• Tydzień bibliotek

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Tydzień bibliotek.

      Tydzień biblioteki w naszej szkole.

      Nasza biblioteka szkolna w maju włączyła się w ogólnopolską akcję „Tydzień bibliotek”. Podczas jego trwania – uczniowie, częściej niż zazwyczaj – przychodzili do biblioteki, aby wziąć udział w różnych wydarzeniach. Można było rozwiązywać zagadki, rebusy, krzyżówki dotyczące książek, można było słuchać audiobooków, np. „Potworak i inne kosmiczne opowieści” Grzegorza Kasdepki.

      Miłośnicy kina mogli obejrzeć film o znanych dziecięcych detektywach Lassem i Mai, można było oglądać wystawę najciekawszych książek czy pomóc w naprawianiu  zniszczonych egzemplarzy – jednym słowem, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wydarzeniu towarzyszyły też konkursy plastyczne, ale o nich napiszemy w następnym artykule.

                                                                                                                         Renata Łuczka

     • List do Afganistanu

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii List do Afganistanu.

      W kwietniu tego roku na lekcji języka polskiego w klasie 4a uczniowie wspólnie napisali list do pewnego polskiego żołnierza w Afganistanie. Jest to wujek jednej z uczennic tej klasy, która sama, martwiąc się o niego i bardzo przeżywając rozstanie z nim, zaproponowała napisanie tego listu. Każde chętne dziecko odręcznie napisało po jednym zadaniu, wszyscy odrysowali swoje dłonie, na których umieścili słowa pociechy i wsparcia, a na koniec cała klasa wspólnie zrobiła sobie zdjęcie, które wraz z listem i dłońmi poleciało aż do Afganistanu.

      Jakaż była nasza radość, kiedy kilka dni temu okazało się, że list dotarł, a my otrzymaliśmy zdjęcia naszych żołnierzy i pozdrowienia od nich. To wspaniała lekcja żywego patriotyzmu, odręcznego pisania listów oraz wrażliwości i empatii. Anastazjo, gratulujemy pomysłu.

       

      Joanna Wawrzyniak

     • Klasy 5a i 5b w Warszawie

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Klasy 5a i 5b w Warszawie.

      W dniach 25 i 26 kwietnia br. klasy 5a i 5b były na wycieczce w Warszawie. Pierwszy dzień wyjazdu uczniowie spędzili głównie w Centrum Nauki Kopernik. Przez ponad trzy godziny eksperymentowali, zdobywali wiedzę i uczyli się poprzez zabawę. Na noc udali się do hostelu położonego w niewielkiej miejscowości na Wisłą. Był czas na relaks i wspólne chwile na świeżym powietrzu, tym bardziej, że pogoda wyjątkowo dopisała.

      Drugiego dnia wcześnie rano wycieczka udała się do Wilanowa, gdzie w pałacu Jana III Sobieskiego odbyła się żywa lekcja historii poświęcona sarmatyzmowi i Rzeczpospolitej Szlacheckiej XVII w. Następnie w programie był punkt, na który z wielką niecierpliwością czekali szczególnie chłopcy, a mianowicie – zwiedzanie Stadionu Narodowego. Odwiedziliśmy szatnie naszej reprezentacji narodowej, byliśmy na płycie boiska, na którą akurat kładziono murawę, wygodnie rozsiedliśmy się w strefie VIP na widowni i wysłuchaliśmy ciekawostek dotyczących budowy i funkcjonowania stadionu.

      Na koniec, wraz z przewodnikiem, spacerkiem przeszliśmy od Grobu Nieznanego Żołnierza, na Starówkę i zapoznaliśmy się z historią ważniejszych miejsc naszej stolicy. Był to bardzo interesujący, różnorodny i intensywny dzień. Po obiedzie zmęczeni, ale w dobrych humorach wyruszyliśmy w drogę powrotną do Chomęcic.

       

      Joanna Wawrzyniak

     • Najlepsi warcabiści

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Najlepsi warcabiści.

      W marcu odbył się Szkolny Turniej Warcabowy dla uczniów kas 1-3. Jego celem między innymi było wyłonienie reprezentantów do międzyszkolnych rozgrywek.

