• Aktualności

     • Akcja „Kasztanobranie” zakończona!
      • Akcja „Kasztanobranie” zakończona!

      •  

          W piątek 24. X. zakończyliśmy akcję zbierania kasztanów w naszej szkole. W akcję  zaangażowało się wielu uczniów i rodziców,  udało nam się zebrać ok. 1300 kg, to ogromny sukces! Rekordziści Emilka i Ignacy przynieśli ponad 200 kg! Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy za trud i serce,  włożone w  zbiórkę. Dziękujemy także Pani Stefanii i Panu Marianowi, którzy pakowali kasztany w worki i przewozili do kontenerów, Panu Tomaszowi Biedermannowi i chłopakom z kl. 7b i 6b, którzy pomagali w załadunku no i oczywiście Uli z kl.4b, która zachęciła szkołę do wzięcia udziału w tej akcji.     Zebrane przez Was kasztany pojechały do firmy Pharmeko, która dokładnie je zważy i przekaże  pieniądze na konto Rady Rodziców a potem Wy uczniowie będziecie mogli zdecydować na co je przeznaczycie. Jeszcze raz wszystkim dziękujemy!

                                                                                                                           Renata Łuczka

     •  Krótka relacja z Nocy Bibliotek
      • Krótka relacja z Nocy Bibliotek

      • Nasza Noc Bibliotek przebiegała następująco: uczniowie wszystkich klas mogli w piątek obejrzeć prezentacje i filmiki nakręcone przez uczniów o tematyce ekologicznej,  uczniowie klasy 7b  wykonali makiety Antarktydy oraz hasła mówiące jak w codziennym życiu możemy chronić klimat. W holu szkoły została przygotowana wystawa towarzysząca tej akcji oraz powstała „klimatyczna półka” z książkami poruszającymi tematy ochrony środowiska, niektóre pozycje książkowe zostały w ramach współpracy wypożyczone z Biblioteki Publicznej Gminy Komorniki, biblioteka była także sponsorem nagród. Uczniowie wykonali   „drzewo cytatów” oraz gazetkę.  Tego dnia odbyło się także inauguracyjne spotkanie koła czytelniczego „Literackie podróże z książką”, uczniowie młodszych otrzymali paszporty młodego czytelnika, w których będą zbierali pieczątki za udział w kolejnych spotkaniach czytelniczych. Następnie chętni uczniowie obejrzeli film dedykowany Nocy Bibliotek i wzięli  udział w warsztatach plastycznych. Szkolne wydarzenia zakończyły się oglądaniem wystawy i posadzeniem drzewka, takie samo drzewko otrzymała od nas szkoła w Konarzewie, jako symbol nawiązanej współpracy. Dalej Noc Bibliotek przeniosła się do uczniowskich domów, gdzie dzieci wspólnie z rodzinami czytały książki. Każdy kto nadesłał zdjęcie z potwierdzające swój udział w wydarzeniu otrzymał we wtorek nagrodę. Nagrodami były ekologiczne torby z niespodziankami. Bardzo wszystkim dziękuję za włączenie się do akcji.

       Renata Łuczka

     • Najlepsze życzenia
      • Najlepsze życzenia

      • Z okazji Święta Edukacji Narodowej

       w imieniu Rodziców i własnym składam całemu Gronu Pedagogicznemu i Pracownikom

       Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Chomęcicach

       najserdeczniejsze życzenia zdrowia, cierpliwości, wytrwałości, sukcesów zawodowych

       oraz wyłącznie zadowolenia z uczniów. 

       Tomasz Biedermann /Przewodniczący Rady Rodziców/

     • Noc bibliotek
      • Noc bibliotek

      •  

       W tym roku nasza szkoła przystępuje do ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek

       Hasłem tegorocznego wydarzenia jest „Klimat na czytanie” i dlatego chciałabym promując czytelnictwo zachęcić wszystkich do zwrócenia szczególnej uwagi na otaczające nas środowisko. Chcemy ukierunkować nasze działania na tematy związane z troską o klimat i dobrostan ludzi i Ziemi.

