• Małe i duże projekty z wykorzystaniem TIK

     • 6 grudnia w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu pani Dyrektor Anna Golczak wraz z panią Barbarą Małgowską miały zaszczyt uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez Zytę Czechowską – Nauczyciela Roku 2019 i Jolantę Majkowską.                                                                                                               Podczas szkolenia można się było zaznajomić z kilkunastoma narzędziami internetowymi, dzięki którym można zwiększyć skuteczność przekazu edukacyjnego, zaangażowanie uczniów w zajęciach, ich motywację do nauki w szkole i w domu.                                                                         

      Tematy, które zostały poruszone podczas szkolenia to:

      - Tikowe lekcje z wykorzystaniem nowoczesnych technologii,

      - Projekty szkolne, międzyszkolne, ogólnopolskie na platformie e-Twinning, w tym ogólnopolskie z wykorzystaniem nowoczesnych technologii,

      - Przegląd aplikacji mobilnych i webowych, umożliwiających wspólne planowanie działań w projekcie oraz realizację zadań,

      - Narzędzia do komunikacji w projektach międzyszkolnych.

       

      Barbara Małgowska

     • Wieczór z motylem

     • W tym roku z okazji „Dnia Wolontariusza” odbyło się spotkanie dla uczniów z klas 3 – 8 pt. „Wieczór z motylem”.

      Spotkanie to było dobrą okazją do podziękowania naszym wolontariuszom za ich dotychczasową i bezinteresowną pomoc. Wspominaliśmy wspólnie dotychczas zorganizowane akcje, aby tym sposobem zachęcić uczniów do włączenia się w działalność charytatywną.

      Uczniowie wzięli udział w przygotowanych dla nich warsztatach. Można było wykazać się zdolnościami plastycznymi malując motyle witraże oraz tworzyć zakładki do książek, zdobionych metodą decoupage. W powietrzu unosił się zapach pieczonych pierników przygotowanych przez najmłodszych uczestników spotkania. Nie zabrakło dekorowania pierników, które wcześniej zostały upieczone przez wspierających naszą działalność rodziców. Wszystkim działaniom towarzyszył motyw motyla, jako symbol niosącego pomoc Hospicjum Palium.

      W nagrodę za poświęcony czas, wśród uczniów rozlosowano niespodzianki, które ufundował Dział Promocji Gminy Komorniki.

      Efekty naszej pracy pomogą nam organizować pomoc dla potrzebujących...

      To wydarzenie spotkało się z aprobatą społeczności szkolnej i liczymy na to, że na stałe wpisze się w tradycję naszej szkoły.

       

      Tekst: Aneta Kin, Agnieszka Feder

      Zdjęcia: Jakub Loba

     • "Jesienny koncert"

     • To spotkanie o charakterze słowno-muzycznym, które odbyło się w późnych godzinach popołudniowych z udziałem uczniów klasy 3b i zaproszonych przez nich gości. Wśród licznie przybyłych byli rodzice, dziadkowie i rodzeństwo małych artystów, którzy bardzo się starali, aby dobrze wypaść przed najbliższymi ich sercu osobami.

      Gromkie brawa, słowa uznania, a niekiedy łzy wzruszenia mogą świadczyć o tym, że koncert się podobał.

      Julianna Jezierska

     • Wieczór z motylem – zaproszenie

     • Z okazji Dnia Wolontariusza zapraszamy wszystkich wolontariuszy oraz uczniów klas 3–8 na warsztaty:

       

      „Wieczór z motylem”,

      które odbędą się w szkole

      w czwartek 5 grudnia

      w godz. 16:00 – 18:00. 

       

      W trakcie spotkania uczniowie będą mogli uczestniczyć w warsztatach:

      – malowania motyli na folii,

      – pieczenia pierników w kształcie motyli,

      – dekorowania gotowych pierników,

      – wykonywania drewnianych zakładek do książek metodą decoupage.

       

      Każdy uczestnik na wejściu otrzyma słodycz z numerem i weźmie udział w losowaniu niespodzianek pozyskanych z Urzędu Gminy Komorniki. 

      Aneta Kin, Agnieszka Feder

     • Młodzi twórcy

     • W piątki od godziny 13.30 spotykamy się na warsztatach literacko–plastycznych, dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. Dzieci z oddziału przedszkolnego i klas pierwszych słuchają wybranych bajek i tekstów literackich, na podstawie których wykonują prace artystyczne z różnych materiałów i różnymi technikami.

