• OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ UWAŻNOŚCI
     • OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ UWAŻNOŚCI

     • W dzisiejszym świecie, w którym czas płynie bardzo szybko, człowiek musi wykonywać obowiązki i realizować kolejne zadania, osiągać cele, być zawsze sprawnym i gotowym na nowe wyzwania. W Szkole Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Chomęcicach zorganizowano Tydzień Uważności – akcję, która miała przypomnieć, że najważniejszy jest CZŁOWIEK – jego emocje i potrzeby. Wydarzenie to było częścią Ogólnopolskiego Tygodnia Uważności. 

      Czym jest uważność? W uważnym życiu chodzi przede wszystkim o bycie tu i teraz. Skupiamy się na doświadczaniu wykonywanych czynności w sposób uważny i świadomy. Próbujemy odciąć się od świata zewnętrznego, koncentrując uwagę tylko na tym, co w danej chwili robimy.

      W trakcie trwania Tygodnia Uważności nauczyciele nie stawiali uczniom ocen, nie zadawali prac domowych, nie robili kartkówek, sprawdzianów. Wszystko po to, żeby uczniowie i nauczyciele mogli zatrzymać się i skupić się na swoich emocjach.

      W Szkole w Chomęcicach już od dawna kładziemy nacisk na skupienie i wyciszenie – nie mamy dzwonków, sygnalizujących rozpoczęcie przerw i lekcji. W Tygodniu Uważności w Szkole słychać było dźwięki przyrody, które miały uspokoić i pomóc docenić chwilę obecną.

      Codziennie około godziny 10:00 nauczyciele z uczniami przeprowadzali zajęcia z uważności. Dla młodszych dzieci były to zajęcia ruchowe, a następnie skupienie na oddychaniu. Starsze dzieci i młodzież wykonywali ćwiczenia oddechowe. Uczniowie początkowo mieli pewne trudności, żeby zatrzymać się i się skupić na oddychaniu. Z czasem stało się to dla nich łatwiejsze.

      Do akcji włączyła się mama jednej z naszych uczennic, która na co dzień prowadzi zajęcia dla dzieci związane ze świadomym oddychaniem. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach mindfulness, w trakcie których uczyli się prawidłowego oddychania, skupienia i koncentracji.

      Cała społeczność szkolna zebrała się na hali sportowej, gdzie w ciszy trenowali „uważność i spokój żabki”, poprzez technikę wizualizacji.

      Jak możesz praktykować Uważność na co dzień?

      1. Zacznij od Medytacji: nawet pięć minut dziennie może mieć pozytywny wpływ. 

      2. Ćwiczenia oddechowe: proste techniki oddechowe mogą pomóc w uspokojeniu umysłu.

      3. Bycie Świadomym: praktykuj świadome jedzenie, chodzenie, słuchanie.

      Tydzień Uważności to więcej niż tylko przerwa od codzienności – to inwestycja w Twoje zdrowie psychiczne i emocjonalne. Weź głęboki oddech, zatrzymaj się na chwilę a doświadczysz spokoju, który niesie z sobą uważność.

      Dla wszystkich był to wyjątkowy czas, gdy uczniowie i nauczyciele skupili się na budowaniu zdrowych nawyków umysłowych i emocjonalnych.

      AG i MW

    • WIELKOPOLSKIE ROZGRYWKI PŁYWACKIE - EDYCJA WIOSENNA
     • WIELKOPOLSKIE ROZGRYWKI PŁYWACKIE - EDYCJA WIOSENNA

     • Wspaniałe wieści z Wielkopolskich Rozgrywek Pływackich! 

      22 marca na Termach Maltańskich w Poznaniu odbyły się Wielkopolskie Rozgrywki Pływackie- Edycja Wiosna 2024. Na termy zjechali najlepsi pływacy z całej Wielkopolski! 

       Reprezentowali 25 klubów (na starcie stanęło aż 381 zawodników) Niezwykłe osiągnięcie odnotował uczeń z klasy 6a Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Chomęcicach - Bruno Wadelski, reprezentujący klub GKS Tarnovia!

      W kategorii wiekowej 11/12/13 latków, Bruno pokazał swoją klasę, ustanawiając rekord życiowy i zdobywając zaszczytne II miejsce w stylu motylkowym! 