       Zero Waste (tłumacząc dosłownie to „zero marnowania”) to styl życia, postawa mająca na celu ochronę wszystkich zasobów poprzez odpowiedzialną produkcję, konsumpcję, ponowne wykorzystanie i odzyskiwanie wszystkich produktów, opakowań i materiałów, bez ich spalania, oraz bez zrzutów do ziemi, wody lub powietrza, które zagrażają środowisku lub zdrowiu ludzkiemu. /definicja przyjęta przez Zero Waste International Alliance/.

       Postaramy się promować postawę Less Waste, czyli mniej marnowania. W ramach poszukiwania wskazówek do wdrożenia tych idei w swoje życie, można oprzeć się na zasadzie 6R:

       • Rethink – przemyśl na nowo, zmień nawyki
       • Refuse – odmawiaj – kupuj tylko to, czego naprawdę potrzebujesz, nie kupuj/używaj przedmiotów wytworzonych ze szkodą dla środowiska;
       • Reduce – ogranicz zużycie – nie korzystaj np. z jednorazowych opakowań;
       • Reuse – używaj ponownie, dawaj drugie życie przedmiotom
       • Recycle –  przetwarzaj
       • Rot – kompostuj

           Podczas tego wydarzenia  w naszej szkole postaramy się promować ekologiczne postawy i będziemy chcieli dać drugie życie przedmiotom wytworzonym zgodnie z ochroną środowiska. Oczywiście będziemy czytać książki poruszające tematykę ekologiczną, dzieci obejrzą prezentację, zaprosimy je także do ekologicznego kina, przygotujemy wystawę i „Klimatyczną półkę z książkami”. Następnie dalsze wydarzenia przeniosą się do Waszych domów i Internetu, szczegółowe informacje otrzymacie w piątek. Noc Bibliotek będzie także okazją do nawiązania bliższej współpracy z Biblioteką Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Konarzewie.

        

       Plan wydarzenia  „ Noc Bibliotek” w piątek 9 października w naszej szkole:

       Od 10:30 do 12:00 – działania w klasach (warsztaty, czytanie książek, oglądanie prezentacji)

       Od 12:00 do 12:30 – przygotowanie „klimatycznej” wystawy w holu szkoły (kl. 7b)

       Od 12:45 do 13:20 -  spotkanie Koła Czytelniczego „Podróże z książką” dla uczniów kl.1-3

       Od 13:20 do 14:30 – kino, prezentacja filmu „Jakub, Mimmi i gadające psy” dla chętnych

       Od 14:30 do 15:15 – warsztaty plastyczne dla chętnych dzieci

       15:30   Zakończenie akcji,  posadzenie symbolicznego drzewka i oglądanie  wystawy.

       W domach uczniowie i rodzice będą mogli włączyć się do akcji poprzez rodzinne czytanie książek wypożyczonych z biblioteki lub z własnej biblioteczki domowej, kto udokumentuje swoje czytanie zdjęciem, które prześle na wskazany w Librusie adres otrzyma drobną nagrodę.

       Uczniowie i ich rodziny będą mogli oglądać inaugurację Nocy Bibliotek online za pośrednictwem Facebooka 10.X w sobotę o godz. 19  https://www.facebook.com/nocbibliotek.

       W zakładce biblioteki znajdziecie  różne pomysły jak spędzić ten wyjątkowy weekend.

                                                                                                                                             Renata Łuczka

     • "Balladyna" w naszej szkole
      • "Balladyna" w naszej szkole

      • 23 września uczniowie klas 7a, 7b i 8a zaprezentowali wybrane fragmenty dramatu Juliusza Słowackiego. Przygotowane przez nich słuchowisko zostało entuzjastycznie odebrane przez uczniów. Działanie to było odpowiedzią na ogólnopolską akcję "Narodowe Czytanie".

       Dziękujemy Wszystkim, którzy włączyli się w to działanie.

       Już dziś zapraszamy na przyszłoroczną edycję akcji.

