• Celem projektu było budowanie postaw patriotycznych i obywatelskich poprzez zwiększenie znajomości historii Polski wśród uczniów. Cel był realizowany za pomocą różnorodnym form tj.: wycieczki, konkursy, warsztaty. Ponadto realizacja projektu pn. „ABC Historii Polski” miała sprzyjać budowaniu wiedzy na temat historii Polski i Polaków, kultywowanie pamięci o doniosłych kartach dziejów, a także doświadczeniach życia codziennego w przeszłości, uświadomienie wpływu historii na kształtowanie się postaw patriotycznych i obywatelskich oraz utrwalenie pamięci o osobach współtwórcami/uczestnikami wydarzeń historycznych.

Projekt pn. „ABC Historii Polski” dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra” został zrealizowany we współpracy z Publiczną Szkołą Podstawową nr 52 w Poznaniu.

W ramach projektu uczniowie wzięli udział w wycieczce do Muzeum Rolnictwa w Szreniawie. Aktywnie uczestniczyli w warsztatach organizowanych na UAM, w czasie których pochylili się nad poezją emigracyjną, poszukując odpowiedzi na pytanie o patriotyzm. Zobaczyli przerażającą historię wywózek na Sybir. Dowiedziel się, jaką rolę odegrała dla emigrantów poezja i malarstwo. Całość została przeprowadzona przez prodziekana Jerzego Borowczyka.

Dodatkowo uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach "Las w szkle", podczas których wykonali swoje lasy i dowiedzieli się o roli i znaczeniu parków narodowych.

J.Studzińska