• WYRÓŻNIENIE W POWIATOWYM KONKURSIE „Moja ulubiona piosenka”
     • WYRÓŻNIENIE W POWIATOWYM KONKURSIE „Moja ulubiona piosenka”

     • 16 maja odbył się w  CTK Komornikach 14 Powiatowy konkurs wokalny „Moja ulubiona piosenka”. 

      Naszą szkołę reprezentowały:

      Bogusia Sroka, Urszula Gęsior oraz Alicja Pagórska

       

      Na scenie wystąpiło 40 solistów.  Ocenie podlegały walory wokalne i interpretacja utworu. Jury zwracało również uwagę na dobór repertuaru do wieku i możliwości wykonawcy, a także na ogólny wyraz artystyczny i zaangażowanie: ruch sceniczny, oddanie klimatu piosenki.

      Gratulujemy wszystkim uczniom naszej szkoły zaprezentowały one po mistrzowsku wybrane przez siebie utwory.

       

      Alicja Pagórska została doceniona  przez jury i otrzymała WYRÓŻNIENIE za wykonanie utworu„Aleją Gwiazd” Zdzisławy Sośnickiej.

       

      Opiekunowie konkursu Justyna Duda, Paulina Buryan, Mariusz Sałata

    • ŚWIĘTA MAJOWE
     • ŚWIĘTA MAJOWE

     • 3 maja cóż to za data, dla setek młodych ludzi to jedna z wielu nieznaczących uroczystości.

      Dziś żyjemy w zawrotnym tempie, negujemy wszelkie wartości, nudzą nas uroczystości, apele, rocznice I święta, ale czy tak musi być?

      Staraliśmy się odpowiedzieć na pytania czym dla nas jest Ojczyzna, Naród, Wolność Spotkanie zachęciło do refleksji nad tak ważnymi sprawami dla każdego Polaka. Przypomnieliśmy sobie jakże ważne wydarzenie z historii dla naszego kraju powinniśmy znać. Bo przecież naród, który nie zna swojej przeszłości ginie i nie buduje przyszłości.

      Podsumowaniem uroczystego dnia był zainicjowany I Bieg z Okazji Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w którym uczestniczyli chętni uczniowie z klas 1-8.

      Zapraszamy do obejrzenia filmu

      FILM Z APELU ORAZ BIEGU

       

    • ZIELONA SZKOŁA W MRÓWKACH
     • ZIELONA SZKOŁA W MRÓWKACH

     • ​​​​​Tuż przed majówką klasy szóste i 5a Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Chomęcicach wraz
      z opiekunami, p. B. Małgowską, p. E. Borowiak, p. M. Nowak oraz p. M. Spychałą, wybrały się na długo wyczekiwaną zieloną szkołę do ośrodka Mrówki. To niesamowite miejsce położone jest nad jeziorem Wilczyńskim, na skraju lasu, otoczone pięknymi krajobrazami, które z pewnością zachwycą każdego. 
      ​​​​​​​​​​​​​​

      ​​​​​​​

      Podczas wyjazdu uczniowie brali udział w różnych zajęciach rekreacyjno-sportowych oraz edukacyjnych., jak na przykład  "Ekotorby", czyli zajęcia dotyczące ochrony środowiska. Instruktor omówił zagadnienia związane z recyklingiem, segregacją odpadów oraz zmianami klimatycznymi. Uczniowie mieli okazję przeprowadzić praktyczne ćwiczenia związane z recyklingiem i stworzyli piękne torby. 


      BĄDŹ BEZPIECZNY W INTERNECIE 

      Następnie przyszła kolej na zajęcia "Jestem w sieci", podczas których uczniowie dowiedzieli się o zagrożeniach związanych z korzystaniem z Internetu i mediów społecznościowych oraz związane z cyberprzemocą i uzależnieniem od nowoczesnych technologii. 