        

       Joanna Wawrzyniak i Agnieszka Bartkowiak

     • Noc Zawodowców
      • Noc Zawodowców

      • Wydarzenie pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego

       Noc Zawodowców to inicjatywa, która od 3 lat gości w Wielkopolsce i wpisała się w przestrzeń wielkopolskiego środowiska szkół kształcących w zawodach i pracodawców, będąc jednym z najważniejszych wydarzeń Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu – jednostki organizacyjnej Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

       Celem przedsięwzięcia jest promocja szkolnictwa branżowego i technicznego, jako szkolnictwa pozytywnego wyboru.

       Tegoroczna Noc Zawodowców 2020 Edycja 3.0 „Wielkopolska w sieci zawodów” to wydarzenieon-line, które angażuje młodzież ostatnich klas szkół podstawowych, ich rodziców, pracodawców, rzemieślników, doradców zawodowych, nauczycieli kształcących w zawodach oraz wszystkich, których interesuje tematyka związana z edukacją i rynkiem pracy.

       Samorząd Województwa Wielkopolskiego wraz z Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu serdecznie zaprasza do udziału w tym wydarzeniu. 

       Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Chomęcicach włącza się w promowanie wydarzenia wśród uczniów.

       Startujemy on-line w piątek 2. października 2020 roku o godzinie 17:00.

       Szczegóły i program wydarzenia na stronie: www.noczawodowcow.pl

       Zapraszamy!

        

     • Spotkanie z aktorką Jowitą Budnik
      • Spotkanie z aktorką Jowitą Budnik

      • W ostatnim tygodniu nauki klasa 7 miała przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z aktorką Jowitą Budnik w ramach projektu „Zaproś mnie na swoją lekcję”.

       Aktorka znana szczególnie z filmów w reżyserii Krzysztofa Krauze, takich jak "Plac Zbawiciela", "Papusza" czy "Ptaki Śpiewają w Kigali" gościła również na ekranach popularnych seriali m.in. "W Labiryncie", "Komisarzu Reks", "M jak miłość" czy "Na Wspólnej".

       Spotkanie z aktorką miało formę wywiadu. Uczniowie zadawali ciekawe pytania, a przebiegiem rozmowy kierował nasz nauczyciel – Paweł Wylegała.

       Uczniowie mogli dowiedzieć się więcej o życiu i karierze pani Jowity. Aktorka w interesujący sposób opowiedziała o życiu i popularności młodego aktora, jaka spotkała ją po emisji serialu "W Labiryncie". Podzieliła się  swoimi spostrzeżeniami na temat wad i zalety bycia aktorem. Przybliżyła nam na czym polega zawód agenta aktora, który wykonywała przez wiele lat.

       Pani Jowita opowiedziała o  swojej predyspozycji do zapamiętania długich tekstów,i zwróciła uwagę uczniom jak ważne jest trenowanie pamięci.

       Nasz gość chętnie opowiadał o swoim życiu osobistym, m.in. o swoich wspomnieniach ze szkoły oraz o ciekawej formie zwiedzania Europy. Aktorka podróżowała swoim kamperem.

       Spotkanie to było ciekawym doświadczeniem dla uczniów klasy 7, którzy mogli poznać kulisy pracy aktora i agenta.

       tekst: A. Kin

       zdjęcia: A. Golczak

        

     • Podziękowania Przewodniczącego Rady Rodziców
      • Podziękowania Przewodniczącego Rady Rodziców

      • Szanowne Grono Pedagogiczne i wszyscy Pracownicy Szkoły Podstawowej w Chomęcicach.

            Minął kolejny rok szkolny - rok nauki, który dla wszystkich był szczególny. Nowe wyzwania, jakie zostały podyktowane pandemią sprawiły, że zarówno nasze dzieci, jak i cale Grono Pedagogiczne i Pracownicy Szkoły musieli zmierzyć się z problemami, jakich nigdy wcześniej nie doświadczyli.