      Kiedy czytaliśmy o kwiatach  jesiennych, wykonywali kartki pocztowe, na których powstawały piękne bukiety astrów. Innym razem z darów jesieni powstawały korale, a z kolorowych liści kompozycje kwiatowe oraz zwierzęta. Dowiadywali się ciekawostek o ziemniakach, ich rodzajach oraz potrawach, jakie można z nich zrobić. Oprócz tego, że można je jeść, to można też zrobić z nich pieczątki, którymi ozdabiali arkusze papieru, które stawały się materiałem, dzianiną, a z niej uszyli ostatnio sukienkę balową dla Kopciuszka.

      Świetną zabawką był jeż zrobiony z ziemniaka i wykałaczek. Długo można wymieniać,   w jaki sposób stymulujemy rozwój osobowości twórczej. Jedno jest pewne, uczestnicy warsztatów świetnie się bawią, rozwijając sferę działaniową i emocjonalno–motywacyjną.    

      J.M.

     • Pasowanie na czytelników

     • 25 listopada uczniowie klas pierwszych zostali przyjęci w poczet czytelników naszej szkolnej biblioteki. Dzieci musiały wykonać kilka zadań związanych ze znajomością różnych misiowych bohaterów, gdyż przy okazji obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Młodzi czytelnicy wykazali się także znajomością zasad korzystania z biblioteki i obcowania z książką. Potem nastąpiło uroczyste przyrzeczenie oraz pasowanie na pełnoprawnych czytelników. Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie otrzymali dyplomy i misiowe zakładki. Podczas uroczystości dzieciom towarzyszyły i pomagały „duże maskotki”, w które wcielili się starsi uczniowie. Teraz liczymy na to, że pierwszaki będą częstymi gośćmi naszej szkolnej biblioteki.
       

      Renata Łuczka

     • Dzień Pluszowego Misia

     • Do tego dnia uczniowie przygotowywali się już od dwóch tygodni wykonując prace na ogłoszone konkursy literackie i artystyczne. Z przyjemnością ogłaszamy, że aż 58 osób zaangażowało się w te działania wykonując ,,dzieła” na bardzo wysokim poziomie. 

      W dniu finałowym, 25 listopada w czasie uroczystego spotkania uczniów z pierwszego etapu edukacyjnego, którzy przybyli ze swoimi misiami wręczono nagrody. W związku z tym, że poziom prac był bardzo wyrównany jury postanowiło nagrodzić każde dziecko, które zgłosiło pracę do konkursu. W czasie spotkania dzieci mogły poznać historię utworzenia Dnia Pluszowego Misia, obejrzeć prezentację o różnych gatunkach z rodziny niedźwiedziowatych i uczestniczyć w quizie znajomości postaci z bajek i filmów o misiach. Spotkaniu towarzyszyło hasło przewodnie ,,Czy to jutro, czy to dziś każdemu potrzebny jest miś”. Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie upominków.

      Julianna Jezierska

       

     • Spotkanie z komendantem Straży Gminnej w Komornikach

     • Dnia 21.11.2019 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z komendantem Straży Gminnej w Komornikach, p. Stefanem Silskim. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas I-III. Pan Komendant poruszył kwestię bezpieczeństwa uczniów w szkole, na terenie szkoły, w domu oraz bezpieczeństwa w sieci.

      Uczniowie przypomnieli sobie zasady poruszania się na drogach i ulicach, a także jak należy zachowywać się wobec obcych osób oraz zwierząt.

       

      Honorata Kruczkowska

     • Dzień Wolontariusza

     • Reprezentacja szkolnego wolontariatu w składzie: Zuzanna, Karolina, Weronika, Jaśmina, Pola, Oskar i Janek miała przyjemność uczestniczyć w świętowaniu „Dnia Wolontariusza” w Szkole Podstawowej nr 6 w Poznaniu.  Dlaczego właśnie w tej szkole? Dlatego, że jest ona położona koło Hopicjum Palium, a właśnie wolontariat hospicyjny wraz z dyrekcją tej szkoły nas tam zaprosili.

      Podczas spotkania wolontariatów szkolnych i wolontariuszy posługujących pacjentom odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów dla Koordynatorów i Liderów Motylego Wolontariatu, którzy we wrześniu br., w Giewartowie ukończyli dedykowane dla nich szkolenie. Dyplomy wręczała pani Dorota Kinal, Dyrektor Departamentu Edukacji i Szkolnictwa Wyższego Urzędu Marszałkowskiego. Przypomnimy, że Liderem szkolnego wolontariatu jest Weronika Bednarz z klasy 7.