       SURWIWAL 

      Po części edukacyjnej uczniowie mieli okazję wziąć udział w zabawach rekreacyjno-sportowych. Pierwszymi z nich były zajęcia survivalowe, które skupiały się na podstawowych technikach przetrwania, podczas których uczyli się, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach.  


      KAJAKI 


      Kolejną atrakcją były kajaki klasyczne. Uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności w pływaniu i manewrowaniu kajakami na jeziorze. Zajęcia były prowadzone przez doświadczonych instruktorów, którzy pokazali, jak bezpiecznie poruszać się po wodzie. 


      ŁUCZNICTWO 

      Następnym punktem programu były zajęcia z łucznictwa. Instruktorzy zwracali uwagę na technikę i bezpieczeństwo, a uczniowie mieli okazję rywalizować między sobą. 


       SZTUKA PRZETRWANIA RAz JESZCZE

      Dzieci uczestniczyły również w militarnej grze terenowej nocnej, podczas której musiały poradzić sobie w trudnych warunkach. W trakcie zabawy uczniowie mieli okazję wykazać się sprytem i umiejętnościami strategicznymi. 

      Równie wielką atrakcją były zajęcia linowe, podczas których uczniowie przetestowali swoją odwagę i umiejętności na wysokości. Instruktorzy tłumaczyli, jak bezpiecznie korzystać z lin i sprzętu, a uczniowie mieli okazję na własnej skórze przekonać się, jakie to trudne, ale jednocześnie satysfakcjonujące. 


      Podczas wyjazdu do Mrówek uczniowie nie tylko świetnie się bawili, ale również nauczyli się szacunku dla otoczenia i dostrzegli, jak ważne jest zachowanie równowagi między człowiekiem a naturą.  

      To była wspaniała okazja, aby poznać się lepiej i spędzić czas w przyjacielskiej atmosferze oraz zapewnić sobie wiele niezapomnianych wrażeń. 

      (BM, EB, MN, MS) 

      FILMIK ZIELONA SZKOŁA

    • WYNIKI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU LOGICZNEGO MYŚLENIA
     • WYNIKI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU LOGICZNEGO MYŚLENIA

     • Kolejny sukces uczniów Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Chomęcicach

      W marcu jedenaścioro uczniów reprezentowało szkołę w Ogólnopolskim Konkursie Logicznego Myślenia.

      Troje z nich otrzymało wyróżnienia:

      Amelia Przewoźna,

      Kacper Jędrzejczak,

      Urszula Skiba.

      Laureatką została :

      Maja Bałuszyńska z klasy 3b

      Konkurs polega na pisemnym udzieleniu odpowiedzi na 26 pytań testowych. Zróżnicowany stopień trudności pytań oraz ciekawe opracowanie graficzne stanowiły zachętę dla uczniów naszej szkoły. Maja otrzyma grawerowany dyplom oraz symboliczny tytuły

      Mistrza Logicznego Myślenia. Arcymistrzowie i Mistrzowie uhonorowani zostaną dodatkowo nagrodami książkowymi. Pozostali uczestnicy otrzymają dyplomy uznania, a nauczyciele dyplomy poświadczające współorganizowanie ogólnopolskiego, ponadprogramowego konkursu.

      Do udziału w konkursie nie było wymagane żadne szczególne przygotowanie matematyczne. Wystarczyły jedynie umiejętności rozwiązywania zadań logicznych, łamigłówek i rebusów. Ciekawa formuła zadań konkursowych umożliwia trening i rozwój logicznego myślenia, które przydają się uczniom nie tylko w matematyce czy fizyce, ale także na innych przedmiotach wymagających rozwiązywania problemów.

      Koordynatorki konkursu: Paulina Buryan, Justyna Duda

      Serdecznie gratulujemy!