          Pragnę w imieniu rodziców złożyć Państwu serdeczne podziękowania za zaangażowanie i trud, jaki włożyliście w naukę i wychowanie naszych dzieci. Z nadzieją na "lepsze szkolne jutro" życzę udanego odpoczynku po tym trudnym dla wszystkich roku szkolnym.

       Z wyrazami szacunku - Tomasz Biedermann /Przewodniczący Rady Rodziców/.

     • Dzieci mają głos – podsumowanie konkursów
      • Dzieci mają głos – podsumowanie konkursów

      • W Dzień Dziecka zostały ogłoszone w naszej szkole konkursy, których pomysłodawczyniami i koordynatorkami były dwie uczennice z klasy 1a – Kinga Maruszewska i Lena Janota. Były to konkursy plastyczne: „Mój pupil” oraz „Pocztówka z wymarzonych wakacji”. Dziewczynki same wymyśliły konkursy, zorganizowały piękne nagrody oraz wybrały zwycięzców, jak się okazało nagrodziły wszystkich uczestników. Na konkurs wpłynęły pomysłowe i ciekawe prace, dlatego Rysia S., Jakuba H., Jakuba Ch., Mateusza A., Maję A., Lenę J., Kingę M., Julię B., Kasię P., Klaudię B. i Hanię M. ogłaszamy zwycięzcami.

       Bardzo dziękujemy uczestnikom, że podjęli trud wykonania prac a organizatorkom za inicjatywę i nagrody, którymi sprawiły ogromną radość uczestnikom. Wiem, że są już pomysły na kolejne konkursy, więc w przyszłym roku szkolnym również pozwolimy uczniom na realizację swoich projektów.

        

       Renata Ł.

     • NIEZWYKŁY PROJEKT EDUKACYJNY W CZASIE ZDALNEGO NAUCZANIA W NASZEJ SZKOLE.
      • NIEZWYKŁY PROJEKT EDUKACYJNY W CZASIE ZDALNEGO NAUCZANIA W NASZEJ SZKOLE.

      • Zaproś mnie na swoją lekcję to ogólnopolski projekt , oddolna inicjatywa nauczycieli, którzy chcąc wesprzeć się wzajemnie podczas zdalnego nauczania postanowili podzielić się swoją wiedzą, kreatywnością, czasami też swoimi doświadczeniami zawodowymi z uczniami odległych szkół, do których są zapraszani na wirtualne lekcje.

       W Szkole Podstawowej w Chomęcicach projekt rozwinął się w ostatnich dwóch tygodniach nauki zdalnej, ale poza nauczycielami z zaprzyjaźnionych szkół zapraszamy też pisarzy, pasjonatów i ludzi związanych z kulturą. W dniu Odkrywania Talentów gościli m.in. Irmina Żarska- innowatorka edukacji, polonistka z Redy, która zaraża uczniów i nauczycieli notatką wizualną. Podczas warsztatów w klasie 4 i 6b ćwiczyliśmy ramki trójwymiarowe i stworki , które mają pomóc w zapamiętywaniu trudnych pojęć i reguł.

        

       Kolejnym gościem była pani Justyna Schramm- wiceprezes Fundacji Kultury Irlandzkiej, która w klasie 5a opowiedziała o Zielonej Wyspie, o legendach irlandzkich, o znanym na całym świecie Leprechunie, który siedzi na końcu tęczy z garem pełnym złota, o obchodach dnia Świętego Patryka, o muzyce irlandzkiej a także o swoich podróżach do Irlandii. Zachęciła uczniów do rozwijania swoich pasji. Opowiedziała też o swojej ścieżce zawodowej i o tym jak łączy swoje pasje z wyuczonym zawodem.