      Pani Barbara Grochal – koordynator wolontariatu przy Hospicjum Palium, nie zapomniała wspomnieć śp. Profesora Łuczaka, twórcy i wieloletniego ordynatora Hospicjum Palium w Poznaniu.

      Nasi uczniowie mogli posłuchać interesujących opowieści młodych ludzi oraz wysłuchać o roli wolontariatu w ich życiu. Pokazali nam, że pomaganie innym może stać się pasją, która daje wiele radości.

      Częścią tego spotkania była gra terenowa, dla 5-osobowych reprezentacji szkolnych wolontariatów. Zadaniem uczniów było odnalezienie odpowiednich kopert na terenie szkoły i rozwiązanie wielu zadań związanych oczywiście z motylem – symbolem „motylego wolontariatu”.

      Miłym zaskoczeniem było zajęcie I miejsca przez uczniów z naszej szkoły, którzy wszystkie zadania poprawnie rozwiązali w najkrótszym czasie. Główną nagrodą był komplet 10 żółtych koszulek z napisem „wolontariusz”, które będziemy wykorzystywać w naszej szkole podczas akcji charytatywnych.

      Czas spędzony w gronie innych wolontariuszy umiliły nam muzyka, pokazy taneczne, śpiew i wspólnie zatańczona „belgijka”. Na zakończenie zostaliśmy poczęstowani słodkim tortem.

      To już nie pierwsze spotkanie w gronie wolontariuszy. Cieszy nas fakt, że zaczynamy się tam czuć jak w gronie znajomych, którzy chętnie służą pomocą w organizacji akcji charytatywnych. Mamy nadzieję, że energia, którą otrzymaliśmy zaowocuje wieloma akcjami w naszej szkole.

       

      Aneta Kin, Agnieszka Feder

     • Konkursy biblioteczne rozstrzygnięte!

     • Zaraz po Międzynarodowym Dniu Postaci z Bajek, podczas którego uczniowie tworzyli bajkowe puzzle spotkaliśmy się, aby ogłosić wyniki konkursów i projektów czytelniczych prowadzonych przez bibliotekę szkolną w październiku. Okazało się, że bardzo dużo dzieci z klas 1-3 wzięło udział w akcji „Czytam codziennie”, szczęśliwcom udało się wylosować Słodziaki oraz inne nagrody. Nagrodzeni zostali zwycięzcy konkursów „Moja wymarzona biblioteka” oraz „Mój ulubiony Słodziak”, na konkurs wpłynęły piękne prace, które można oglądać na wystawie. Nagrody zdobyły Alicja, Kinga, Marysia, Amelia, Marysia i Rozalia z klas 1, Amelia, Michalina, Ola i Victor z klas 2 oraz Franek, Ula, Ola, Alicja, Ola, Ksawery,  Adam i Kostek z klas 3. Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom.

                                                                                                  Renata Łuczka

     • Miesiąc bibliotek szkolnych

     • Zakończył się październik, miesiąc bibliotek szkolnych i pora podsumować to, co się wydarzyło a działo się sporo. Zaczęły się spotkania koła czytelniczego dla uczniów klas 1-3, ponieważ cieszyły się dużym powodzeniem to na „Literackich podróżach z książką” będziemy spotykać się dalej. Zapraszamy w środy od 12:40, każdy podróżnik otrzyma paszport, gdzie będzie gromadził pieczątki. Prowadziliśmy projekt czytelniczy dla klas młodszych „Czytam codziennie”. Rozpoczął się także całoroczny projekt dla wszystkich chętnych uczniów „Książka wyzwanie”. Uczniowie mogli wziąć udział w różnych konkursach takich, jak „Moja wymarzona biblioteka” czy „Mój ulubiony Słodziak”. Został zorganizowany kiermasz, na którym wystawiliśmy nieużywane już podręczniki i każdy chętny mógł zabrać je do domu. Przez cały miesiąc w bibliotece była wystawa nowości książkowych oraz można było zaproponować jakie książki powinny być zakupione. 

      Od stycznia postaramy się zrealizować pomysły naszych czytelników. Podczas dużych przerw dwa razy w tygodniu starsi uczniowie czytali książki młodszym, ten projekt cieszył się także dużym powodzeniem, warto więc go kontynuować. Oprócz tego uczniowie klas 2 i 3b mogli dowiedzieć się, jak czytają oraz jak radzą sobie w życiu codziennym niewidomi, zaprosiliśmy do szkoły gościa – panią Martę, która jest osobą niewidomą od urodzenia. 

