• Aktualności

      • Rekrutacja

      •  

        

       Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Chomęcicach

       ul. Poznańska 112 , 62 – 052 Komorniki

       tel. (61) 8107-641, e-mail: sekretariat@spchomecice.pl

        

       Zapisy do oddziału przedszkolnego oraz klasy pierwszej na rok szkolny 2020/2021

        

       Oddział przedszkolny 

        dzieci z rocznika 2014 zamieszkałe na terenie gminy Komorniki na podstawie wniosku.

        

       Klasa I 

       dzieci z rocznika 2013 na podstawie zgłoszenia

        

       Obwód szkoły: Chomęcice, Głuchowo, Jarosławiec, Rosnowo, Rosnówko, Szreniawa, Walerianowo.

        

        

       Zapisy  odbywać się będą w sekretariacie szkoły w dniach:

       02.03.2020 – 13.03.2020 r. w godz. 7.00 – 15.00;

       w innych godzinach po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym

        

       Dokumenty wymagane przy zapisach:

       1.Karta zgłoszenia lub wniosek (do pobrania ze strony internetowej szkoły w zakładce Dla Rodziców -  Rekrutacja 2020/2021 – lub w sekretariacie szkoły);

       2. Dowód osobisty rodzica/opiekuna prawnego;

       3. Oryginał skróconego aktu urodzenia do wglądu.

        

      • Apel po I półroczu nauki

      • 17 lutego mogliśmy uczestniczyć w święcie całej społeczności szkolnej. Tego dnia rozstrzygnięte zostały konkursy: kaligraficzny, corrida ortograficzna, a także wręczono dyplomy dla laureatów w konkursie mitologicznym. Nagrodzono też aktywnych czytelników i przyjaciół szkolnej biblioteki.

       Osiągnięcia w konkursach zawsze niezmiernie cieszą, ale dużą radość sprawiło też ogłoszenie listy uczniów z najwyższymi wynikami w poszczególnych klasach i w szkole.

        

       Wszystkim – bardzo serdecznie gratulujemy!

      • Warsztaty chemiczne i integracyjne

      • Zaraz po feriach klasy Va i VIIa wybrały się na wycieczkę do Parku Rozrywki Rodzinka w Skórzewie. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach chemicznych, podczas których mogli wykonać samodzielnie eksperymenty i pobudzić pasję do chemii. W drugiej części zajęć dzieci poczuły się jak prawdziwi konstruktorzy, budując most, inspirowany pomysłem genialnego człowieka renesansu – Leonarda da Vinci.

        

       A. Dobryszycka, A. Kin

        

      • Zwycięska drużyna

      • Z przyjemnością informujemy, że trzej uczniowie z klasy 3b zajęli I miejsce w międzyszkolnym konkursie PUZZLOMANIA,  który odbył się w SP nr 1 w Komornikach. Zadanie drużyny polegało na tym, aby w jak najkrótszym czasie ułożyć całość kompozycji składającej się z 180 elementów. Nasi zawodnicy poradzili sobie z tym zadaniem rewelacyjnie.

       Gratulujemy Jeremiemu, Adamowi i Frankowi spostrzegawczości, umiejętności logicznego myślenia i zgodnej współpracy.

        

       Chłopcy, jesteśmy z Was dumni.

        

       J. Jezierska

      • Balik karnawałowy

      • We wtorek 7 stycznia w naszej szkole odbył się bal karnawałowy dla kas I-III. Był to dzień niecierpliwie wyczekiwany przez wszystkich uczniów. Tego dnia świetlica szkolna zmieniła się w salę balową. 

       Dzieci przebrane w kolorowe stroje bawiły się wyśmienicie przy dźwiękach muzyki. Zabawa urozmaicona była ciekawymi konkursami prowadzonymi przez wspaniałych animatorów. Na zakończenie każdy uczestnik dostał świecącą bransoletkę.

      • Nie dla smogu!

      • Nasza szkoła podejmuje działania w ramach projektu Edukacyjnej Sieci Antysmogowej, który ma na celu upowszechnianie wiedzy o tym, jak powstaje SMOG, jak wpływa na nasze zdrowie oraz jak zapobiegać zatruciu powietrza.

       "Wbrew obiegowym opiniom to nie przemysł i spaliny samochodów powodują smog. Największym problemem są zwykłe, domowe piece grzewcze, opalane drewnem lub węglem. To tzw. niska emisja, która odpowiada za 52 proc. pyłów zawieszonych PM10 oraz 82 proc. rakotwórczego benzo(a)pirenu w polskim powietrzu. Oznacza to, że kluczem do poprawy sytuacji jest zmiana indywidualnych postaw właścicieli domów, którzy podejmują decyzje o tym w jaki sposób ogrzewają swoje mieszkania” – powiedział Wojciech Racięcki, Dyrektor Pionu Sieci Edukacyjnych w NASK.