        

       Trzecim gościem była pani Marta Florkiewicz -Borkowska, znana innowatorka i trenerka edukacyjna, Nauczyciel Roku 2017 i członek SupelbelfrówRP, która zawitała na zajęcia online do klasy 5b i klasy 8. W ramach zajęć „Chcieć to móc” Podzieliła się pomysłami na projekty edukacyjne oraz ostatnim projektem #SŁOWA KRZYWDZĄ, który zwraca uwagę na współczesne problem dotyczący obrażania, obgadywania i oceniania innych po wyglądzie. Za pośrednictwem akcji projekt ma uświadomić innym, że słowa czasami mogą skrzywdzić bardziej niż czyny. Pani Marta podczas spotkania zachęcała do działania, do realizacji swoich pasji, odkrywania swoich talentów i zainteresowań. Mówiła o tym, aby nie bać się działać, aby próbować przezwyciężać swoje lęki i ograniczenia, bo uczymy się już teraz, tego co będziemy robić w przyszłości.

       Na koniec przytoczyła słowa Moyi Angelou – afroamerykańskiej pisarki i poetki „To Ty wywierasz największy wpływ na swoje życie. Bądź dla siebie mądrą inspiracją” oraz słowa Vernona Howarda – amerykańskiego pisarza i filozofa „Zawsze idź przez życie tak, jakbyś miał coś nowego do nauczenia”. Słowa te mają nas motywować do dalszego rozwoju i pracy.

       Kolejni goście odwiedzą nas w najbliższych dniach. Podzielimy się wrażeniami, tym bardziej że czekają nas fascynujące zajęcia dotyczące magii teatru, spotkania z autorką książek dla dzieci Joanną Swędrowską oraz aktorką filmowo-teatralną Jowitą Budnik.

       Zachęcamy wszystkich do udziału w tego typu zajęciach, ponieważ są one okazją do wymiany doświadczeń uczniów i nauczycieli.

        

       Anna Golczak

       Agnieszka Feder

     • Konkurs tort dla św. Jana Pawła II, rozstrzygnięty!!
      • Konkurs tort dla św. Jana Pawła II, rozstrzygnięty!!

      • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Tort dla św. Jana Pawła II.

       W maju bieżącego roku odbył się Szkolny Konkurs Plastyczny „Tort dla Jana Pawła II”.

       Celem konkursu było uczczenie i wspólne świętowanie setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II. Mimo wyjątkowej sytuacji w konkursie wzięło udział 25 uczniów, którzy przygotowali piękne tory w różnej formie.

       Po obejrzeniu zdjęć wykonanych prac, komisja konkursowa miała bardzo trudny wybór. Biorąc pod uwagę pomysłowość, estetykę wykonania, samodzielność i ogólne wrażenie artystyczne postanowiła wyróżnić wszystkie prace i przyznać następujące noty:

        

       Kategoria klasy 0-3

       I miejsce – Maja W. 1a

       II miejsce – Ola T. 1a

       III miejsce – Rozalia Z. 1b

       Wyróżnienia – Leonard „0”

                               Alicja 3b

                               Adam I. 3b

                               Lena 1a

                               Kasia P. 1a

                               Julia Ś. 1b

                               Amelia Ś.2b

                               Kinga 1a

                               Konstanty 3b

                               Laura  1b

                               Maja A. 3a

                               Marysia 1b

                               Nikola 1b

                                    

       Kategoria klasy 4-8

       I miejsce – Oliwia Z. 5B

       II miejsce – Klaudia B. 4

       III miejsce – Agata D. 6B

       Wyróżnienia – Zuzia M. 5B

                               Emilia P. 6B

                               Ignacy P. 4

                               Gabrysia M. 5B

                               Martyna D. 5B

                               Alicja P. 6B

        

       Kategoria 0-3 prace rodzinne

       Wyróżnienie – Maja A. 3a

        

       Dziękujemy wszystkim dzieciom i ich rodzicom za włączenie się w to wspólne świętowanie.

       Życzymy, aby św. Jan Paweł II wyprosił wszystkim uczestnikom konkursu głęboką i niezachwianą wiarę.

       Dziękujemy również Księdzu Proboszczowi Krzysztofowi Różańskiemu z Konarzewa za trudną pracę przewodniczącego jury oraz ufundowanie nagród książkowych.

       Agnieszka Feder