• Aktualności

      • Rysunek - sposób na zapamiętywanie!

      •  Warsztaty myślografii, czyli SKETCHNOTKI lub jak ktoś woli kreatywnej notatki z panią Agatą Baj autorką i wydawcą książki MYŚLOGRAFIA, poszukiwaczką instrukcji obsługi mózgu to kolejne wielkie wydarzenie na zdalnych lekcjach w naszej szkole. Pani Agata z wirtualną walizką przemierza Polskę inspirując uczniów i nauczycieli, niezmiennie wierząc, że edukacja może być frapująca. Należy do społeczności SuperBelfrzy RP.

       Na warsztatach, podczas których poznaliśmy techniki tworzenia notatek, rysowania patyczaków i tworzenia własnych ludków powstało mnóstwo niezwykłych notatek, które z pewnością zainspirują naszych uczniów do pięknego notowania, a co najważniejsze DO LEPSZEGO ZAPAMIĘTYWANIA nowych wiadomości.

     • KARTKI ŚWIĄTECZNE DO KRAKOWA
      • KARTKI ŚWIĄTECZNE DO KRAKOWA

      • Uczniowie klasy 7a wraz z wychowawcą postanowili w tym roku podtrzymać cudowną tradycję wysyłania kartek na Święta. Napisali życzenia do zaprzyjaźnionych uczniów ze SP z Oddziałami Integracyjnymi w Krakowie na własnoręcznie wykonanych kartkach.

       Mamy nadzieję, że życzenia dotrą szczęśliwie do adresatów i sprawią im radość.

       Liczymy także na szybkie wspólne spotkanie po ustaniu epidemii.

        

       Uczniowie klasy 7a i Joanna Wawrzyniak 

     • "Zaproś mnie na swoją lekcję" – rysujemy "Kwadraciaki".
      • "Zaproś mnie na swoją lekcję" – rysujemy "Kwadraciaki".

      • 9 grudnia w ramach projektu "Zaproś mnie na swoją lekcję" gościliśmy p. Agnieszkę Halamę, która pokazała nam swoje "Kwadraciaki". 

       Nasz gość nauczył nas, jak narysować renifera, bałwanka i zabawne ludziki, które "ożywią" nasze szkolne notatki. 

       Mamy nadzieję, że tak "ozdobione" zapiski ułatwią zapamiętanie treści omawianych na lekcjach.

        

       Dziękujemy za inspirujące spotkanie i zapraszamy ponownie.

     • Mały Ratownik
      • Mały Ratownik

      • Dziś (09.12.2020) w ramach Szkolnego Dnia Profilaktyki, dzieci z oddziałów przedszkolnych a i b  zdobywały sprawność  Małego Ratownika.

       To było duże wyzwanie dla  6-ciolatków. Poznawali lub utrwalali numery alarmowe, dowiadywali się, jak dbać o własne zdrowie i jak unikać niebezpieczeństw. Mieli okazję ćwiczyć zgłaszanie wypadku oraz wybieranie numeru alarmowego. Wiedzą, jak ważna i odpowiedzialna jest praca ratowników. Pokazali, że niestraszne im opatrywanie ran i skaleczeń. Ćwiczenia w przyklejaniu plastra czy bandażowaniu, to poważna sprawa i nie zawsze wychodziły perfekcyjnie, ale za to z jakim poświęceniem wykonane!

       Dzieci spisały się bardzo dobrze, swoją postawą i zaangażowaniem zasłużyły na uznanie. Doskonale wiedzą, że każdy może pomagać na miarę swoich możliwości. Wszystkie dzieci zdobyły sprawność Małego Ratownika. Gratulujemy.                     

        

                                                                                                                         J.M.