    • KONKURS RECYTATORSKI "PÓŁ ŻARTEM, PÓŁ SERIO"
     • KONKURS RECYTATORSKI "PÓŁ ŻARTEM, PÓŁ SERIO"

     • 19 kwietnia 2023r. odbyły się szkolne eliminacje Gminnego Konkursu Recytatorskiego, pt.: "Pół żartem, pół serio" dla klas 0-3.

      W kolejnym etapie, który odbył się w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Komornikach 24.04.2023r. naszą szkołę reprezentowali:

      w kategorii klas 0-1: Karolina Antkowiak i Bartosz Szymkowiak

      w kategorii klas 2-3: Mila Maćkowiak i Tymoteusz Jacek

       

      Finał gminny w kategorii klas 0-1 wygrał BARTOSZ SZYMKOWIAK,

      Mila Maćkowiak zajęła miejsce III w kategorii klas 2-3.

       

      G R A T U L U J E M Y

      ( koordynatorki: Klaudia Jaszczak, Julianna Jezierska)

    • SZKOLNY KONKURS WOKALNY "MOJA ULUBIONA PIOSENKA"
     • SZKOLNY KONKURS WOKALNY "MOJA ULUBIONA PIOSENKA"

     • Z wielką radością informujemy, że wyłoniono zwycięzców Szkolnego Konkursu Wokalnego "Moja ulubiona piosenka" I miejsce- Alicja Pagórska II miejsce - Urszula Gęsior III miejsce - Amelia Latek 

      Zdobywcy I i II miejsca zakwalifikowali się do etapu gminnego, który odbędzie się 16.05.2023 o godz. 11.30 w sali widowiskowej Centrum Tradycji i Kultury w Komornikach. 

      Serdecznie gratulujemy!

      Paulina Buryan, Justyna Duda 

    • Zapraszamy do udziału w akcji #TataTeżCzyta
     • Zapraszamy do udziału w akcji #TataTeżCzyta

     • #TataTeżCzyta to ważne hasło. Dziś w Polsce chłopcy i mężczyźni czytają dużo mniej niż dziewczynki i kobiety. Na pewno jedną z przyczyn jest brak męskiego wzorca czytelnika – warto to zmieniać – czytamy we wstępie broszury przygotowanej z okazji inauguracji akcji #TataTeżCzyta, zainicjowanej przez Fundację Powszechnego Czytania i wydawnictwo Tatarak.

      Problem! Według badań nt. stanu czytelnictwa książek w Polsce przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową*, mężczyźni czytają mniej niż kobiety, a na pewno rzadziej czytają swoim dzieciom. Chłopcy dużo wcześniej i częściej niż dziewczynki porzucają czytanie książek, kiedy kończą 9-10 lat. Brak męskiego wzorca czytającego sprawia, że czytanie bardzo szybko przestaje być atrakcyjne dla chłopców. Czytanie jest często przedstawiane jako niemęskie, przeciwstawia mu się sport jako alternatywną formę spędzania wolnego czasu – a przecież powinniśmy chcieć rozwijać się holistycznie!

      Jak to zmienić? To proste! Zachęcić mężczyzn – ojców, wujków, dziadków, opiekunów do czytania. Przekonać ich, że czytanie może być fajne i może wpłynąć na jakość spędzanego czasu z dzieckiem oraz na rozwój dziecka teraz i w przyszłości. W tym celu powstała publikacja Supermoc książek #TataTeżCzyta. W prosty i jednocześnie atrakcyjny wizualnie sposób pokazuje ona jak zaznajamiać dziecko z książkami, KIEDY, CO, JAK czytać z dzieckiem.Treści zawarte w broszurze oparte są na badaniach z wielu dziedzin: pediatrii, psychologii, neuronauki, psychologii społecznej i socjologii, oraz praktyce dydaktycznej autorek.

    • ARTYSTYCZNA WARSZTATOWNIA W KLASIE 3B
     • ARTYSTYCZNA WARSZTATOWNIA W KLASIE 3B

     • Artystyczna Warsztatownia w klasie 3b, została ponownie otwarta.