      Co warte podkreślenia, Bruno, jako jedyny spośród czołowych zawodników, nie jest reprezentantem szkoły sportowej! Gratulacje dla Bruno za tak fantastyczny wynik i za tak imponujący styl! 

      Niech ta wygrana będzie inspiracją dla wszystkich pływaków! 

    • SUKCES SPORTOWY NASZYCH CZWARTOKLASISTEK
     • SUKCES SPORTOWY NASZYCH CZWARTOKLASISTEK

     • 22 marca odnieśliśmy niezwykły sukces podczas gminnych zawodów w biegach przełajowych, które odbyły się w Wirach !

      Nasze dziewczyny z klasy 4 zdobyły pierwsze miejsce i awansowały do powiatu.  

      Jesteśmy bardzo dumni z waszej determinacji i wysiłku!

      Ale to jeszcze nie koniec!

      Nasze utalentowane uczennice i uczniowie z klas 5-6 również osiągnęli świetny wynik, zajmując piąte miejsce zarówno w kategorii dziewcząt, jak i chłopców.

      Gratulacje dla wszystkich zawodników za wspaniałe występy i zaangażowanie!

      Dalej tak trzymajcie!

    • TRENING Z MARCINEM URBASIEM
     • TRENING Z MARCINEM URBASIEM

     • W środę mieliśmy okazję gościć wyjątkowego sportowca– Marcina Urbasia, niekwestionowanego mistrza sprintu! Marcin Urbaś poprowadził warsztaty z lekkiej atletyki dla chętnych uczniów.

      Marcin Urbas to nie tylko sportowiec, to legenda! Jego osiągnięcia na polu sportu są inspiracją dla nas wszystkich. Podczas spotkania podzielił się swoimi doświadczeniami, motywując uczniów do osiągania najlepszych wyników oraz nieustannego doskonalenia się w każdej dziedzinie życia.

       

      „Każdy może być mistrzem. Wszystko zależy od was”

      -M.Urbaś

    • UROCZYSTE OTWARCIE HALI SPORTOWEJ
     • UROCZYSTE OTWARCIE HALI SPORTOWEJ

     • 30 stycznia o godzinie 11.00 Wójt Gminy Komorniki Jan Broda oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Chomęcicach Anna Golczak uroczyście otworzyli Halę Sportową przy szkole w Chomęcicach.

      Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Chomęcicach mogą nareszcie korzystać z pięknej, nowoczesnej, pełnowymiarowej, przylegającej do szkolnego budynku hali sportowej. Oddaniu jej do użytku towarzyszyła wzniosła uroczystość zorganizowana przez Dyrektor szkoły oraz Urząd Gminy Komorniki. Jak podkreślił w swoim przemówieniu  Tomasz Stellmaszyk, zastępca wójta gminy Komorniki, tylko kilka gmin w Polsce było stać na zbudowanie aż trzech takich pełnowymiarowych sal.

      Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem  pocztu sztandarowego, następnie odśpiewano hymn narodowy. Przemówili pani Dyrektor Anna Golczak oraz Wójt Jan Broda. 

      List z gratulacjami od Wojewody Wielkopolskiego Agaty Sobczyk odczytał zastępca wójta Tomasz Stellmaszyk.  Gratulacje od Starosty Poznańskiego odczytał radny Mirosław Wieloch, głos zabrali: Poseł na Sejm RP Bartosz Zawieja, przewodniczący Rady Gminy Marian Adamski, sołtys Dorota Trocha, przedstawicielka kuratora oświaty.

      Proboszcz parafii z Konarzewa pobłogosławił nowy obiekt. 

      Uroczyście  przecięto wstęgę, zapłonął znicz olimpijski. W uroczystości udział wzięli radni, pracownicy szkoły, Urzędu Gminy, samorządowcy z sąsiednich gmin, szefowie gminnych instytucji.

      Program artystyczny, którego głównym motywem był sport, przedstawili uczniowie. 

      Szkolna Rada Rodziców ufundowała wielki tort, który wjechał do Sali sportowej, gdy uroczystość dobiegała końca.

