowała się grupa taneczna, która została przygotowana przez Panią Agatę Dobryszycką.

       Poziom uczestników był bardzo wyrównany, dlatego wybór laureatów nie był łatwy. Ostatecznie jury w składzie:  Pani Sołtys Dorota Trocha, Pani Dyrektor Anna Golczak, Pani Adelinde Luyken dokonało wyboru:

       W kategorii śpiew solowy:

       - I miejsce i statuetka Archanioła Gabriela – Kinga z klasy 1a za kolędę Pójdźmy wszyscy do stajenki

       - II miejsce – Bogumiła z klasy 4a za pastorałkę Skrzypi Wóz

       - III miejsce – Martyna z klasy 5b za kolędę Gdy się Chrystus rodzi

       - Wyróżnienie – Konstanty z klasy 3b za kolędę Pójdźmy wszyscy do stajenki

       - Wyróżnienie – Jeremi z klasy 3b za pastorałkę Feliz Navidad

       - Wyróżnienie – Kacper z klasy 8a za kolędę Jezus Malusieńki

        

       W kategorii śpiew w duecie:

       - I miejsce i statuetka Archanioła Gabriela – Natalia i Emilia z klasy 6a za pastorałkę Feliz Navidad

       - II miejsce – Kinga i Martyna z klasy 8a za pastorałkę Gore Gwiazda Gore

        

       W kategorii gra na instrumencie

       - I miejsce i statuetka Archanioła Gabriela – Kinga z klasy 8a za piosenkę Jingle Bells Rock

        

       Wszystkim uczestnikom i laureatom serdecznie gratulujemy!  Dziękujemy: jury za rzetelne i profesjonalne ocenianie uczestników, Pani Dyrektor Annie Golczak za zorganizowanie statuetek i nagród,  Panu Pawłowi Wylegale za interesujące i niekonwencjonalne prowadzenie Konkursu, Pani Agacie Dobryszyckiej za przygotowanie zespołu tanecznego, Pani Barbarze Małgowskiej za przygotowanie dekoracji.

        

        

       K. Stodolny

      • Wigilia dla Samotnych i Seniorów

      • "Prosimy, o pokój na świecie,

       by było szczęśliwe Trzecie Tysiąclecie.

       By jedność i zgoda wszędzie panowały:

       Błogosław nam, Jezu, Panie, Boże mały!"

        

       To życzenia, które przekazali uczniowie naszej szkoły w czasie Wigilii dla Samotnych i Seniorów, która odbyła się w WDK Koźlak w grudniowe popołudnie. 

       Życzenia były przeplatane śpiewem kolęd, tańcami i instrumentacją utworów Johanna Straussa.

       Cieszymy się, że mogliśmy swoim występem umilić ten szczególny czas oczekiwania na nadejście Pana.

        

       J. Jezierska