Dzięki ogromnemu zaangażowaniu dyrekcji i nauczycieli uczniowie klas 4-8 wzięli udział pilotażowym projekcie Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”.
Dofinansowanie, w którym partycypowała Gmina Komorniki pozwoliło nam na realizację wycieczki do stolicy – Warszawy. Celem wyjazdu było zapoznanie uczniów z dziedzictwem historycznym, kulturalnym i naukowym naszego kraju. Wycieczka rozpoczęła się 20 października wcześnie rano. Po kilku godzinach dotarliśmy do stolicy i rozpoczęliśmy zwiedzanie. Pierwszym punktem programu był wybudowany w na Euro 2012 r. Stadion Narodowy. Zwiedzanie tego wielofunkcyjnego, okazałego i nowoczesnego obiektu wybudowanego na gruzach stadionu dziesięciolecia wywołało wśród młodzieży wyjątkowy entuzjazm i zainteresowanie. Tego samego dnia odwiedziliśmy jeszcze dwa miejsca na warszawskim Powiślu: Bibliotekę Uniwersytecka z okazałym ogrodem na dachu oraz centrum Nauki „Kopernik”. Ta druga atrakcja cieszyła się szczególnie dużym zainteresowaniem uczniów. To właśnie tutaj mogliśmy uczestniczyć w wielu eksperymentach z dziedziny fizyki, chemii, biologii, obejrzeć okazałą wystawę rowerów od XVIII w. do czasów współczesnych. Po pełnym atrakcji dniu udaliśmy się na zasłużony odpoczynek do hotelu.
Drugiego dnia po wczesnym śniadaniu udaliśmy do Śródmieścia Warszawy. Po krótkim spacerze i przejażdżce ruchomymi schodami na trasie WZ znaleźliśmy się na Placu Zamkowym przed samą kolumną króla Zygmunta III Wazy – twórcy stołeczności miasta. Następnie udaliśmy się ulicą Świętojańską do Archikatedry Świętego Jana, której zwiedzanie zajęło nam przeszło godzinę. Po zwiedzeniu Barbakanu, odwiedzeniu Pomnika Małego Powstańca i Pomnika Jana Kilińskiego skierowaliśmy się na Krakowskie Przedmieście, gdzie znajduje się Kościół Świętej Anny, Pomnik Adama Mickiewicza, Pałac Prezydencki. Ponieważ nieodłącznym towarzyszem naszej wędrówki był deszcz. schroniliśmy się w pod filarami legendarnego Hotelu Europejskiego. Przeszliśmy pod Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie byliśmy świadkami zmiany warty honorowej.
Kolejnym punktem naszej wycieczki było więzienie Pawiak, które w czasie okupacji pełniło funkcję zakładu więziennego, miejsca przetrzymywania i torturowania więźniów. Uczniowie po obejrzeniu ekspozycji byli wstrząśnięci tragicznymi dziejami ofiar z „Pawiaka”. Pełni zadumy udaliśmy się na Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli gdzie, pod pomnikiem poległych Powstańców zapaliliśmy znicze. Trzeciego dnia zwiedzaliśmy Warszawskie Łazienki i Muzeum Żydów Polskich „Polin”. (T. Radzikowski)