      W październiku otrzymaliśmy także sporo darów książkowych, za które serdecznie dziękujemy! Wszystkie te działania wpłynęły na szersze zainteresowanie książkami i czytelnictwem wśród naszych uczniów, i oby tak pozostało. Przypomnę jeszcze, że nasza biblioteka ma 3 lata, otwarta jest codziennie, nasz księgozbiór liczy obecnie 1977 woluminów i możecie go przeglądać również w katalogu internetowym. Zapraszam!

      Renat Łuczka

     • Dzień Pluszowego Misia – maskotki dla dzieci z oddziałów szpitalnych

     • Podczas zbiórki darów dla chorych dzieci zebraliśmy: pluszowe misie – 37 szt., puzzle – 5 szt., gry edukacyjne –3 szt., książki – 7 szt., plastelina – 6 szt., kredki – 5 opakowań, bloki – 13 szt., zeszyt – 1 szt., papier kolorowy – 1 szt., ołówki – 1 opakowanie, karty do gry – 3 szt., długopisy kolorowe – 2 opakowania, pisaki – 1 opakowanie, kucyk – 1 szt., lalki – 2 szt., auta – 3 szt. oraz piłeczki do zabawy.

      Wszystkie zabrane przez nas dary zostały przekazane do Fundacji Mam Marzenie.

      W podziękowaniu za wsparcie akcji otrzymaliśmy dyplom.

      Bardzo dziękuję wszystkim za okazane serce.

      Katarzyna Nowak

      Szkolny koordynator zbiórki

     • Wizyta motylego wolontariusza z Hospicjum Palium

     • 15 listopada 2019 r. odwiedziła nas pani Aleksandra Stokarczyk, która opowiadała o tym czym jest "Motyli wolontariat", który działa i wspiera Hospicjum Palium w Poznaniu. Celem spotkania było między innymi zaprezentowanie przykładów akcji przygotowanych przez "Motyli wolontariat" i zachęcenie uczniów do bezinteresownego działania na rzecz innych.

      Uczniowie klas 3a, 3b, 5a, 5b, 6a i 6b mogli zapoznać się z historią powstania tej organizacji.

      Nasz gość opowiadał o motylach, biegach charytatywnych i radości, jaką daje pomaganie.

     • AWATAROWA KLASA 2A

     •        Każdego dnia z niecierpliwością czekamy, kiedy nasza Pani Małgorzata załączy Classdojo. Każdy z nas stara się pokonywać trudności i kolejne wyzwania podczas lekcji. Razem z przyjacielem Awatarem zdobywamy punkty sukcesu. Classdojo to świetna zabawa. Tworzymy z Panią historię naszej klasy w sieci, a nasi rodzice mogą dowiedzieć się co robimy na lekcjach. Moc Awatara jest z nami!

      Uczniowie klasy 2a

     • Konkursy biblioteczne rozstrzygnięte!

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Konkursy biblioteczne rozstrzygnięte!.

                  Zaraz po Międzynarodowym Dniu Postaci z Bajek, podczas którego uczniowie tworzyli bajkowe puzzle spotkaliśmy się aby ogłosić wyniki konkursów i projektów czytelniczych prowadzonych przez bibliotekę szkolną w październiku. Okazało się, że bardzo dużo dzieci z klas 1-3 wzięło udział w akcji „Czytam codziennie”, szczęśliwcom udało się wylosować Słodziaki oraz inne nagrody. Nagrodzeni zostali zwycięzcy konkursów „Moja wymarzona biblioteka” oraz „Mój ulubiony Słodziak”, na konkurs wpłynęły piękne prace, które można oglądać na wystawie. Nagrody zdobyły Alicja, Kinga, Marysia, Amelia, Marysia i Rozalia z klas 1, Amelia, Michalina, Ola i Victor Z klas 2 oraz Franek, Ula, Ola, Alicja, Ola , Ksawery,  Adam i Kostek z klas 3. Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom.

                Renata Łuczka

     • Październik - miesiąc bibliotek szkolnych!

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Pażdziernik - miesiąc bibliotek szkolnych.

