• Aktualności

     • Zapal znicz pamięci
      • Zapal znicz pamięci

      • Wczoraj wolontariusze z Szkolnego Koła włączyli się w akcję Instytutu Pamięci Narodowej. Ciesząc się ostatnimi promieniami październikowego słońca   wyruszyli na rajd rowerowy do Wielkopolskiego Parku Narodowego.  Na miejscu wolontariusze pełni zapału posprzątali groby osób poległych podczas II Wojny Światowe, a także zapalili znicze. Celem naszej akcji jest utrwalenie wspomnień o poległych oraz przybliżenie często zapomnianych, lecz niezwykle ważnych pomników pamięci. Mamy nadzieję, że wolontariusze wraz z przyjściem wiosny ponownie odwiedzą miejsca, które pozwalają poznać im lokalną historię.(M. Gierlik)

      • „Święto Dyni”- opowiem Wam o swojej pasji..

      • Święto Dyni”- opowiem Wam o swojej pasji..Innowacja pedagogiczna w klasie 2a związana jest nie tylko z zawodami, ale także z prezentowaniem swoich pasji i zainteresowań.Swoją pasję, dekorowanie domu z jesiennych warzyw i owoców,  przedstawiła nam Pani Angelika Lohr.  Pani Angelika podzieliła się z nami cennymi wskazówkami na temat sposobów dekorowania dyni przy użyciu darów jesieni. Dowiedzieliśmy się jak zrobić z dyni kota lub psa, jak wykorzystać cekiny, plastelinę, pompony, farby do stworzenia prawdziwych dzieł sztuki.Zajęcia bardzo nam się podobały i każdy wyszedł do domu nie tylko uśmiechem na twarzy, ale również z własnoręcznie ozdobioną dynią!Dziękujemy pani Angelice na wspaniałe warsztaty!(J.Duda)

     • Projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę” - wycieczka do Warszawy
      • Projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę” - wycieczka do Warszawy

      • Dzięki ogromnemu zaangażowaniu dyrekcji i nauczycieli uczniowie klas 4-8 wzięli udział pilotażowym projekcie Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. 

       Dofinansowanie, w którym partycypowała Gmina Komorniki pozwoliło nam na realizację wycieczki do stolicy – Warszawy. Celem wyjazdu było zapoznanie uczniów z dziedzictwem historycznym, kulturalnym i naukowym naszego kraju. Wycieczka rozpoczęła się 20 października wcześnie rano. Po kilku godzinach dotarliśmy do stolicy i rozpoczęliśmy zwiedzanie. Pierwszym punktem programu był wybudowany w na Euro 2012 r. Stadion Narodowy. Zwiedzanie tego wielofunkcyjnego, okazałego i nowoczesnego obiektu wybudowanego na gruzach stadionu dziesięciolecia wywołało wśród młodzieży wyjątkowy entuzjazm i zainteresowanie. Tego samego dnia odwiedziliśmy jeszcze dwa miejsca na warszawskim Powiślu: Bibliotekę Uniwersytecka z okazałym ogrodem na dachu oraz centrum Nauki „Kopernik”. Ta druga atrakcja cieszyła się szczególnie dużym zainteresowaniem uczniów. To właśnie tutaj mogliśmy uczestniczyć w wielu eksperymentach z dziedziny fizyki, chemii, biologii, obejrzeć okazałą wystawę rowerów od XVIII w. do czasów współczesnych. Po pełnym atrakcji dniu udaliśmy się na zasłużony odpoczynek do hotelu.  

        Drugiego dnia po wczesnym śniadaniu udaliśmy do Śródmieścia Warszawy.  Po krótkim spacerze i przejażdżce ruchomymi schodami na trasie WZ znaleźliśmy się na Placu Zamkowym przed samą kolumną króla Zygmunta III Wazy – twórcy stołeczności miasta. Następnie udaliśmy się ulicą Świętojańską do Archikatedry Świętego Jana, której zwiedzanie zajęło nam przeszło godzinę. Po zwiedzeniu Barbakanu, odwiedzeniu Pomnika Małego Powstańca i Pomnika Jana Kilińskiego skierowaliśmy się na Krakowskie Przedmieście, gdzie znajduje się Kościół Świętej Anny, Pomnik Adama Mickiewicza, Pałac Prezydencki. Ponieważ nieodłącznym towarzyszem naszej wędrówki był deszcz. schroniliśmy się w pod filarami legendarnego Hotelu Europejskiego. Przeszliśmy pod Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie byliśmy świadkami zmiany warty honorowej. 