     •   „Czytam sobie. Pierwsza klasa!”,
      •   „Czytam sobie. Pierwsza klasa!”,

      •  

         „Czytam sobie. Pierwsza klasa!”,

       to projekt realizowany przez uczniów klas pierwszych. Jest to ciąg  działań, których celem jest zachęcenie dzieci do nauki samodzielnego czytania, pokazanie, że czas z książką może być przyjemny, aktywny i twórczy. Akcja organizowana jest wspólnie z Centrum Edukacji Obywatelskiej, największą edukacyjną organizacją pozarządową w Polsce. 

       W ramach projektu zespoły klasowe otrzymały Pakiet startowy, w którym znajdują się książki przystosowane do różnych poziomów umiejętności czytania, poradniki dla rodziców „Jak wspierać naukę i rozbudzać pasję czytelniczą u swoich dzieci” oraz  gadżety motywujące.

       Uczniowie założyli swoje klasowe biblioteczki, wypełnili karty czytelnika, ustalili zasady wypożyczania i przystąpili do czytania, każdy w swoim indywidualnym tempie.

       W ramach dzielenia się  wrażeniami po przeczytaniu książek i prezentacji ulubionych woluminów, w  klasie 1b zorganizowano  ,,Klasowy Dzień Książki”.

       Pomimo, że opanowanie sztuki czytania nie dla wszystkich jest łatwe, dzięki wsparciu rodziców i innych członków rodziny każdy, ma możliwość każdego dnia odkrywać ciekawe strony i przenosić się w inną rzeczywistość.

       J.J.

        

        

     • Mikołajkowe spotkanie w klasie 1b
      • Mikołajkowe spotkanie w klasie 1b

      •        Wielkie oczekiwanie, spoglądanie przez duże i małe okno, z nadzieją, że nadejdzie dobiegło końca.     4 grudnia w klasie 1b zjawił się długo  wypatrywany gość – Święty Mikołaj. Dzieci od razu zasypały go gradem pytań, które nie zawsze należały do najłatwiejszych. Jednak jak na prawdziwego Mikołaja przystało, poradził sobie z tym wyzwaniem znakomicie, z wielkim spokojem i cierpliwością rozwiewał wszystkie dziecięce wątpliwości.

       Obiecał też przeczytać wszystkie  listy, które uczniowie postanowili umieścić tylko w  znanym sobie i Mikołajowi miejscu.

       Dziękujemy Gościowi, że w tym trudnym i bardzo pracowitym dla niego okresie znalazł czas, aby spotkać się z nami.

       Pierwsza B z wychowawczynią:)

     • Klasa 5 w kinie na pokazie filmu z festiwalu "Ale Kino"
      • Klasa 5 w kinie na pokazie filmu z festiwalu "Ale Kino"

      • 4 grudnaia uczniowie klasy 5 w ramach mikołajek "wybrali się" do kina, ale nie do multipleksu, ale do swoich salonów, by uczestniczyć w MIędzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza – "Ale Kino".

       Obejrzeliśmy film pod tytułem "Mój brat ściga dionzaury". Obraz brał udział w tegorocznej edycji festiwalu i ku naszej radości – jury przyznało Nagrodę Złotych  Koziołków właśnie temu dziełu, które wyreżyserował Stefano Cipani. 

       Historia Jacka i Gio powstała na podstawie autobiograficznej ksiażki Giacoma Mazzariolego. Historia braterskiej miłości poruszyła nas i zachęciła do dyskusji. Dobre kino właśnie tak działa na widzów.

        

       Piątkowe spotkanie było wyjątkowe i dziękujemy za nie Rodzicom Uczniów klasy 5.

        

        

       Agnieszka Bartkowiak

     • Zwiedzamy Berlin
      • Zwiedzamy Berlin

      • W ubiegły czwartek, pani Monika Musioł-Skrzypiec, zabrała uczniów kl. V na wirtualną wycieczkę do Berlina. Opowiedziała o najciekawszych miejscach, które warto zobaczyć w stolicy Niemiec, a także opowiedziała historię o Ampelmannie.                                          

       Otóż w dawnym NRD zastanawiano się, jak przeciwdziałać wzrastającej liczbie wypadków na ulicy z udziałem pieszych. Po wnikliwych badaniach wysunięto wnioski, że ludzie reagują z większą sympatią i uwagą na ciekawe symbole niż na sam zielony lub czerwony kolor sygnalizatora świetlnego.