      Hala sportowa w liczbach: 

      Parametry techniczne : 

      - powierzchnia zabudowy: 2 408,00 m2

      - powierzchnia użytkowa: 2 149,30 m2

      - powierzchnia całkowita: 2 408,50 m2- kubatura: 19 077,00 m3

      Sala gimnastyczna kontynuuje istniejącą funkcję szkolną poprzez łącznik między budynkami wraz z pomieszczeniami zaplecza kuchennego z jadalnią dla potrzeb istniejącej szkoły.

      Obiekt prócz sali sportowej docelowo uwzględnia następujące pomieszczenia towarzyszące: szatnie wraz z toaletami/umywalniami – sztuk 4, pokój trenerów i pokój sędziów, kotłownię, pomieszczenia magazynowe, porządkowe i techniczne, salkę korekcyjną, toalety ogólnodostępne oraz zaplecze socjalno-kuchenne wraz z jadalnią. 

      Całość połączona jest ze sobą funkcjonalnie holem wejściowym, łącznikiem i szeroką komunikacją (korytarzami).

      Obiekt przewidziany jest na około 86 osób (3 klasy szkolne: 80 uczniów + opiekunowie: 6 nauczycieli). 

      Wykaz pomieszczeń:

      - Sala sportowa: długość 48,35 m; szerokość 29,75 m, szerokość netto (bez słupów) 28,5 m; wysokość 7,50 m, powierzchnia 1438 m2,

      - sala korekcyjna 67,5 m2, 

      - magazyn sprzętu sportowego 22,2 m2,

      - 4 szatnie z zapleczem sanitarnym 129,6 m2, 

      - toaleta ogólna męska, damska i dla niepełnosprawnych 39,1 m2, 

      - komunikacja 256,95 m2

      - jadalnia + zaplecze kuchenne 118,6 m2

      - pokój trenerów + pokój nauczycieli/sędziów z toaletą/natryskiem 32,3m2,

      - 3 pomieszczenia gospodarcze i porządkowe + kotłownia 29,5 m2

      Zakres budowy obejmował również chodniki, dojścia, drogę wewnętrzną i parkingi utwardzone z kostki brukowej. 54 miejsca postojowe (w tym 3 dla niepełnosprawnych) oraz 2 miejsca dla autokarów i tymczasowe dla dostawy towarów oraz Straży Pożarnej.

      Budynek korzysta z istniejących przyłączy: elektrycznego, telekomunikacyjnego i wodnego. Nowe przyłącza: gazowe, wody do celów hydrantowych oraz kanalizacja sanitarna.

      Koszt brutto inwestycji 22,7 mln zł. 

      Zadanie dofinansowane z Programu Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych na podstawie udzielonej przez Bank Gospodarstwa Krajowego promesy nr 01/2021/9047/Polski Ład - 7.850.000 zł.

      Wykonawca: CONSTRUCTO Sp. z o.o., Rogówko 6a , 87-162 Lubicz

      Projektant: Obsługa Inwestycji Budowlanych Maciej Bednarek, ul. Średzka 10, 62-025 Kostrzyn

      Nadzór inwestorski: Leszek Konieczny, ul. Dworcowa 25, 64-810 Kaczory

      Źródło: www.komorniki.pl

      https://www.komorniki.pl/aktualnosci/otwarcie-hali-widowiskowo-sportowej-w-chomecicach.html

      Dyrektor szkoły składa podziękowania za pomoc w organizacji uroczystości:

      - prezydium rady rodziców za czynną i finansową pomoc w przygotowaniu uroczystości tj. panie Joannie Weber i Anecie Jałowieckiej. 

      - koordynatorkom uroczystości pani Magdalenie Wasielewskiej i Annie Grobelnej, cichym reżyserom pani Marcie - Malickiej, Justynie Dudzie i Kamilli Maj oraz  Renacie Daleszynskiej. 

      - Panu Arturowi Rychlewskiemu za niezawodność i muzyczne uświetnienie uroczystości;

      - pani Stefanii Strykowskiej za uszycie strojów, 

      - anonimowemu sponsorowi za uwiecznienie uroczystości w formie zdjęć ( wykonanych przez Kubę Cichockiej) 

      - sponsorom, na których zawsze możemy liczyć: firmie Mal bud Jerzy Ratajczak za tort, dekoracje kwietną- pani Marcie Szymkowiak. 

