• Aktualności

     • Internetowe podcasty
      • Internetowe podcasty

      • Cykl 10 minutowych podcastów zrealizowany wspólnie z DorotMint, psychoterapeutz wieloletnim staem, szefowfundacji StomaLife, która specjalizuje siw trudnociach psychologicznych dotyczcych kryzysów i chorób przewlekłych.

     • Konkurs na „odlotową” zakładkę do książki rozstrzygnięty!
      • Konkurs na „odlotową” zakładkę do książki rozstrzygnięty!

      •  

           Konkurs na „odlotową” zakładkę do książki ogłoszony w październiku podczas trwania miesiąca bibliotek został rozstrzygnięty. Uczniowie z klas 1-3 wykonali bardzo pomysłowe i staranne prace , jury miało trudny wybór. Oto nasi zwycięzcy:

       I miejsce: Zuzia Białkowska, Mila Maćkowiak i Jakub Chudy

       II miejsce: Anna Gałan i Antek Ratajczak

       III miejsce: Anatolia Kwiatkiewicz, Amelia Przewoźna, Julia Ślatała

       Jury przyznało także wyróżnienia, zdobyli je:  Urszula Skiba, Amelia Ślatała, Zuzanna Stodolna, Torfin Kowalski i Maria Przydanek.

       Wszystkim serdecznie gratulujemy!

                                                                                          Renata Łuczka

     • "Zaproś mnie na swoją lekcję"
      • "Zaproś mnie na swoją lekcję"

      • W dniach 16 – 19 listopada mieliśmy okazję po raz kolejny w ramach projektu „Zaproś mnie na swoją lekcję” gościć niezwykłe osobowości.

        

       Spotkanie z aktorem Jackiem Feliksem Knapem z teatru w Łodzi

       Jak wygląda praca na planie filmowym w czasie pandemii, dlaczego tak trudno dostać się do szkoły filmowej i jak to możliwe, by aktor wcielił się w cztery różne postaci w jednym serialu? Między innymi te pytania odpowiadał podczas spotkania z uczniami klasy 5a i 6B – Jacek Knap – przez wielu uznawany za wschodzącą gwiazdę polskiego kina. Aktor, którego możemy oglądać w popularnym ostatnio serialu "Ludzie i bogowie", niezwykle ciekawie mówił o kulisach pracy aktora, a także o niełatwej drodze do sukcesu w tym zawodzie. Cierpliwie odpowiadał też na najróżniejsze pytania słuchaczy, choć nie zdradził, ile zarabia się grając w reklamach :)

        

       Spotkanie z panią Justyną Sudzik

       Lekcja online uczniów klas pierwszych z p. Justyną Sudzik miała wprowadzić dzieci w świat filozofii, nauki, która poszukuje odpowiedzi na mniej lub bardziej ogólne pytania. Uczestnicy starali się odpowiedzieć na pytanie: „Czy można być szczęśliwym mieszkając w beczce?”. Ku wielkiemu zdziwieniu, a w początkowej fazie zaprzeczeniu ostateczna odpowiedź brzmiała: TAK, gdyż wszystko zależy od punktu widzenia i odniesienia.

        

       Spotkanie z panią Anną Stęrzewską

       Klasy 2a i 2b spotkały się z p. Anną Stęrzewską – ekspertem w zakresie nauczania matematyki na lekcji Wizualnej matematyki. Myślenie wizualne to w uproszczeniu myślenie obrazami. Podczas zajęć stworzyliśmy notatkę rysując najprostsze elementy: wstążeczki, chmurki, ramki, buźki – przedstawiające różne emocje. Notowanie z wykorzystaniem obrazów jest fascynującą alternatywą wobec tradycyjnych metod notowania.

        

       Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas!

     • Projekt: "Zaproś mnie na swoją lekcję"
      • Projekt: "Zaproś mnie na swoją lekcję"

      • W ramach projektu „Zaproś mnie na swoją lekcję” w dniach 10-13 listopada odwiedzili nas niezwykli goście-nauczyciele z pasją:

       Pani Marzena Dembicka, w klasie 6b opowiedziała o swoich podróżach do Afryki i ukochanej Namibii.

       Mieliśmy możliwość zobaczyć, w jakich warunkach uczą się dzieci w Afryce. Zafascynowały nas również zdjęcia z napotkanymi zwierzętami w czasie podróży pani Marzeny.

        

       Pani Katarzyna Towbin w klasie 7a poprowadziła warsztaty "False friends i pułapki w tłumaczeniach".

        

       Pani Joanna Gadomska z Mazowsza odwiedziła klasę 5a z tematem "Jak działa mózg i dlaczego czasem nas oszukuje".