      W ramach akcji  RODZICE DZIECIOM po raz kolejny odbyły się warsztaty plastyczno-techniczne, w czasie których dzieci pod kierunkiem pani Moniki F. , mamy Olka wykonywały makramy.

      Makrama jest  sztuką plecenia sznurków, bez użycia drutów czy szydełek. Jedynym narzędziem są sprawne dłonie człowieka.

      Gratulujemy wspaniałego pomysłu!

      Dziękujemy!

      (J.Jezierska)

    • ŚWIĘTO TEATRU W CHOMĘCICACH - Międzyszkolny Przegląd Teatralny Odeon 
     • ŚWIĘTO TEATRU W CHOMĘCICACH - Międzyszkolny Przegląd Teatralny Odeon 

     • Niecodzienne wydarzenie miało miejsce ostatniego dnia marca br. w WDK “Koźlak” w Chomęcicach. Do naszej wsi zjechało 130 uczniów, członków szkolnych grup teatralnych z całej gminy. Patronat nad wydarzeniem objął Wójt Gminy Komorniki, pan Jan Broda. 

      Repertuar przedstawiony przez grupy był niezwykle różnorodny, co z pewnością nie ułatwiło pracy jury w składzie: 

      Zbigniew Grochal, znamienity aktor Teatru Nowego w Poznaniu, doktor  sztuk teatralnych, „twarz i głos Poznania”, mieszkaniec gminy Komorniki;

      Wiesław Kot, publicysta, krytyk filmowy, który o filmach wie wszystko, podobnie jak o ich twórcach, doktor nauk humanistycznych z zakresu literatury współczesnej, obecnie prowadzi program w TVP Poznan „Seans dla każdego”, po pracy uprawia sport na terenie naszej gminy; 

      p. Adriana Wiśniewska, kierownik wydziału oświaty i spraw społecznych gminy Komorniki, miłośniczka teatru od najmłodszych lat; 

      p. Dorota Trocha, radna gminy Komorniki, wieloletnia sołtys Chomęcic, organizatorka wielu imprez kulturalnych na terenie gminy; 


      p. Anna Golczak, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Chomęcicach, związana amatorsko z filmem, współtworzyła z grupą filmowców ze szkoły średniej m.in. film dokumentalny o Euro2012  pod opieką  artystyczną Janusza Piwowarskiego. 

       

      Po długiej naradzie jury, które niemal siedem godzin oglądało i oceniało występy niezwykle utalentowanych młodych artystów ogłosiło wyniki: 

      I miejsce zajęła  grupa teatralna ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich z Wir  za spektakl pt. "Dziady cz.II";

      II miejsce ex aeqo zajęły:

      grupa teatralna ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. J. Korczaka z Komornik  za spektakl pt. "Smerfy" 

      i grupa teatralna ze Szkoły Podstawowej im. A. Fiedlera z Chomęcic za spektakl pt. “Opowieść wigilijna”.

      Za najlepszą aktorkę została uznana Anna Gałan, uczennica SP Chomęcice.

       

      Wszyscy nagrodzeni otrzymali bony ufundowane przez naszych sponsorów:

      Firmę NOVOL oraz firmę Cetel

       

      Ogromną radość sprawiły zwycięzcom ZŁOTE MASKI, które przygotował artysta plastyk Aleksander Matuszak, a które nawiązywały do masek z podróży patrona szkoly z Chomęcic, Arkadego Fiedlera. 

           

      Wiwatom i oklaskom nie było końca, pojawiły się również łzy wzruszenia. 

       

      Wszystkim uczestnikom gratulujemy przygotowania. Cieszymy się, że mogliśmy Was gościć!!!!  
      I, jak zapowiedziała dyrektor SP w Chomęcicach pani Anna Golczak, zapraszamy za rok. Liczymy, że Międzyszkolny Przegląd Teatralny stanie się naszą doroczną tradycją.