       Dzięki temu, że w pobliżu naszej placówki zainstalowano czujniki zanieczyszczenia powietrza, nasi uczniowie każdego dnia mogą odczytywać na monitorze, znajdującym się przy wejściu do szkoły informacje o tym, jaki jest jego stan.

       Niestety z przykrością trzeba stwierdzić, że często jest on zły, dlatego uczniowie klasy 3b, postanowili działać. Stworzyli Drużynę Antysmogową, która w czasie zebrań z rodzicami, zachęcała dorosłych do włączenia się w akcję "Weź nie truj". Uczniowie przeprowadzali krótkie rozmowy, rozdawali specjalnie na tę okoliczność przygotowane ulotki oraz zachęcali do zapoznania się z tematyczną gazetką.

       Osoby, którym nie udało się pozyskać naszego szkolnego Informatora "Smog cichy zabójca”, a są zainteresowane tym ważnym dla nas wszystkich tematem – mogą go odszukać na gazetce znajdującej się przy wejściu głównym.

        

       Julianna Jezierska

      • Motyli wolontariat

      • W pierwszą sobotę ferii zimowych, trójka wolontariuszy: Weronika, Karolina i Nicole wraz z opiekunami panią A. Feder i A. Kin wzięły udział w Koncercie dla Przyjaciół i Dobroczyńców Hospicjum Palium w Poznaniu. Podczas tego koncertu, który odbył się w auli UAM, zostały wręczone podziękowania w postaci złotych i srebrnych motyli dla osób najbardziej zaangażowanych w pomaganie.

       Koncert uświetniły występy takich artystów jak: Grażyna Łobaszewska, Felicjan Andrzejczak, Chuck Frazier oraz zespół Joanna Dudkowska Band. Usłyszeliśmy znane utwory, m.in. „Czas nas uczy pogody”, „Jolka, Jolka pamiętasz”, „Noc komety” czy „Purple Rain”.

       Nie mogło zabraknąć aukcji prowadzonej w brawurowy sposób przez aktora Teatru Nowego Michała Grudzińskiego.

       Zdjęcia z koncertu można zobaczyć na stronie https://hospicjum-palium.pl/niezwykly-koncert-2/

       Nasz motyli wolontariat, zaraz po feriach zaangażował się w obchody Dnia Chorego, przypadające na 11 lutego. Wolontariusze w żółtych koszulkach rozdawali w szkole motyle wraz z ulotką zachęcająca do przekazania 1 % podatku na rzecz chorych.

        

       A. Kin, A. Feder

        

      • "Wyślij Pączka do Afryki"

      • Uwaga, uwaga! Zbliża się Tłusty Czwartek. Tego dnia wszyscy będziemy zajadać się pysznymi, świeżymi pączkami z marmoladą, różą i czekoladą. 

       Może jednym podzielisz się z dziećmi z Afryki?

       Akcja "Wyślij Pączka do Afryki" cieszy się coraz większym powodzeniem. Mamy nadzieję, że włączycie się w pomoc potrzebującym i 20.02.2020 zakupicie pyszne świeżutkie pączki od naszych Wolontariuszy. Całkowity dochód ze sprzedaży słodkości przekażemy na fundację "Kapucyni i Misje". 

       Szukajcie wolontariuszy w czerwonych koszulkach albo podążajcie za zapachem pączka! 

       Wolontariusze SP Chomęcic


       Paczek_dla_afryki.pdf

       ​​​​​​​

      • KOŁO UŚMIECHU - „Każdy z nas potrzebuje przyjaciela”


      •             Program socjoterapeutyczny prowadzony dla dzieci z klas 0- 1. To cykl spotkań dla dzieci z trudnościami adaptacyjnymi, wykorzystujący elementy Metody Ruchu Weroniki Sherborne.

       Prowadzący: Magdalena Wasielewska (pedagog)

       Czas trwania: 50 minut, 1/tydz.

       Niniejszy program powstał z myślą o uczniach przedszkola i klas I szkoły podstawowej, rozpoczynających swoja przygodę w nowym dla nich środowisku. Rozpoczęcie nauki wiąże się z koniecznością wdrożenia w grupę rówieśniczą, odnalezieniem się w nowej sytuacji, nauka akceptowalnych w grupie rówieśniczej zachowań.