       Od tego czasu sygnalizatory świetlne dla pieszych w Berlinie mają postać ludzików, zielonych bądź czerwonych, tzw. Ampelmann – die Ampel – sygnalizator świetlny, der Mann – człowiek.                                                                                              

       Pod koniec tej niezwykle ciekawej lekcji uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat ciekawostek o Berlinie wykonując quiz przygotowany przez panią Monikę ☺

        

        

     • Lekcje z klasą. Jak odczytywać emocje?
      • Lekcje z klasą. Jak odczytywać emocje?

      • W roku szkolnym 2020/21 klasa 4a i 4b biorą udział w ogólnopolskim projekcie Lekcje z klasą. Jak odczytywać emocje?, w ramach programu Uniwersytet Dzieci w Klasie, który został objęty patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji.

       Projekt polega na realizacji 8 lekcji, z wykorzystaniem zaproponowanych konspektów zajęć, kształtujących kompetencje społeczne.

       Podczas cyklu inspirujących lekcji uczeń:

       • zobaczy 8 miniwykładów, prowadzonych przez naukowców i ekspertów, które rozbudzą jego ciekawość,
       • rozwinie swoje kompetencje − planowanie, krytyczne myślenie, wyciąganie wniosków i współpracę,
       • będzie uczyć się poprzez zabawę − eksperymentować, konstruować i badać,
       • dowie się, jak pracować metodą projektu i wykorzystywać w praktyce zdobytą wiedzę.                                                                                                                                  

       U uczniów zostaną rozwinięte umiejętności radzenia sobie z emocjami, nawiązywania relacji i kreatywnego myślenia.

       Jesteśmy przekonane, że zajęcia prowadzone Metodą Pytań i Doświadczeń, rozbudzą naturalną ciekawość uczniów.


       Barbara Małgowska

       Emilia Borowiak
       ​​​​​​​

     • Zakończenie I etapu projektu klasy 1a "Być jak Ignacy"
      • Zakończenie I etapu projektu klasy 1a "Być jak Ignacy"

      •  

                W październiku 2020 roku klasa 1 a ze Szkoły Podstawowej w Chomęcicach rozpoczęła program edukacyjny "Być jak Ignacy". Organizatorem i pomysłodawcą tego programu jest  Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

       Program został objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej.

       Naszym celem była realizacja zajęć zgodnie z założeniami programu I etapu programu, czyli  poznanie rodzajów i źródeł energii oraz energii odnawialnej.

       Chcąc zrealizować poszczególne etapy programu założyliśmy koło „Być jak Ignacy”.  W czasie spotkań koła wykonywaliśmy różne zadania np.: budowaliśmy robota i wehikuł czasu, poznawaliśmy sylwetki odkrywców i wynalazców, utworzyliśmy biblioteczkę naukową, w której znalazły się ciekawe książki związane z wynalazkami. Chcieliśmy nauczyć się nowych rzeczy w całkiem inny, innowacyjny sposób.  Próbowaliśmy „wyjść” poza ławkę szkolną w swoich działaniach, organizując między innymi zajęcia plastyczne na dworze. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców, udało nam się wykonać każdy etap programu, który w dobie pandemii, wcale nie był łatwy. Na zajęcia zaprosiliśmy znanych wykładowców z Politechniki Poznańskiej dr inż. Tomasza Grajka, dr hab. inż. Pana Zbigniewa Pozorskiego oraz Panią dr inż. Renatę Włodarczyk z Politechniki Częstochowskiej.  Dodatkowo udaliśmy się na wirtualne zwiedzanie Muzeum Młynarstwa  i wodnych urządzeń Przemysłu Wiejskiego w  Jaraczu. Pani Anna Nowak pokazała nam najważniejsze eksponaty muzealne. Mieliśmy okazję zobaczyć wiatrak typu koźlak. Dowiedzieliśmy się  między innymi jakie są możliwości pozyskiwania energii, aby nie szkodzić naszej planecie. "Wędrując" po Muzeum  mogliśmy zaobserwować pracę wiatraka i pracę młyna. Pani Ania dokładnie opowiedziała nam jak zbudowany jest wiatrak, obserwowaliśmy kręcące się śmigła, koło paleczne oraz przekładnię kątową. Mogliśmy wyobrazić sobie  w jaki sposób następował przemiał zboża na mąkę. 