       Podczas tego wyjątkowego spotkania dowiedzieliśmy się jak działa mózg, jak bardzo nas oszukuje i dlaczego musimy o niego dbać. Wszyscy uczniowie zobrazowali swój mózg i odkryli, jak wiele połączeń między neuronami udało się wytworzyć podczas nauki zdalnej.

        

       Pani Katarzyna Jacewicz z Zachodniopomorskiego z „Legendami Pomorza” tym razem w klasie 2a.

       Podczas lekcji uczniowie poznali legendę "O dobrych karzełkach znad brzegów Jamna", zapoznali się z dawnym jamneńskim wzornictwem a także nauczyli się rysować sylwetę skrzata.

        

       Pani Iza Radziuk-Śliwińska nauczycielka chemii i historii z Gdańska, podczas spotkania on-line zabrała klasę 4a,6a oraz 7a w krótką podróż do Izraela. Pani Iza zapoznała nas z elementami kultury żydowskiej. Rozbudziła w nas ciekawość, ponieważ z ogromną pasją opowiadała o życiu Żydów w Izraelu.

        

       Pani Małgorzata Swędrowska z Poznania, nasza zaprzyjaźniona pisarka książek dla dzieci w klasie 3a/3b

       Nasz gość zainspirował uczniów do samodzielnych spotkań z książką. Pani Małgosia opowiadała o swoich pomysłach na książki dla dzieci i przeczytała uczniom jedną z bajek ze swojej nowej książki pt. "Niespodziankowe bajki". Wszyscy uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowieści. Oczarowani bajkowym światem obiecali częściej zaglądać do książek. 

        

       Pani Joanna Niewiadomska-Serafinko z Koszalina, autorka bloga "Nierówno pod zeszytem", która przeniosła nas do czasów słowiańskich i opowiedziała klasom 7 o dziadach. Dziękujemy naszym gościom za spotkania pełne wrażeń.

        

       Wszystkim naszym Gościom bardzo serdecznie dziękujemy!

      • KOMUNIKAT DYREKTORA SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ARKADEGO FIELDERA Z DNIA 09.11.2020r.

      • Na podstawie decyzji Prezesa Rady Ministrów oraz rozporządzenia MEN

       zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek

       systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 w

       funkcjonowaniu szkół z 12 sierpnia 2020 r. (Dz.U.poz.1389,1830,1859,1870, 1960) od 9 listopada 2020r do odwołania wprowadza się następują zmiany w organizacji pracy szkoły:

       1. W klasach 1-8 ogranicza się stacjonarne funkcjonowanie szkoły na rzecz zajęć realizowanych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

       2. Dla uczniów, którzy ze względu na specjalne potrzeby edukacyjne nie mogą realizować zajęć w formie zdalnej, organizuje się zajęcia rewalidacyjne na terenie szkoły.

       W każdym przypadku decyzję podejmuje dyrektor szkoły.


       3. Dla uczniów klasy ósmej zostają zorganizowane konsultacje z przedmiotów egzaminacyjnych online. Terminy zajęć z języka polskiego, matematyki oraz języka angielskiego zostaną podane do wiadomości w dzienniku elektronicznym.

       4. Odziały przedszkolne funkcjonują bez zmian (tryb stacjonarny) z zachowaniem procedur bezpieczeństwa obowiązujących na terenie szkoły od 1 września 2020r oraz zgodnie z najnowszymi wytycznymi MEN, MZ I GIS dla szkół podstawowych.

       5. Organizuje się opiekę świetlicową dla uczniów, których rodzice są bezpośrednio

       zaangażowani w walkę z pandemią COVID-19. Zajęcia w grupie do 12 osób mają charakter

       opiekuńczy. Przyjęcie dziecka do świetlicy związane jest z udokumentowaniem takiej

       formy pracy rodziców – zaświadczenie z zakładu pracy. Zgłoszenia potrzeby opieki na kolejny dzień przyjmowane są do godz. 14:00 przez sekretarza szkoły pod numerem tel. 518 68 00 12

       Szczegółowe rozwiązania znajdują się w Regulaminie Organizacji Kształcenia na odległość z dnia 26.10.2020, który rodzice otrzymali jako załącznik do wiadomości z dnia 24.10.2020 r.


       wytyczne_dla_swietlic_6_11_2020.pdf​​​​​​​

     • Akcja „Kasztanobranie” zakończona!
      • Akcja „Kasztanobranie” zakończona!