       Kolejnym punktem naszej wycieczki było więzienie Pawiak, które w czasie okupacji pełniło funkcję zakładu więziennego, miejsca przetrzymywania i torturowania więźniów. Uczniowie po obejrzeniu ekspozycji byli wstrząśnięci tragicznymi dziejami ofiar z „Pawiaka”. Pełni zadumy udaliśmy się na Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli gdzie, pod pomnikiem poległych Powstańców zapaliliśmy znicze.  Trzeciego dnia zwiedzaliśmy Warszawskie Łazienki i Muzeum Żydów Polskich „Polin”.  (T. Radzikowski) 

     • Wycieczka do Torunia w ramach projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki  „Poznaj Polskę”
      • Wycieczka do Torunia w ramach projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki  „Poznaj Polskę”

      • Kto w Toruniu mieszka

       wesoło się śmieje

       je toruński piernik

       dobrze mu się dzieje.

       Wszyscy się częstują

       w Toruniu piernikiem,

       a więc słodko temu,

       kto jest toruńczykiem.

       Roman Pisarski, Toruńska piosenka

        

        

       W ubiegłym tygodniu klasy 2a i 2b wzięły udział w całodniowej  pilotażowej wycieczce w ramach projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki  „Poznaj Polskę”. Jej celem było poznanie dorobku kulturowego i naukowego minionych epok, rozbudzanie zainteresowania kulturą, upowszechnianie form aktywnego wypoczynku oraz poznanie zabytków i historii Torunia. 

       W ramach wsparcia zadania na podstawie złożonych wniosków z inicjatywy dyrektora SP im. A.Fiedlera w Chomęcicach , Gmina Komorniki  otrzymała z Ministerstwa Edukacji i Nauki dofinansowanie w kwocie 19 200 zł, natomiast organ prowadzący zapewnia wkład własny finansowy 4 800 złotych.

        RELACJA Z WYCIECZKI

       Miasto Toruń przywitało nas piękną, słoneczną pogodą. Nasza przygoda z tym miastem rozpoczęła się od spaceru po Starówce Miasta, podczas którego przewodnik przytaczał legendy i opowieści dotyczące napotkanych zabytków. Mieliśmy okazję zobaczyć 

       Krzywą Wieżę,

       Rynek Staromiejski,

       Aleje Piernikową,

       mury obronne Starego Miasta,

       gotycki Ratusz z pomnikiem Mikołaja Kopernika oraz rzeźbę słynnego osiołka.

       Byliśmy zachwyceni Toruniem i wspaniałą gotycką architekturą.

       Kolejnym punktem programu wycieczki była wizyta w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. @MłynWiedzy to interaktywne wystawy „Rzeka”, „przeBudowa”, przeŻycie”. Podczas zwiedzania tej wystawy samodzielnie przeprowadzaliśmy doświadczenia, odkrywaliśmy zjawiska z różnych dziedzin nauki i świata przyrody, oraz zobaczyliśmy największe ️Wahadło Foucaulta.

       Po południu przyszedł czas na wizytę w sklepie z piernikami, a także w sklepie ciekawymi pamiątkami. Zakupiliśmy rycerskie miecze, magnesy, skarbonki i oczywiście pierniki z różnymi nadzieniami. Po tak intensywnym dniu zwiedzania, w końcu przyszedł czas na obiad, który upłynął nam w miłej atmosferze. Niestety wszystko, co dobre szybko się kończy. Wyjazd ten na długo pozostanie w naszej pamięci.  Cieszymy się, że czas spędzony w Toruniu dostarczył nam tak wiele pozytywnych przeżyć, radości i dobrej zabawy.

      • Nagroda Wielkopolskiego Kuratora Oświaty

      • Wczoraj odbyła się uroczystość wręczenia nagród Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. W tym roku nagrodę otrzymała pani Aneta Kin, nauczycielka matematyki w naszej szkole. To ogromne wyróżnienie, z którego cieszymy się podwójnie. Pani Aneta została doceniona m.in. za wieloletnie działanie na rzecz Hospicjum Pallium, sukcesy w konkursach oraz innowacyjne podejście do nauczania matematyki i informatyki.(A.G.)

     • Próbny alarm przeciwpożarowy
      • Próbny alarm przeciwpożarowy

      • 20 października w trosce o bezpieczeństwo uczniów i pracowników naszej szkoły przeprowadzony został próbny alarm przeciwpożarowy. Ewakuacja przeprowadzona została po raz pierwszy przy udziale służb ratunkowych.

        Dziękujemy OSP Plewiska za sprawną akcję.

       A.G.

     • Taneczne życzenia
      • Taneczne życzenia

      • W dniu dzisiejszym Samarząd Uczniowski wraz z zespołem tanecznym przygotował taneczną niespodziankę dla nauczycieli z okazji Dnia Edukacji Narodowej. 

       To był wspaniały występ naszych utalentowanych dziewcząt!!

       Dziękujemy!