       Obejrzeliśmy  również budynek młyna. Dowiedzieliśmy się, że ostatni raz zmielono tam ziarno na mąkę w 1976 roku. Pani Ania wytłumaczyła nam również, co to są jazy i w jakim celu są budowane. Objaśniła też do czego służą kraty i  co to są koła młyńskie.

       Kolejnym ważnym punktem naszych działań było Spotkanie online w Muzeum w Szreniawie! Dzięki uprzejmości Pracowników Muzeum, a także jednej z mam – pani Monice Maćkowiak, która, pełniła w tym dniu rolę kamerzysty obejrzeliśmy niesamowite zbiory muzealne urządzeń, którymi już się dzisiaj nie posługujemy np.: stare pralki, żelazka, magiel. Pracownicy Muzeum umożliwili nam obejrzenie wyżej wymienionych urządzeń, którymi posługiwali się nasi przodkowie . To była niesamowita lekcja historii!

       Pierwszy etap programu właśnie się zakończył. Z niecierpliwością czekamy na wyniki i ocenę jury. Mamy nadzieję, że nasza ciężka praca zostanie przez nich doceniona.  Kto wie, być może to właśnie nasza szkoła w Chomęcicach zdobędzie tytuł Naukowej Szkoły Ignacego?

     • Mikołajkowe spotkanie dla klas starszych
      • Mikołajkowe spotkanie dla klas starszych

      • 3 grudnia klasy 5 – 8 w ramach projektu "Zaproś mnie na swoją lekcję" spotkały się z Panem Łukaszem Kaczmarczykiem z "Kabaretu Młodych Panów". Przybliżył on historię powstania grupy, która zawiązała się w technikum. Stwierdził, że nawet kabareciarz ugina się pod ciężarem trosk i że nie planował pracować jako artysta sceniczny.

       Czas pandemii jest trudny, bo uniemożliwia bezpośredni kontakt z publicznoscią, jednak tworzy nowe możliwości kontynuacji pracy artystycznej. Nowe projekty to wyzwania, które motywują do realizacji nowych pomysłów.

       Uczniowie mieli wiele pytań i usłyszeli, że w życiu nie zawsze zawód, który zdobędą bedzie tym wykonywanym. Pan Łukasz podzielił się ważną refleksjąl, że wybrany zawód trzeba kochać, bo tylko wtedy człowiek jest szczęśliwy i nigdy się nie nudzi.

     • Andrzejki w klasie 0a
      • Andrzejki w klasie 0a

      •  

           Najmłodsi uczniowie naszej szkoły chętnie wzięli udział w andrzejkowej zabawie.  W piątek 27 listopada było bardzo wesoło w sali oddziału przedszkolnego. Dzieci na początku samodzielnie wykonały andrzejowe klucze za pomocą których otwarły drzwi do świata staropolskich wróżb. Następnie: laliśmy wosk, losowaliśmy imiona przyszłych ukochanych, buty wychodziły za drzwi, butelka wskazywała szczęśliwców – było wiele radości i emocji.  Na Andrzejkach nie zabrakło także tańców i konkursów, mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie można się bawić w większym gronie.

                                                                                               Renata Ł