       Celem zajęć jest zatem rozwijanie umiejętności społecznych w relacjach z innymii kształtowanie poczucia bezpieczeństwa. Pracujemy różnymi metodami, aby:

       - zaspokoić potrzeby aktywności ruchowej,

       - zapewnić możliwość kontaktu z rówieśnikami,

       - zapewnić możliwość wspólnej zabawy w grupie, w atmosferze bezpieczeństwa i otwartości.


       Ponadto dzieci:

       - doskonalą umiejętność rozpoznawania i nazywania emocji u siebie i innych,

       - uczą się wyrażać własne potrzeby i własne zdanie,

       - kształtują samoświadomość,

       - poznają swoje mocne strony,

       - uczą się różnych sposobów komunikowania się,

       - uzyskują wiedzę na temat komunikacji werbalnej i niewerbalnej,

       - uczą się efektywnej komunikacji przez mowę ciała,

       - uświadamiają sobie konieczność współdziałania w grupie,

       - poznają wiedzę na temat asertywności.       Serdecznie zapraszam wszystkie dzieci z klas I – szych i „zerówki”

       Magdalena Wasielewska      • Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

      • Rekordowa zbiórka podczas tegorocznej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!

          12 stycznia podczas 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbyło się w Gminie Komorniki wiele imprez kulturalnych i sportowych. Wspólnie zebrano rekordową sumę: 77.419 PLN + 130 EUR na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. Uczniowie naszej szkoły mieli w tym przedsięwzięciu także swój udział.

       Wystąpili w WDK Kozlak, zaprezentowali się tam zwycięzcy szkolnego konkursu kolęd, chór szkolny, koło taneczne, a uczniowie z oddziału przedszkolnego przedstawili Jasełka. Nasze małe wolontariuszki dzielnie zbierały pieniądze. Bardzo serdecznie wszystkim dziękujemy, że zechcieli wspólnie zagrać w tej niezwykłej orkiestrze!

                                                                                                                Renata Ł.

      • Projekt eTwinning „Christmas is coming”

      • Życzenia świąteczne pisane na kartkach i wysłane pocztą, kiedyś tak powszechne, dzisiaj niestety są coraz mniej popularne wśród współczesnej młodzieży. Od kilku lat zastąpiły je kartki online, maile i SMS-y. Często nie zastanawiamy się jakie napisać życzenia, gdyż wiele jest gotowych wierszyków w Internecie.

       Chcąc pokazać uczniom, ile radości może dać wysyłanie i otrzymywanie kartek świątecznych, podjęłam się wraz z moimi wychowankami (klasa 7) wzięcia udziału w pierwszym w naszej szkole, europejskim projekcie eTwinning, pt.: „Christmas is coming”.

       Udział w tym projekcie zadeklarowali również nauczyciele i uczniowie z Włoch, Cypru, Portugalii, Hiszpanii i Węgier. Celem projektu było napisanie kilku słów o sobie oraz opowiedzenie o tradycjach Świąt Bożego Narodzenia związanych z danym krajem. Uczniowie wykonali własnoręcznie kartki świąteczne dla konkretnego kraju i uczniów, których wybrali na platformie Twinspace.

       Uczniowie klasy 7 współpracowali w tym projekcie z uczniami z:

       - Włoch z miejscowości Latiano,

       - Węgier z miejscowości Hajdúböszörmény,

       - Portugalii z miejscowości Campo Maior.

        

       Na lekcji plastyki uczniowie wykonali ponad 60 kartek, w które włożyli dużo pracy, aby podobały się uczniom ze szkół partnerskich. Na godzinie wychowawczej i w domu uczniowie układali w języku angielskim tekst do kartek, w którym przedstawiali się i opisywali nasze najpiękniejsze tradycje, takie jak: łamanie się opłatkiem, ubieranie choinki, przygotowanie 12 tradycyjnych dań na stół wigilijny czy zostawianie pustego miejsca przy stole.

       Przy tej okazji uczniowie poznali kilka nowych zwrotów w języku angielskim.

        

       Każdą kartkę włożyliśmy do koperty zaadresowanej do konkretnego ucznia wraz z kawałkiem opłatka wigilijnego i życzeniami na święta i Nowy Rok 2020.

       Z dużą satysfakcją uczniowie czytali kartki, które dostali z Włoch, Portugalii i Węgier. Na godzinie wychowawczej uczniowie czytali kartki w języku angielskim, ale również tłumaczyli je na język polski.

       Przez kilka dni kartki mogła zobaczyć cała społeczność szkolna na przygotowanej gazetce, ale już niedługo uczniowie klasy 7 wezmą je do domu, na pamiątkę przeprowadzonego projektu.