       

      Sponsorami wydarzenia były firmy 

       NOVOL z Komornik producent lakierów i kompleksowych rozwiązań dla lakiernictwa  samochodowego 

      CETEL z Gluchowa, hurtownia instalacyjna.

       

      Dziękujemy również wszystkim zaangażowanym w przygotowanie: Radzie Rodziców przy SP Chomęcice, 

      Oli Ruminskiej, która brawurowo poprowadziła Przeglad Teatralny, Emilii Lobie za relacjonowanie wydarzenia e mediach społecznościowych, nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie mlodych aktorów oraz firmie MIELCZAREK za zorganizowanie grilla i wędliniarskiej uczty. 

       

      Dzięki sponsorom oraz Gminie Komorniki mogliśmy nagrodzić wszystkich uczestników. 

      Link do relacji STK: https://telewizjastk.pl/wiadomosci/czytaj/mlode-aktorskie-talenty

      (JA)

    • WYNIKI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU MATEMATYCZNEGO „FENEK”
     • WYNIKI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU MATEMATYCZNEGO „FENEK”

     • Z przyjemnością informujemy, że w Ogólnopolskim konkursie matematycznym Fenek aż 13 uczniów otrzymało dyplom laureata!

      W klasach drugich: Agata Szczepaniak, Lena Materna  

      W klasach trzecich : Ryszard Sroka, Urszula Skiba, Aleksander Filipek, Matylda Wieczorek, Valeria Lazareva, Kacper Jędrzejczak, Olaf Andrzejewski, Mateusz Ambroziak, Jakub Halkiewicz, Julia Ślewa, Amelia Przewoźna 

      Serdecznie gratulujemy laureatom oraz wszystkim biorącym udział w konkursie.                                         (Justyna Duda, Paulina Buryan)

    • TYDZIEŃ MATEMATYKI
     • TYDZIEŃ MATEMATYKI

     • W dniach od 13 – 17 marca obchodziliśmy w naszej szkole Tydzień Matematyki. Z tej okazji zorganizowanych zostało wiele ciekawych konkursów zarówno o zasięgu szkolnym, jak i ogólnopolskim (Kangur, Konkurs Logicznego Myślenia).

       

      W szkolnym Konkursie Mistrz Łamigłówek bezkonkurencyjni byli:

      Mateusz Ambroziak (3B)

      Liliana Cuperek i Zuzanna Sumelka (4B)

      Sandra Ślewa (5A)

      Małgorata Muras (7A).

       

      Konkurs polegający na najszybszym ułożeniu kostki Rubika wygrał Marcin Baranowski (6B) z czasem 1:06.17. Drugie miejsce w tej konkurencji zajął Michał Jałowiecki (6A), którego od zwycięzcy dzieliły jedynie setne sekundy.

       

      W konkursie fotograficznym „Matematyka, jak kurz, jest wszędzie” wyróżnienia otrzymali:

      Julian Małecki (2C)

      Maja Wojtczak (4A)

      Jeremi Moskalik (6B).

       

      W ramach Święta Matematyki po raz pierwszy w naszej szkole zorganizowany został również Turniej Rummikub. Świetna zabawa połączona z logicznym myśleniem trwała ponad dwie godziny i wyłoniła szkolnych mistrzów
      w tej grze:

      I miejsce Michalina Trafny (5A)

      II miejsce Małgorzata Muras (7A)

      III miejsce Maria Adamiak (7A).

       

      Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

       

      Dodatkową atrakcją dla klasy 7A, przygotowaną w ramach Tygodnia Matematyki, był escape room. Pokój zagadek nawiązywał do Święta Liczby Pi, które co roku obchodzimy 14 marca.

