• W dzisiejszym świecie, w którym czas płynie bardzo szybko, człowiek musi wykonywać obowiązki i realizować kolejne zadania, osiągać cele, być zawsze sprawnym i gotowym na nowe wyzwania. W Szkole Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Chomęcicach zorganizowano Tydzień Uważności – akcję, która miała przypomnieć, że najważniejszy jest człowiek, jego emocje i potrzeby. Wydarzenie to było częścią Ogólnopolskiego Tygodnia Uważności.

Czym jest uważność? W uważnym życiu chodzi przede wszystkim o bycie tu i teraz. Skupiamy się na doświadczaniu wykonywanych czynności w sposób uważny i świadomy. Próbujemy odciąć się od świata zewnętrznego, koncentrując uwagę tylko na tym, co w danej chwili robimy.

W trakcie trwania Tygodnia Uważności nauczyciele nie stawiali uczniom ocen, nie zadawali prac domowych, nie robili kartkówek, sprawdzianów. Wszystko po to, żeby uczniowie i nauczyciele mogli zatrzymać się i skupić się na swoich emocjach.

W szkole w Chomęcicach od dawna kładziemy nacisk na skupienie i wyciszenie – nie mamy dzwonków, sygnalizujących rozpoczęcie przerw i lekcji. W Tygodniu Uważności w szkole słychać było dźwięki przyrody, które miały uspokoić i pomóc docenić chwilę obecną.

Codziennie około godziny 10 nauczyciele z uczniami przeprowadzali zajęcia z uważności. Dla młodszych dzieci były to zajęcia ruchowe, a następnie skupienie na oddychaniu. Starsze dzieci i młodzież wykonywali ćwiczenia oddechowe. Uczniowie początkowo mieli pewne trudności, żeby zatrzymać się i się skupić na oddychaniu. Z czasem stało się to dla nich łatwiejsze.

Do akcji włączyła się mama jednej z naszych uczennic, która na co dzień prowadzi zajęcia dla dzieci związane ze świadomym oddychaniem. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach mindfulness, w trakcie których uczyli się prawidłowego oddychania, skupienia i koncentracji.

Cała społeczność szkolna zebrała się na hali sportowej, gdzie w ciszy trenowali „uważność i spokój żabki”, poprzez technikę wizualizacji.

Jak możesz praktykować Uważność na co dzień?

1. Zacznij od medytacji: nawet pięć minut dziennie może mieć pozytywny wpływ.

2. Ćwiczenia oddechowe: proste techniki oddechowe mogą pomóc w uspokojeniu umysłu.

3. Bycie Świadomym: praktykuj świadome jedzenie, chodzenie, słuchanie.

Tydzień Uważności to więcej niż tylko przerwa od codzienności – to inwestycja w zdrowie psychiczne i emocjonalne. Weź głęboki oddech, zatrzymaj się na chwilę, a doświadczysz spokoju, który niesie z sobą uważność.

Dla wszystkich był to wyjątkowy czas, gdy uczniowie i nauczyciele skupili się na budowaniu zdrowych nawyków umysłowych i emocjonalnych.

Magdalena Wasielewska, Anna Grobelna