    • DZIEŃ IRLANDZKI
     • DZIEŃ IRLANDZKI

     • "Irlandia to nie tylko kraj, to stan umysłu." - Mary McAleese    

      W poniedziałek  świętowaliśmy dzień Świętego Patryka, przy okazji odkrywając ciekawostki o Irlandii!  Klasy młodsze poznawały legendę o patronie Irlandii, a także własnoręcznie wykonały Leprechauna, natomiast klasy starsze miały okazję ćwiczyć słownictwo związane z kulturą szmaragdowej wyspy i nie tylko. Klasa 8a ćwiczyła zadania egzaminacyjne związane z Irlandią pracując metodą stacji dydaktycznych. 

      Na przerwach rozbrzmiewała muzyka irlandzka. 

    • PROJEKT "TRADYCYJNY SAD"
     • PROJEKT "TRADYCYJNY SAD"

     • Nasza szkoła uczestniczy w projekcie „𝗧𝗥𝗔𝗗𝗬𝗖𝗬𝗝𝗡𝗬 𝗦𝗔𝗗”

      Dzięki wsparciu Banku OchronyŚrodowiska (BOŚ) i udziałowi w ogólnopolskim konkursie grantowym, nasza szkoła będzie miała okazję zgłębiać tajniki starych odmian drzew owocowych oraz szerzyć wiedzę na temat ich znaczenia dla naszej przyrody i dziedzictwa kulturowego. W ramach projektu „𝗧𝗥𝗔𝗗𝗬𝗖𝗬𝗝𝗡𝗬 𝗦𝗔𝗗 ” nasi uczniowie będą mieli szansę: 

      Nabyć wiedzę o różnorodności genetycznej tradycyjnych odmian drzew owocowych. 

      Aktywnie uczestniczyć w pielęgnowaniu naszego szkolnego sadu. 

      Poznać techniki zbierania i przetwarzania owoców. Uczestniczyć w warsztatach i spotkaniach edukacyjnych, które pozwolą im zgłębić tajniki ekologii i rolnictwa. 

      W projekcie bierze udział zespół o nazwie KRONSELKI, który tworzą przedstawiciele klas IV-VIII naszej szkoły.  

      Opiekunami projektu są p. Emilia Borowiak i p. Daria Ślewa.

    • GMINNY KONKURS "ZIEMIA KOMORNICKA MOJA MAŁA OJCZYZNA"
     • GMINNY KONKURS "ZIEMIA KOMORNICKA MOJA MAŁA OJCZYZNA"

     • Gminny Konkurs "Ziemia Komornicka moja Mała Ojczyzna"   Jesteśmy dumni z naszych uczniów! 

      Agata Jędrzejczak, Szymon Prudzienica oraz Lena Materna reprezentowali naszą szkołę w XVIII Międzyszkolnym Konkursie Regionalnym zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1 im. Janusza Korczaka w Komornikach. 

       Konkurs składał się z dwóch etapów: zespołowego i indywidualnego. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą na temat gwary komornickiej, symboli gminy, historii, przyrody oraz współczesności Ziemi Komornickiej.  Po zaciętej walce wyłoniono laureatów: I miejsce dla naszej Szkoły Podstawowej nr 1 Komorniki, II miejsce dla Szkoły Podstawowej nr 2 Komorniki, III miejsce dla Szkoły Podstawowej w Chomęcicach.   

      Serdecznie gratulujemy naszym reprezentantom za imponującą wiedzę i odwagę!

    • TYDZIEŃ MATEMATYKI
     • TYDZIEŃ MATEMATYKI

     • W dniach 11 – 15 marca obchodziliśmy w naszej szkole Tydzień Matematyki. Z tej okazji zorganizowanych zostało kilka ciekawych konkursów, które cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów.

