• Nawyki żywieniowe, wypracowane w dzieciństwie, często są kontynuowane w życiu dorosłym. Dlatego istotne jest, aby już od najmłodszych lat kształtować je w sposób prozdrowotny. Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Zdrowia przygotowało program edukacji żywieniowej uczniów szkół podstawowych w klasach I–VI pn. Junior-Edu-Żywienie (JEŻ), w którym uczestniczy Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Chomęcicach od 2022r.

Program realizowany jest przez specjalistów w dziedzinie żywienia i dietetyki z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego.

W ostatnich kilkudziesięciu latach pogłębia się problem nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży. Z tego powodu należy podjąć działania edukacyjne w środowisku szkolnym, które obejmą uczniów, nauczycieli i rodziców.

Program wspiera działania realizowane w ramach Narodowego Programu Wsparcia Uczniów po Pandemii. Obejmuje swoim zasięgiem 2170 szkół z całej Polski, przeszkolenie nauczycieli z zarejestrowanych szkół oraz prowadzenie dalszych szkoleń wśród kadry pedagogicznej.

W ubiegłym roku szkolnym kilkoro nauczycieli ukończyło kurs z zakresu żywienia dzieci i młodzieży, którego efektem jest realizowana w roku szkolnym 2023/2024 innowacja pedagogiczna w klasie 2a,,Żyję zdrowo i na sportowo”.

Junior Edu-Żywienie | (jez.edu.pl)

Warsztaty kulinarne - Nowiny Komornickie