     • XXI Dzień Papieski
      • XXI Dzień Papieski

      • 11 października 2021 r. uczniowie klas 4-8 podjęli wyzwanie i licznie wzięli udział w konkursie szkolnym, który przybrał formę  gry terenowej  zorganizowanej z okazji XXI Dnia Papieskiego. Na boisku szkolnym zostały rozmieszczone kody QR, które skrywały pytania dotyczące Jana Pawła II oraz papieża Franciszka. Podczas przerw uczniowie mogli zmierzyć się z zadaniami i rozwiązywać zagadki logiczne oraz matematyczne. Gra terenowa zapewniła  uczniom dużo  dobrej zabawy. Bardzo spodobała się taka forma konkursu, ponieważ pozwoliła na rywalizację, a także dostarczyła mnóstwo pozytywnych emocji.  Najlepsi uczniowie otrzymali dyplomy oraz słodką niespodziankę 🍬.

     • Ślubowanie klas pierwszych
      • Ślubowanie klas pierwszych

      • Dnia 6 października 2021 r. w Szkole Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Chomęcicach odbyła się bardzo ważna uroczystość – ślubowanie i pasowanie uczniów klas pierwszych. Był to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. W tym dniu oficjalnie zostali przyjęci do grona uczniów szkoły. Odświętnie ubrani z ogromnym zaangażowaniem oraz radością w sercach zaśpiewali piosenki. Następnie kandydaci złożyli uroczyste przyrzeczenie. Ślubowali być dobrymi uczniami, godnie reprezentować swoją klasę i szkołę, dbać o dobre imię szkoły. Po ślubowaniu odbyła się ceremonia pasowania, której dokonała Pani Dyrektor Anna Golczak. Pani Wicedyrektor Małgorzata Najsarek wraz z wychowawczyniami wręczyły uczniom dyplomy oraz upominki. Wszystkim pierwszakom życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.  Z powodu panującej pandemii uroczystość odbyła się bez obecności rodziców.

       H. Kruczkowska 

     • Noc Bibliotek w naszaj szkole
      • Noc Bibliotek w naszaj szkole

      • Noc Bibliotek w Szkole Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Chomęcicach

       8-12  października  2021r

       W tym roku nasza szkoła po raz drugi przystąpiła akcji Noc Bibliotek.

       Hasłem tegorocznego wydarzenia jest„Czytanie wzmacnia” , głównym zadaniem naszych działań będzie pokazanie jak poprzez czytanie, książki, film, konkursy i różne inne działania  można wzmocnić nas samych , nasz umysł i duszę, naszą wyobraźnię, nasze ciało i zdrowie, nasze zainteresowanie światem, nasz kontakt z przyrodą i samym sobą, naszą wrażliwość  na drugiego człowieka i relację z nim oraz nasz  język i pamięć.Noc Bibliotek będzie także kontynuacją  współpracy z Biblioteką Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Konarzewie polegającą na wspólnej wymianie doświadczeń.

        

       Plan wydarzenia

       Piątek 8 października:

       • Otwarcie wystawy dedykowanej wydarzeniu.
       • Uruchomienie tablicy z pomysłami (uczniowie i nauczyciele będą mogli wpisywać tytuły „wzmacniających” książek)
       • Projekcja filmu „Operacja człowiek w czerni” w klasach 3 i 2
       • Przekazanie informacji uczniom i rodzicom o wydarzeniu i konkursach

       - dla klas 1-3 konkurs plastyczny „Jak wygląda mol książkowy?”

       - dla klas 3-8 szukanie  na terenie boiska zaszyfrowanych cytatów

       - dla wszystkich chętnych udział w grze online  https://nocbibliotek.ceo.org.pl/gra2021/l/12580

       Sobota 9 października

       Uczniowie i ich rodziny będą mogli online oglądać inaugurację Nocy Bibliotek za pośrednictwem Facebooka 9.X o godz. 19  https://www.facebook.com/nocbibliotek.

       Poniedziałek 11 października

       • Od 8:00  do 10:00  rozgrzewka i ćwiczenia z książką –prowadzone przez  uczennice z  kl.8a
       • Konkurs – „Szukamy cytatów”
       • Od 12:45 do 13:45 Inauguracja koła czytelniczego dla klas 3 – „Spotkanie z Hanią Humorek” -czytanie książki, warsztaty literacko- plastyczne (sala gimnastyczna)
       • Od 16:00  do 18:00 pokaz filmu „ Operacja człowiek w czerni”  dla klas 4-8 (świetlica)

         Wtorek 12 października

       • Kiermasz „wzmacniających książek”
       • Od 12:45 do 13:45 Inauguracja koła czytelniczego dla klas 2 – „Spotkanie z Hanią Humorek” -czytanie książki, warsztaty literacko- plastyczne (sala gimnastyczna)
       • Zakończenie projektu, wystawa  prac uczniów.

       Bibliotekarz szkolny

         Renata Łuczka