      Od poniedziałku do środy uczniowie zmagali się w II Szkolnym Turnieju Rummikub. Po raz pierwszy gra została rozegrana w trzech kategoriach wiekowych. Uczniowie walczyli zacięcie, a wyniki tych pasjonujących rozgrywek przedstawiają się następująco:

      • Klasy 0 – 2

      I miejsce – Mikołaj Rajewicz klasa 0B

      II miejsce – Nikodem van Keymeulen klasa 2C

      III miejsce – Ignacy Kaczmarek klasa 1C 

      • Klasy 3 – 5

      I miejsce – Franciszek Witczak klasa 3A

      II miejsce – Ryszard Sroka klasa 4B

      III miejsce – Liliana Cuperek Klasa 5B

      • Klasy 6 – 8

      I miejsce – Michalina Trafny klasa 6A

      II miejsce – Bogumiła Sroka klasa 8A

      III miejsce – Dominik Glinkowski klasa 7B.

       

      Przez cały tydzień uczniowie klas 4 – 8 zmagali się również z zagadkami walcząc o miano Mistrza Łamigłówek. Ten zaszczytny tytuł w roku 2024 przypadł dla:

      Leonarda de Ville – klasa 4A

      Liliany Cuperek – klasa 5B

      Nikoli Kuczyńskiej – klasa 5B

      Marisy Bernat – klasa 5B

      Zuzanny Sumelki – klasa 5B

      Bogumiły Sroki – klasa 8A.

       

      W trakcie tegorocznych obchodów święta Królowej Nauk odbyła się również II edycja konkursu „Kostka Rubika na czas”. Bezkonkurencyjna okazała się uczennica klasy 6A Michalina Trafny, która ułożyła kostkę w 49 sekund.

       

      Wszystkim zwycięzcom gratuluję i życzę kolejnych sukcesów.

      Organizator: Anna Aleksandrowicz - Rajewicz

       

    • MISTRZOSTWA GMINY KOMORNIKI W SIATKÓWCE DZIEWCZĄT
     • MISTRZOSTWA GMINY KOMORNIKI W SIATKÓWCE DZIEWCZĄT

     • Nasze uczennice pokazały prawdziwy team spirit!  Zajęły 𝗱𝗿𝘂𝗴𝗶𝗲 𝗺𝗶𝗲𝗷𝘀𝗰𝗲 na mistrzostwach Gmina Komorniki w piłce siatkowej!  Wygrały aż trzy mecze i dały z siebie wszystko, ale niestety w tie-breaku uległy mistrzyniom ze Szkoły podstawowej nr 1 w Komornikach.  Zabrakło niewiele, żeby powtórzyć zeszłoroczny sukces, ale jesteśmy mega dumni z waszej determinacji i wysiłku!  Niech to będzie kolejny krok do jeszcze większych zwycięstw! 

    • WYKAZ WAŻNYCH NUMERÓW TELEFONÓW I ADRESÓW
     • WYKAZ WAŻNYCH NUMERÓW TELEFONÓW I ADRESÓW

      • Telefon Zaufania – 19 288 (linia dostępna od poniedziałku do piątku w godz. 20:00 – 08:00; w soboty, niedziele i święta – całodobowo); 

      • Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” – tel. 800 120 002 (linia dostępna 24 godziny na dobę i przez siedem dni w tygodniu) oraz e-mail: niebieskalinia@niebieskalinia.info; 

      • Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” Instytutu Psychologii Zdrowia – tel. (22) 668 70 00 oraz 116 123 (linia dostępna 24 godziny na dobę i przez siedem dni w tygodniu); 

      • Fundacja Feminoteka – Telefon przeciwprzemocowy dla kobiet doświadczających przemocy (w tym kobiet transseksualnych) – tel. 888 88 33 88(telefon czynny od poniedziałku do piątku w godz. 11 – 19); 

      • Centrum Praw Kobiet – tel. 800 107 777(telefon interwencyjny czynny całą dobę; po połączeniu należy wybrać 1 i potem 3); 

      • Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – Telefon zaufania dla Dzieci i Młodzieży – tel. 116 111 (linia dostępna 24 godziny na dobę i przez siedem dni w tygodniu) oraz Telefon dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy psychologicznej Dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności takie jak: agresja i przemoc w szkole – tel. 800 100 100 (linia czynna od poniedziałku do piątku, w godz. 12 – 15); 

      • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – tel. 800 12 12 12 (linia dostępna 24 godziny na dobę i przez siedem dni w tygodniu);

      • Anonimowa Policyjna Linia Specjalna „Zatrzymaj Przemoc” – tel. 800 120 148 – (bezpłatna linia dostępna 24 godziny na dobę i przez siedem dni w tygodniu); 

      • Linia wsparcia psychologicznego Polskiego Czerwonego Krzyża – tel. (22) 230 22 07 (linia dostępna od poniedziałku do piątku w godz. 16 – 20); 

      • Bezpłatna aplikacja mobilna „Twój parasol” – https://twojparasol.com/.