       Kolejne etapy projektu zostały uwiecznione na platformie Twinspace wraz ze zdjęciami i komentarzami uczestników projektu.

       Dziękuję za współpracę pani Emilii Borowiak i pani Marlenie Jaskule.

        

        

       Aneta Kin

      • Spartakiada świąteczna

      • Tuż przed przerwą świąteczną, 19 grudnia 2019 roku na mocy porozumienia o współpracy dwóch szkół odbyła się I Spartakiada Gwiazdkowa dla klas V i VI. W rywalizacji udział wzięły Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Chomęcicach oraz tegoroczny gospodarz– Szkoła Podstawowa nr 2 w Plewiskach. Impreza miała na celu integrację szkół oraz kształtowanie postawy fair play i umiejętności współdziałania w grupie. Nie zabrakło jednak emocjonujących i trzymających w napięciu do ostatniej sekundy – momentów.

       Uczniowie, mimo świątecznej atmosfery, spisali się na medal, pokazując niemałe umiejętności sportowe. Zmagania podzielone były na wyścigi rzędów oraz wybrane sporty zespołowe, takie jak: piłka ręczna, piłka koszykowa i piłka nożna. W wyścigach rzędów udział brali wszyscy uczniowie reprezentujący daną szkołę – 10 dziewcząt i 10 chłopców, natomiast rozgrywki zespołowe podzielone były na kategorie dziewcząt i chłopców. Zawodnicy musieli wykazać się przede wszystkim umiejętnościami sportowymi, ale również wiedzą.

       Każdy z uczestników w trakcie rywalizacji był zobowiązany odpowiadać na przygotowane wcześniej pytania z różnych kategorii, które także były punktowane. Za zwycięstwo reprezentacja szkoły otrzymywała 3 pkt, w przypadku remisu po 1 pkt.

       Zwieńczeniem całej imprezy była taneczna niespodzianka przygotowany przez uczniów z Chomęcic, wręczenie pamiątkowych medali dla wszystkich uczestników oraz okazałego pucharu dla zwycięzcy, który w tym roku powędrował do Szkoły Podstawowej nr 2 w Plewiskach.

       Gratulujemy wygranej i do zobaczenia za rok!

        

                         P. Schulze

      • Szkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek

      • Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, w naszej szkole w dniu 17 grudnia 2019 r. odbył się Szkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek. Na początku wystąpił chór szkolny z kolędą Przybieżeli do Betlejem, który przygotowała Pani Renata Łuczka. Każda klasa, począwszy od klasy czwartej a skończywszy na klasie ósmej, zaprezentowała przygotowaną wcześniej kolędę lub pastorałkę. Klasy oceniało zacne jury w składzie: Pani Sołtys Dorota Trocha, Pani Dyrektor Anna Golczak i Pani Adelinde Luyken. Ostatecznie zwyciężyła klasa 5b, która została przygotowana przez Panią Agnieszkę Feder. Serdecznie gratulujemy!

       Dziękujemy: jury za sprawiedliwe ocenianie, Panu Pawłowi Wylegale za fenomenalne prowadzenie Przeglądu, Pani Barbarze Małgowskiej za przygotowanie dekoracji i Pani Renacie Łuczce oraz chórowi za wystąpienie podczas Przeglądu.

        

       K. Stodolny

      • Konkurs o statuetkę Archanioła Gabriela

      • Jak co roku o tej porze, 17 grudnia 2019 r. w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek. Tym razem to wydarzenie nosiło nazwę Konkursu o statuetkę Archanioła Gabriela. Uczniowie zaprezentowali się w trzech kategoriach: śpiew solowy, śpiew w duecie i gra na instrumencie. W przerwie Konkursu zaprezentowała się grupa taneczna, która została przygotowana przez Panią Agatę Dobryszycką.

       Poziom uczestników był bardzo wyrównany, dlatego wybór laureatów nie był łatwy. Ostatecznie jury w składzie:  Pani Sołtys Dorota Trocha, Pani Dyrektor Anna Golczak, Pani Adelinde Luyken dokonało wyboru:

       W kategorii śpiew solowy:

       - I miejsce i statuetka Archanioła Gabriela – Kinga z klasy 1a za kolędę Pójdźmy wszyscy do stajenki

       - II miejsce – Bogumiła z klasy 4a za pastorałkę Skrzypi Wóz

       - III miejsce – Martyna z klasy 5b za kolędę Gdy się Chrystus rodzi

       - Wyróżnienie – Konstanty z klasy 3b za kolędę Pójdźmy wszyscy do stajenki

       - Wyróżnienie – Jeremi z klasy 3b za pastorałkę Feliz Navidad

       - Wyróżnienie – Kacper z klasy 8a za kolędę Jezus Malusieńki

        