      •  

          W piątek 24. X. zakończyliśmy akcję zbierania kasztanów w naszej szkole. W akcję  zaangażowało się wielu uczniów i rodziców,  udało nam się zebrać ok. 1300 kg, to ogromny sukces! Rekordziści Emilka i Ignacy przynieśli ponad 200 kg! Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy za trud i serce,  włożone w  zbiórkę. Dziękujemy także Pani Stefanii i Panu Marianowi, którzy pakowali kasztany w worki i przewozili do kontenerów, Panu Tomaszowi Biedermannowi i chłopakom z kl. 7b i 6b, którzy pomagali w załadunku no i oczywiście Uli z kl.4b, która zachęciła szkołę do wzięcia udziału w tej akcji.     Zebrane przez Was kasztany pojechały do firmy Pharmeko, która dokładnie je zważy i przekaże  pieniądze na konto Rady Rodziców a potem Wy uczniowie będziecie mogli zdecydować na co je przeznaczycie. Jeszcze raz wszystkim dziękujemy!

                                                                                                                           Renata Łuczka

     •  Krótka relacja z Nocy Bibliotek
      • Krótka relacja z Nocy Bibliotek

      • Nasza Noc Bibliotek przebiegała następująco: uczniowie wszystkich klas mogli w piątek obejrzeć prezentacje i filmiki nakręcone przez uczniów o tematyce ekologicznej,  uczniowie klasy 7b  wykonali makiety Antarktydy oraz hasła mówiące jak w codziennym życiu możemy chronić klimat. W holu szkoły została przygotowana wystawa towarzysząca tej akcji oraz powstała „klimatyczna półka” z książkami poruszającymi tematy ochrony środowiska, niektóre pozycje książkowe zostały w ramach współpracy wypożyczone z Biblioteki Publicznej Gminy Komorniki, biblioteka była także sponsorem nagród. Uczniowie wykonali   „drzewo cytatów” oraz gazetkę.  Tego dnia odbyło się także inauguracyjne spotkanie koła czytelniczego „Literackie podróże z książką”, uczniowie młodszych otrzymali paszporty młodego czytelnika, w których będą zbierali pieczątki za udział w kolejnych spotkaniach czytelniczych. Następnie chętni uczniowie obejrzeli film dedykowany Nocy Bibliotek i wzięli  udział w warsztatach plastycznych. Szkolne wydarzenia zakończyły się oglądaniem wystawy i posadzeniem drzewka, takie samo drzewko otrzymała od nas szkoła w Konarzewie, jako symbol nawiązanej współpracy. Dalej Noc Bibliotek przeniosła się do uczniowskich domów, gdzie dzieci wspólnie z rodzinami czytały książki. Każdy kto nadesłał zdjęcie z potwierdzające swój udział w wydarzeniu otrzymał we wtorek nagrodę. Nagrodami były ekologiczne torby z niespodziankami. Bardzo wszystkim dziękuję za włączenie się do akcji.

       Renata Łuczka

     • Najlepsze życzenia
      • Najlepsze życzenia

      • Z okazji Święta Edukacji Narodowej

       w imieniu Rodziców i własnym składam całemu Gronu Pedagogicznemu i Pracownikom

       Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Chomęcicach

       najserdeczniejsze życzenia zdrowia, cierpliwości, wytrwałości, sukcesów zawodowych

       oraz wyłącznie zadowolenia z uczniów. 

       Tomasz Biedermann /Przewodniczący Rady Rodziców/

     • Noc bibliotek
      • Noc bibliotek

      •  

       W tym roku nasza szkoła przystępuje do ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek

       Hasłem tegorocznego wydarzenia jest „Klimat na czytanie” i dlatego chciałabym promując czytelnictwo zachęcić wszystkich do zwrócenia szczególnej uwagi na otaczające nas środowisko. Chcemy ukierunkować nasze działania na tematy związane z troską o klimat i dobrostan ludzi i Ziemi.

       Zero Waste (tłumacząc dosłownie to „zero marnowania”) to styl życia, postawa mająca na celu ochronę wszystkich zasobów poprzez odpowiedzialną produkcję, konsumpcję, ponowne wykorzystanie i odzyskiwanie wszystkich produktów, opakowań i materiałów, bez ich spalania, oraz bez zrzutów do ziemi, wody lub powietrza, które zagrażają środowisku lub zdrowiu ludzkiemu. /definicja przyjęta przez Zero Waste International Alliance/.