    • LEKCJA HISTORII
     • LEKCJA HISTORII

     • Niezwykła lekcja historii na długo zostanie w pamięci uczniów. A wszystko dzięki Teatrowi Historycznemu, który dzisiaj gościł w Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Chomęcicach na zaproszenie pana Tomasza Radzikowskiego, nauczyciela historii. Idea żywej lekcji historii to połączenie wyjątkowo atrakcyjnej dla odbiorców formy przekazu z konkretną wiedzą. Tym razem była to podróż w czasy starożytnej Grecji i Rzymu. Prelegent "Krzychu" niezwykle ciekawie, barwnie i z dużą dozą humoru opowiedział uczniom o zwyczajach panujących w starożytnej Grecji i Rzymie. Zaprezentował  stroje z epoki, w które zostali odziani chętni uczniowie. Zaciekawienie wywoływał zbiór okryć głowy, rodzajów broni i tarcz. Dzięki rekwizytom, będącymi dokładnymi replikami sprzętów używanych w starożytnościj uczniowie mogli na własnej skórze poczuć ciężar uzbrojenia hoplity lub legionisty, albo przymierzyć odzież noszoną na co dzień przez starożytnych Greków i Rzymian. Sporą część pokazu zajęła opowieść o greckiej falandze, armii Imperium Rzymskiego i gladiatorach. Uczniom, oprócz pouczających i śmiesznych powiastek, spodobały się liczne prezentacje strojów starożytnych wojowników. Dobrze jest, choć na chwilę, przenieść się w inny świat, znany z filmów i gier komputerowych. 

     • DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2024

     • https://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/materialy-multimedialne.html

      W roku 2024 obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu pod hasłem „Bezpieczny Internet dla wszystkich”. 
      Hasło to ma na celu zwrócenie uwagi na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom sieci, bez względu na ich wiek, pochodzenie czy miejsce zamieszkania.
      Należy dążyć do tego, aby każdy mógł korzystać z Internetu bez obaw o swoje bezpieczeństwo i prywatność.
      Aby zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w Internecie, należy podjąć szereg działań. Przede wszystkim, rodzice powinni zadbać o to, aby ich dzieci miały dostęp do Internetu tylko podich nadzorem. Należy również ustalić jasne i konkretne zasady dotyczące korzystania z Internetu i przestrzegania ich przez dzieci. Ponadto, rodzice powinni regularnie monitorować aktywność swoich dzieci w sieci i edukować je na temat bezpieczeństwa online. Warto również skorzystać z narzędzi do filtrowania treści, które pozwolą na ograniczenie dostępu do niewłaściwych stron internetowych. Wreszcie, rodzice powinni uczulać swoje dzieci na potencjalne zagrożenia w Internecie i uczyć je jak się przed nimi bronić.


      Jak edukować dzieci o bezpieczeństwie w Internecie w 2024?
      Oto kilka sugestii dotyczących tego, jak można skutecznie edukować dzieci w zakresie bezpieczeństwa online:
      1. Rozmowy i otwarta komunikacja:
      - Zachęcajmy do otwartej rozmowy o korzystaniu z Internetu.
      - Słuchajmy ich opinii, obaw i doświadczeń online.
      - Ustalajmy zasady korzystania z Internetu i konsekwencje ich naruszenia.

       
      2. Pokazujmy przykłady:
      - Udzielajmy pozytywnych przykładów korzystania z Internetu.
      - Omawiajmy przypadki rzeczywiste, w których dzieciom udało się uniknąć zagrożeń online.


      3. Uczmy o prywatności online:
      - Wyjaśniajmy znaczenie prywatności i informuj, które informacje są prywatne.
      - Zaznaczmy, że nie należy udostępniać danych osobowych na platformachspołecznościowych bez zgody rodziców.
       