       

      Organizator: Anna Aleksandrowicz - Rajewicz

    • KONKURS REGIONALNY "ZIEMIA KOMORNICKA MOJA MAŁA OJCZYZNA"
     • KONKURS REGIONALNY "ZIEMIA KOMORNICKA MOJA MAŁA OJCZYZNA"

     •  Z ogromną dumą informujemy, że nasza drużyna w składzie:

       Maja Bałuszyńska, 

       Milla Maćkowiak 

       Urszula Skiba 

      zajęła pierwsze miejsce w XVII Międzyszkolnym Konkursie Regionalnym pt. „Ziemia Komornicka moja Mała Ojczyzna”. Tegoroczne zwyciężczynie zostały zaproszone przez pana Jana Brodę, Wójta Gminy Komorniki, który osobiście pogratulował uczennicą wiedzy. 

       

      Nagrodę główną zdobyła Ula Skiba, która otrzymała tytuł „Regionalista Roku 2023”

       

      Opiekun: p.Julianna Jezierska 

       

      Więcej na : www. NowinyKomornickie.pl

      oraz na Facebook szkoły 

      (AG) 

    • MOBILNE LABORATORIUM ODKRYWCY W KLASACH DRUGICH
     • MOBILNE LABORATORIUM ODKRYWCY W KLASACH DRUGICH

     • W minionym tygodniu klasy drugie wzięły udział w warsztatach mobilnego laboratorium odkrywcy. 

      Celem warsztatów było między innymi poznanie cech naukowca oraz zdobycie wiedzy o polskich odkrywcach. 

      Uczniowie byli świadkami wielu niezwykłych i spektakularnych eksperymentów i doświadczeń. Na zakończenie każdy uczeń miał możliwość samodzielnie rozwiązać zagadkę logiczną.

    • PROGRAM INTEGRACJI ODRUCHÓW INPP
     • PROGRAM INTEGRACJI ODRUCHÓW INPP

     • Program Integracji Odruchów według INPP  

      w szkole Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Chomęcicach  

      jako metoda wspomagania rozwoju dzieci z trudnościami edukacyjnymi   

        

      Osiągnięcie odpowiedniego wieku oraz wysoki poziom inteligencji nie gwarantują, że dziecko będzie odnosiło sukcesy w nauce szkolnej. Równie ważne jest osiągnięcie rozwojowej gotowości do podjęcia nauki. Sukcesy w nauce szkolnej zależą w dużej mierze od sprawnego posługiwania się umiejętnościami motorycznymi.

      W ostatnim czasie wielu specjalistów poszukuje nowych metod terapii, które byłyby skuteczne w leczeniu różnych zaburzeń. Prawdą jest, że istnieją różne metody pracy z zaburzeniami emocjonalnymi, poznawczymi i ruchowymi, ale ich skuteczność jest różna.  

      Zdarza się, że zajmujący się dzieckiem terapeuta ma przekonanie, że wybrał optymalną metodę pracy, gdyż uwzględnia ona wszystkie objawy, zaś innym razem istnieją trudności z doborem odpowiednich narzędzi. W tym drugim przypadku dziecko robi małe postępy lub nie robi żadnych i to może znaczyć, że należy uzupełnić ćwiczenia innymi lub zastosować nowe. Jedną z interesujących nowych metod jest praca z przetrwałymi lub niezintegrowanymi odruchami neurologicznymi Sally Goddard. Niezintegrowane lub przetrwałe odruchy to te, które powinny zaniknąć, a nadal występują, powodując zaburzenia różnych funkcji.  

        

      Co to są odruchy pierwotne?  

      W momencie narodzin dziecko ma minimalną kontrolę nad ruchami swojego ciała. W pierwszych tygodniach życia odruchy pierwotne pojawiają się jako niezależna od woli dziecka reakcja na pewne bodźce. Stopniowo przekształcają się one w bardziej zaawansowane umiejętności motoryczne. Wczesne odruchy zapewniają swego rodzaju trening dla wielu aspektów późniejszego funkcjonowania. Rozwój mózgu niemowląt w pierwszym roku życia powoduje, że połączenia do wyższych partii mózgu stają się silniejsze, a odruchy pierwotne są stopniowo zastępowane przez bardziej dojrzałe wzorce reakcji - odruchy posturalne. Te odruchy posturalne wspierają kontrolę równowagi, postawy i ruchu w środowisku opartym na oddziaływaniu grawitacji. Ich rozwój znajduje odzwierciedlenie w rosnącej możliwości niemowlęcia do kontrolowania swojego ciała, postawy oraz ruchów dowolnych.  