       W kategorii śpiew w duecie:

       - I miejsce i statuetka Archanioła Gabriela – Natalia i Emilia z klasy 6a za pastorałkę Feliz Navidad

       - II miejsce – Kinga i Martyna z klasy 8a za pastorałkę Gore Gwiazda Gore

        

       W kategorii gra na instrumencie

       - I miejsce i statuetka Archanioła Gabriela – Kinga z klasy 8a za piosenkę Jingle Bells Rock

        

       Wszystkim uczestnikom i laureatom serdecznie gratulujemy!  Dziękujemy: jury za rzetelne i profesjonalne ocenianie uczestników, Pani Dyrektor Annie Golczak za zorganizowanie statuetek i nagród,  Panu Pawłowi Wylegale za interesujące i niekonwencjonalne prowadzenie Konkursu, Pani Agacie Dobryszyckiej za przygotowanie zespołu tanecznego, Pani Barbarze Małgowskiej za przygotowanie dekoracji.

        

        

       K. Stodolny

      • Wigilia dla Samotnych i Seniorów

      • "Prosimy, o pokój na świecie,

       by było szczęśliwe Trzecie Tysiąclecie.

       By jedność i zgoda wszędzie panowały:

       Błogosław nam, Jezu, Panie, Boże mały!"

        

       To życzenia, które przekazali uczniowie naszej szkoły w czasie Wigilii dla Samotnych i Seniorów, która odbyła się w WDK Koźlak w grudniowe popołudnie. 

       Życzenia były przeplatane śpiewem kolęd, tańcami i instrumentacją utworów Johanna Straussa.

       Cieszymy się, że mogliśmy swoim występem umilić ten szczególny czas oczekiwania na nadejście Pana.

        

       J. Jezierska

      • „Bóg się rodzi, moc truchleje, Pan niebiosów obnażony..."

      • "Pomódlmy się w Noc Betlejemską,

       w noc szczęśliwego rozwiązania,

       by wszystko się nam rozplątało,

       węzły, konflikty, powikłania.

        

       Oby się wszystkie trudne sprawy,

       porozkręcały jak supełki,

       własne ambicje i urazy

       zaczęły śmieszyć jak kukiełki.

        

       I aby w nas złośliwe jędze

       pozamieniały się w owieczki,

       a w oczach mądre łzy stanęły,

       jak na choince mądre świeczki.

        

       By anioł podarł każdy dramat

       aż do rozdziału ostatniego,

       kładąc na serce pogmatwane

       jak na osiołku kompres śniegu.

        

       Aby się wszystko uprościło

       było zwyczajne – proste sobie,

       by szpak pstrokaty, zagrypiony

       fikał koziołki nam na grobie.

        

       Aby wątpiący się rozpłakał,

       na cud czekając w swej kolejce,

       a Matka Boska – cichych, ufnych

       jak ciepły pled wzięła na ręce".

       ks. Jan Twardowski

        

        

       Szanowni Państwo,

        

       oby te życzenia, tak pięknie ujęte przez poetę, towarzyszyły nam w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Życzymy zatem spokoju i wielu radosnych chwil z rodziną, by Nowy Rok przyniósł nowe wyzwania i energię do ich podejmowania. 

       Jeszcze raz – wszystkiego dobrego!

        

       Spełeczność Szkoły Podstawowej

       im. Arkadego Fiedlera

       w Chomęcicach

      • Bombka choinkowa – konkurs plastyczny dla dzieci świetlicowych

      • Na przełomie listopada i grudnia dzieci z naszej szkoły brały udział w konkursie na najpiękniejszą bombkę choinkową.

       Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 89 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Poznaniu.

       Zadanie konkursowe polegało na stworzeniu przestrzennej pracy plastycznej – bombki, którą można zawiesić na choince. Konkurs skierowany był do uczniów klas 0 – VIII, uczęszczających do świetlicy szkolnej.

       Celem konkursu było, między innymi kultywowanie tradycji tworzenia własnoręcznie wykonanych bombek oraz kształtowanie wyobraźni, kreatywności i poczucia estetyki.

       W konkursie wzięło udział kilkanaście osób z naszej szkoły z klas 0 – III, które przygotowały oryginalne bombki. Organizatorzy docenili starania naszych uczniów, a Laura z klasy Ib zajęła w tym konkursie drugie miejsce.

       Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu.

       Małgorzata Spychała