       Postaramy się promować postawę Less Waste, czyli mniej marnowania. W ramach poszukiwania wskazówek do wdrożenia tych idei w swoje życie, można oprzeć się na zasadzie 6R:

       • Rethink – przemyśl na nowo, zmień nawyki
       • Refuse – odmawiaj – kupuj tylko to, czego naprawdę potrzebujesz, nie kupuj/używaj przedmiotów wytworzonych ze szkodą dla środowiska;
       • Reduce – ogranicz zużycie – nie korzystaj np. z jednorazowych opakowań;
       • Reuse – używaj ponownie, dawaj drugie życie przedmiotom
       • Recycle –  przetwarzaj
       • Rot – kompostuj

           Podczas tego wydarzenia  w naszej szkole postaramy się promować ekologiczne postawy i będziemy chcieli dać drugie życie przedmiotom wytworzonym zgodnie z ochroną środowiska. Oczywiście będziemy czytać książki poruszające tematykę ekologiczną, dzieci obejrzą prezentację, zaprosimy je także do ekologicznego kina, przygotujemy wystawę i „Klimatyczną półkę z książkami”. Następnie dalsze wydarzenia przeniosą się do Waszych domów i Internetu, szczegółowe informacje otrzymacie w piątek. Noc Bibliotek będzie także okazją do nawiązania bliższej współpracy z Biblioteką Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Konarzewie.

        

       Plan wydarzenia  „ Noc Bibliotek” w piątek 9 października w naszej szkole:

       Od 10:30 do 12:00 – działania w klasach (warsztaty, czytanie książek, oglądanie prezentacji)

       Od 12:00 do 12:30 – przygotowanie „klimatycznej” wystawy w holu szkoły (kl. 7b)

       Od 12:45 do 13:20 -  spotkanie Koła Czytelniczego „Podróże z książką” dla uczniów kl.1-3

       Od 13:20 do 14:30 – kino, prezentacja filmu „Jakub, Mimmi i gadające psy” dla chętnych

       Od 14:30 do 15:15 – warsztaty plastyczne dla chętnych dzieci

       15:30   Zakończenie akcji,  posadzenie symbolicznego drzewka i oglądanie  wystawy.

       W domach uczniowie i rodzice będą mogli włączyć się do akcji poprzez rodzinne czytanie książek wypożyczonych z biblioteki lub z własnej biblioteczki domowej, kto udokumentuje swoje czytanie zdjęciem, które prześle na wskazany w Librusie adres otrzyma drobną nagrodę.

       Uczniowie i ich rodziny będą mogli oglądać inaugurację Nocy Bibliotek online za pośrednictwem Facebooka 10.X w sobotę o godz. 19  https://www.facebook.com/nocbibliotek.

       W zakładce biblioteki znajdziecie  różne pomysły jak spędzić ten wyjątkowy weekend.

                                                                                                                                             Renata Łuczka

     • "Balladyna" w naszej szkole
      • "Balladyna" w naszej szkole

      • 23 września uczniowie klas 7a, 7b i 8a zaprezentowali wybrane fragmenty dramatu Juliusza Słowackiego. Przygotowane przez nich słuchowisko zostało entuzjastycznie odebrane przez uczniów. Działanie to było odpowiedzią na ogólnopolską akcję "Narodowe Czytanie".

       Dziękujemy Wszystkim, którzy włączyli się w to działanie.

       Już dziś zapraszamy na przyszłoroczną edycję akcji.

        

       Joanna Wawrzyniak i Agnieszka Bartkowiak

     • Noc Zawodowców
      • Noc Zawodowców

      • Wydarzenie pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego

       Noc Zawodowców to inicjatywa, która od 3 lat gości w Wielkopolsce i wpisała się w przestrzeń wielkopolskiego środowiska szkół kształcących w zawodach i pracodawców, będąc jednym z najważniejszych wydarzeń Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu – jednostki organizacyjnej Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

       Celem przedsięwzięcia jest promocja szkolnictwa branżowego i technicznego, jako szkolnictwa pozytywnego wyboru.

       Tegoroczna Noc Zawodowców 2020 Edycja 3.0 „Wielkopolska w sieci zawodów” to wydarzenieon-line, które angażuje młodzież ostatnich klas szkół podstawowych, ich rodziców, pracodawców, rzemieślników, doradców zawodowych, nauczycieli kształcących w zawodach oraz wszystkich, których interesuje tematyka związana z edukacją i rynkiem pracy.

       Samorząd Województwa Wielkopolskiego wraz z Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu serdecznie zaprasza do udziału w tym wydarzeniu. 

       Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Chomęcicach włącza się w promowanie wydarzenia wśród uczniów.

       Startujemy on-line w piątek 2. października 2020 roku o godzinie 17:00.

       Szczegóły i program wydarzenia na stronie: www.noczawodowcow.pl

       Zapraszamy!