      Jeśli odruchy pierwotne nie wygasną, a odruchy posturalne nie wykształcą się do czasu, kiedy dziecko osiągnie wiek szkolny, to mogą one kolidować z rozwojem bardziej złożonych umiejętności. Poszczególne odruchy pierwotne, które pozostają aktywne u dziecka w starszym wieku, mogą mieć wpływ między innymi na:  

      - koordynację ręka-oko – trudności, takie jak zdolność do kontrolowania ramienia i dłoni podczas pisania;  

      - zdolność przekroczenia pionowej linii środkowej ciała – na przykład praworęczne dziecko może trudność z pisaniem po lewej stronie kartki;  

      - rozbieżność pomiędzy wypowiedziami ustnymi i pisemnymi;  

      - rozwój poprzecznych ruchów gałek ocznych – takich jak wodzenie wzrokiem, które jest niezbędne do czytania i pisania;  

      - kontrolę automatycznego utrzymania równowagi;  

      - dwustronną (bilateralną) integrację – zróżnicowane i zintegrowane wykorzystanie obu stron ciała;  

      - rozwój lateralizacji – na przykład skrzyżowaną lub nieustaloną.  

      - integrację górnych i dolnych części ciała – na przykład podczas pływania,  

      - postawę podczas siedzenia – skłonność do pokładania się na biurku,  

      - umiejętność usiedzenia w jednym miejscu,  

      - koncentrację uwagi, ale także na:  

      - moczenie nocne,  

      - skrzywienie kręgosłupa – skoliozę.  

      - problemy posturalne – szczególnie podwyższone lub obniżone napięcie mięśniowe,  

      - tendencję do chodzenia na palcach,  

      - równowagę,  

      - chorobę lokomocyjną,  

      - trudności w zakresie oceny kierunku i przestrzeni,  

      - ruchy gałek ocznych – wpływające na czytanie,  

      - percepcję wzrokową – wpływające na czytanie i pisanie,  

      - niechęć do aktywności fizycznej – szczególnie podczas WF.  

      - nadwrażliwość,  

      - słabą kontrolę impulsów,  

      - nieumiejętność ignorowania bodźca – wpływ na koncentrację uwagi, zwiększenie rozpraszalności,  

      - przeciążenie sensoryczne,  

      - lęk,  

      - labilność emocjonalną,  

      - niedojrzałość emocjonalną i społeczną.  

      W celu zminimalizowania ww. trudności rozwojowych uczniów oraz wspomagania ich rozwoju neuromotorycznego w Szkole Podstawowej w Chomęcicach od września br. wprowadzono Metodę Integracji Odruchów wg programu Sally Goddard – Blythe. Program ten opiera się na powtarzaniu naturalnych, prawidłowych wzorców ruchowych, jakie wykonuje dziecko w pierwszym roku życia. Ćwiczenia są dostosowane do grupy. Polegają one na codziennym wykonywaniu 2 – 4 ćwiczeń pod okiem terapeuty. Ćwiczenia są przez niego modyfikowane po ok. 4-6 tygodniach a cały program terapeutyczny trwa ok.10 miesięcy.  

       

      Magdalena Wasielewska 

      (szkolny pedagog) 

       

    • ZAPISY DO KLAS PIERWSZYCH
     • ZAPISY DO KLAS PIERWSZYCH

     • ZAPISY DO KLAS PIERWSZYCH

      W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. ARKADEGO FIEDLERA W CHOMĘCICACH

      NA ROK SZKOLNY 2023/2024

       

      W dniach od 1 do 15 marca 2023r. odbędzie się nabór do klas 1 dzieci z rocznika 2016 na rok szkolny 2023/2024.