                         Zakończył się październik, miesiąc bibliotek szkolnych i pora podsumować to co się wydarzyło  a działo się sporo.  Zaczęły się spotkania koła czytelniczego dla uczniów klas 1-3, ponieważ cieszyły się dużym powodzeniem to na „Literackich podróżach z książką” będziemy spotykać się dalej. Zapraszamy w środy od 12:40, każdy podróżnik otrzyma paszport, gdzie będzie gromadził pieczątki.                                                                                         Prowadziliśmy projekt czytelniczy dla klas młodszych „Czytam codziennie”. Rozpoczął się także całoroczny projekt dla wszystkich chętnych uczniów „Książka wyzwanie”. Uczniowie mogli wziąć udział w różnych  konkursach takich jak „Moja wymarzona biblioteka” czy „Mój ulubiony Słodziak”.                         Został zorganizowany kiermasz na którym wystawiliśmy nieużywane już podręczniki i każdy chętny mógł zabrać je do domu.                                                                Przez cały miesiąc w bibliotece była wystawa nowości książkowych oraz można było zaproponować jakie książki powinny być zakupione. Od stycznia postaramy się zrealizować pomysły naszych czytelników.                                                                  Podczas dużych przerw dwa razy w tygodniu starsi uczniowie czytali książki młodszym , ten projekt cieszył się także dużym powodzeniem , warto więc go kontynuować.                                                                                                                           Oprócz tego uczniowie klas 2 i 3b mogli dowiedzieć się jak czytają oraz jak radzą sobie w życiu codziennym niewidomi, zaprosiliśmy do szkoły gościa panią Martę, która jest osobą niewidomą od urodzenia.                                                                               W październiku otrzymaliśmy także sporo darów książkowych za które serdecznie  dziękujemy!                                                                                                    Wszystkie te  działania wpłynęły  na szersze zainteresowanie książkami i czytelnictwem wśród naszych uczniów i oby tak pozostało.                                    Przypomnę jeszcze, że nasza biblioteka ma 3 lata, otwarta jest codziennie, nasz księgozbiór liczy obecnie 1977 woluminów i możecie go przeglądać również w katalogu internetowym. Zapraszam!

           Renata Łuczka

     • Pozytywna uwaga!

     •        Listopadowa akcja Pozytywna uwaga zachęca rodziców i nauczycieli do mądrego chwalenia naszych dzieci. Dzięki takim uwagom wspieramy naszych  podopiecznych. To bardzo motywuje dzieci i pomaga budować ich poczucie własnej wartości.

       

      Więcej informacji na atronie akcji :

      https://liblink.pl/YQBVLlkh8S

       

     • "Szkoła pamięta"

     • W ramach akcji "Szkoła pamięta" – chętni uczniowie z klasy 8 razem z nauczycielami historii – wybrali się na cmentarz w Konarzewie, aby uporządkować grób powstańca Leonarda Ranusa. Kim był i dlaczego warto o nim pamiętać? 

       

      W "Echu Dopiewa" możemy przeczytać o nim:

      "Na cmentarz u w Konarzewie znajduje się nagrobek małżeństwa Leonarda i Marcjanny Ranus. Napis na nim informuje, że Leonard był powstańcem 1848 r. (tzw. powstanie poznańskie) i 1863 r. (powstanie styczniowe). Z zawodu był młynarzem. (...) Do Konarzewa Leonard przybył pod koniec życia, mając już ponad 80 lat. W 1909 r. zamieszkiwał jeszcze w Zaniemyślu. Zmarł w Konarzewie 15 grudnia 1918 r., doczekawszy wyzwolenia ojczyzny, za którą walczył w dwóch powstaniach, ale jeszczenie nie wyzwolenia Wielkopolski, w której mieszkał".

      (dr Piotr Dziembowski, https://www.dopiewo.pl/ff/field/czas_pdf/dopiewo_wrzesien_2019_v3-min.pdf,4.11.2019)

       

      ​Nasi Ósmoklasiści przyłożyli się do pracy i uporządkowali mogiłę oraz jej otoczenie. Odwiedziliśmy też grób księdza Jana Laskowskiego, który wspierał strajk dzieci z Wrześni. 

      Była to cenna lekcja historii najbliższej okolicy – "małej ojczyzny".

       

      Agnieszka Bartkowiak i Angelina Snuszka

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Chomęcicach
   • sekretariat@spchomecice.pl
   • 61 810 76 41
   • Szkoła Podstawowa im Arkadego Fiedlera w Chomęcicach, Poznańska 112, 62-052 Komorniki