      4. Filtry rodzicielskie i kontrola czasu ekranu:

      - Skorzystajmy z narzędzi, takich jak filtry rodzicielskie, aby kontrolować dostęp do nieodpowiednich treści.
      - Ustalajmy limit czasu, jaki dziecko może spędzać przed ekranem.


      5. Nauczmy samokontroli:
      - Wyjaśniajmy, dlaczego ważne jest ograniczanie czasu spędzanego online.
      - Nauczmy je rozpoznawać sygnały ciała i emocje związane z długim czasem spędzonym w Internecie.
       
      6. Zapoznajmy z ryzykami online:
      - Omówmy zagrożenia, takie jak cyberprzemoc, hejting i niebezpieczne treści online.
      - Wytłumaczmy, jak reagować w sytuacjach niebezpiecznych, np. jak blokować i zgłaszać nieodpowiednie treści.
       
      7. Bądźmy świadom nowych technologii:
      - Bądźmy na bieżąco z nowymi aplikacjami i technologiami, aby zrozumieć, jakie potencjalne zagrożenia mogą się pojawić.
      - Udzielajmy informacji na temat nowych trendów w świecie online.
       
      8. Edukacja cyfrowa w szkole:
      - Wspierajmy inicjatywy edukacji cyfrowej w szkole, aby dzieci miały dostęp do kompleksowego programu nauczania online.
      - Współpracujmy z nauczycielami, aby promować bezpieczne praktyki w Internecie.
       
      9. Monitorowanie aktywności online:
      - Regularnie sprawdzajmy, co dziecko robi online, zachęcając je do dzielenia się swoimi doświadczeniami i pytaniami.
       
      10. Bezpieczne hasła i cyberhigiena:
      - Uczmy tworzenia silnych haseł i stosowania zasad cyberhigieny, takich jak nieklikanie w podejrzane linki czy nieotwieranie nieznanych załączników.
       

      Pamiętajmy, że edukacja w zakresie bezpieczeństwa online jest procesem ciągłym. Ważne jest utrzymywanie otwartej i zaufanej komunikacji z dziećmi oraz dostosowywanie strategii edukacyjnych do dynamicznie zmieniającego się środowiska online.
       
       
      Materiały edukacyjne:
      Poradniki i broszury – https://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/poradniki-i-broszury.html
      Scenariusze zajęć – https://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/scenariusze-zajec.html
      Materiały multimedialne – https://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/materialy-multimedialne.html
       
      ZASOBY od NASK, który warto mieć i znać: 
      „ABC cyberbezpieczeństwa” W poradniku znajduje się 157 ułożonych alfabetycznie definicjiz obszarów cyberbezpieczeństwa, higieny cyfrowej, profilaktyki i wsparcia, a także obszerna bibliografia, z odnośnikami do ciekawych i pomocnych materiałów, które w bardziej szczegółowy sposób objaśniają omawiane zagadnienia. Sięgnijcie po i nie dajcie się złapać w nternetowe pułapki!  https://it-szkola.edu.pl/publikacje,plik,90

      Kodeksem Dobrych Praktyk w zakresie walki  Z dezinformacją:

      https://www.nask.pl/pl/wlaczweryfikacje/kodeks-dobrych-praktyk/4991,Kodeks-Dobrych-Praktyk.html

     • APEL Z OKAZJI 105. ROCZNICY POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

     • Dzisiaj w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca 105. rocznicę Powstania Wielkopolskiego, które było bardzo ważnym punktem na drodze rodzącej się II Rzeczpospolitej. Przyczyniło się bowiem w znacznej mierze do upowszechnienia w Europie poglądu o polskości Wielkopolski. Głównym celem akademii było kultywowanie wśród uczniów tradycji polskiej, pogłębianie tożsamości narodowej, a także poczucia wspólnoty . 

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Chomęcicach
   • 61 810 76 41 518 680 012
   • Szkoła Podstawowa im Arkadego Fiedlera w Chomęcicach, Poznańska 112, 62-052 Komorniki Poland
   • Dyrektor Szkoły Anna Golczak
   • Wicedyrektor Anna Raczkowska - Kasperska
   • Administrator WWW Anna Aleksandrowicz - Rajewicz
   • Administrator Librus Paulina Wojtkowiak
  • Logowanie