       

      Zasady naboru znajdują się w zakładce REKRUTACJA. 

       

      Wypełnioną i wydrukowaną  kartę zgłoszeń należy składać w termiach 1-15 marca 2023r. w godzinach pracy sekretariatu tj. od poniedziałku do piątku w godz.7:00- 15:00.

      UWAGA! W dniach 2 i 9 marca 2023r. (czwartki), 7 i 14 marca 2023r. (wtorki) zgłoszenia przyjmowane są w godz. 7.00-17.00.

      Przy zapisie dziecka rodzic przedstawia do wglądu swój dowód osobisty oraz oryginał skróconego aktu urodzenia dziecka.

       

    • LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI NA ZAJĘCIACH JĘZYKA ANGIELSKIEGO
     • LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI NA ZAJĘCIACH JĘZYKA ANGIELSKIEGO

     • Śniadanie to najważniejszy posiłek, o którym wielu z nas zapomina. Klasa 7a zainspirowana tematem „Cooking classes in my School” postanowiła przygotować wspólne śniadanie przy wykorzystaniu sprzętu kuchennego zakupionego w ramach rządowego projektu Laboratoria przyszłości. Efektem pracy trzech zespołów były naleśniki (pancakes) przygotowane na różne sposoby. Przygotowalismy m.in.: tosty na styl Roberta Makłowicza, czyli z dużą ilością cebuli, grubymi plastrami wędlin i szczyptą humoru, czy „freshly-squeezed Orange juice”, czyli  sok z pomarańczy przy użyciu wyciskarki wolnoobrotowej. Na zajęciach uczniowie  nie tylko mieli okazję do integracji, ale przy wykorzystaniu  IPadów, tworzyli  materiał filmowy na blog kulinarny ćwicząc  znajomość słownictwa i czasów z zakresu działu tematycznego „ŻYWIENIE” .

      (AG) 

    • WYCIECZKA DO CENTRUM SZYFRÓW ENIGMA
     • WYCIECZKA DO CENTRUM SZYFRÓW ENIGMA

     • W piątek klasy 6 wzięły odwiedziły Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu. Z audioprzewodnika dowiedzieliśmy się, w jaki sposól niemieckie wojska używały Enigmy podczas wojny i jak Polacy złamali tajemnicę niemieckich szyfrów. Następnie udaliśmy się na interaktywną wystawę, gdzie mieliśmy okazję spróbować swoich sił w łamaniu szyfrów. To było naprawdę emocjonujące doświadczenie, ponieważ musieliśmy zastosować logiczne myślenie i pracować w grupach, aby rozwiązać zagadki. Podczas zwiedzania centrum zaprezentowano nam wiele narzędzi i technik, jakie Polacy stosowali podczas łamania niemieckich kodów. Dowiedzieliśmy się o różnych typach szyfrów, które były używane na przestrzeni lat, a także o tym, jakie narzędzia stosowali kryptolodzy w celu ich złamania. Jesteśmy zachwyceni wizytą w Centrum Szyfrów Enigma. To było naprawdę ciekawe doświadczenie i pokazało nam, jakie znaczenie ma szyfrowanie i jego łamanie.

      (B. Małgowska, E. Borowiak, M.Nowak)

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Chomęcicach
   • 61 810 76 41 518 680 012
   • Szkoła Podstawowa im Arkadego Fiedlera w Chomęcicach, Poznańska 112, 62-052 Komorniki Poland
   • Dyrektor Szkoły Anna Golczak
   • Wicedyrektor Anna Raczkowska - Kasperska
   • Administrator WWW Anna Aleksandrowicz - Rajewicz
   • Administrator Librus Paulina Wojtkowiak
  • Logowanie