      Po pełnych emocji potyczkach i obliczeniu punktów okazało się, że pierwsze miejsce zajął Adaś R. z klasy  IIB, drugie Karol K. z klasy IIb, a na trzecim miejscu uplasowały się ex aequo Anna G. z klasy IB i Michalina T. z klasy IA.

      Gratulujemy uczestnikom wysokich umiejętności i życzymy dalszych sukcesów.

      Za naszych reprezentantów Adama i Karola trzymamy kciuki, gdyż już 5 kwietnia przystąpią do Międzyszkolnego Turnieju, który odbędzie się w SP w Wirach.

       

      J. Jezierska

     • Klimatyczna klasa

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Klimatyczna klasa.

      Projekt Fundacji Uniwersytet Dzieci „Klimatyczna klasa”

      Uczniowie klasy 6 przystąpili do projektu „Klimatyczna klasa” realizowanego przez Fundację Uniwersytet Dzieci. Celem projektu było zapoznanie uczniów z problemami klimatycznymi, z którymi borykamy się na co dzień i uwrażliwienie uczniów, że wpływ na środowisko ma każdy z nas.

      Wzięliśmy udział w konkursie polegającym na zaprojektowaniu kampanii społecznej, której celem będzie wzmocnienie świadomości społeczeństwa w zakresie wybranych problemów klimatycznych. Wśród różnych tematów, klasa wybrała problem wpływu transportu drogowego na klimat. Na potrzeby tego projektu uczniowie w grupach wymyślali hasło. Najlepszym okazało się hasło: "Nie truj ludzi, nie truj ziemi, bo w smogu jest dużo chemii".

      Uczniowie pracowali metodą projektu nad zadaniem. Oprócz teorii wprowadzonej na lekcji sami poszukiwali faktów związanych z zagrożeniami klimatycznymi. Wykonywali zdjęcia przestrzegające dorosłych przed smogiem. Wymyślone hasła i wykonane zdjęcia posłużyły nam do wykonania ulotki informacyjnej wykonanej w programie "Canva".

      Posumowanie zdobytej wiedzy i zaprezentowanie wyników naszej pracy odbyło się na interaktywnej tablicy Padlecie, wykonanej wspólnie i współtworzonej w chmurze.


      Wyniki tej pracy można obejrzeć na stronie: https://padlet.com/gadzinska/zetk25cbij1


      Za udział w projekcie klasa 6 wraz z wychowawcą otrzymała dyplom.

      aneta-kin-klimatyczna-klasa-4-8-dyplom-1555355914.pdf​​​​​​​


     • Wycieczka do Kotliny Kłodzkiej

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka do Kotliny Kłodzkiej.

      Od 8 do 10 maja uczniowie klas 6 – 8 uczestniczyli w wycieczce do Kotliny Kłodzkiej. W środę pierwszego dnia zwiedziliśmy Podziemne Miasto Osówka, które jest dziełem ciężkiej przymusowej pracy więźniów w czasie II wojny światowej. Uzbrojeni w ochronne kaski mogliśmy poznać historię kompleksu Riese. Szczególne wrażenie zrobiły na nas sklepienia i budzące dreszcz emocji – schody. 

      Drugiego dnia wybraliśmy się do Czech, by podziwiać niezwykłe formacje skalne. Skalne Miasto w Adršpach powitało nas deszczowo, ale nie zraziło to naszego ducha. Wędrowaliśmy wśród monumentalnych rzeźb, tym razem wykonanych przez siły przyrody. Tego samego dnia uczestniczyliśmy w zajęciach w parku linowym. Mogliśmy sprawdzić się w sytuacji, wymagającej pełnej koncentracji i współpracy. Całe szczęście chmury deszczowe postanowiły nam "odpuścić" i świeciło piękne słońce.

      W piątek pojechaliśmy do Błędnych Skał, by zagłębić się w labirynt wąskich przejść i malowniczych widoków. Niestety znowu padało, ale byliśmy gotowi na kaprysy pogody i niezrażeni przeciskaliśmy się ciasnym szlakiem. Nasze zwiedzanie Dolnego Śląska zakończyliśmy w Wambierzycach, by móc podziwiać piękną barokową architekturę Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin. 

      Będziemy miło wspominać naszą wyprawę, zwłaszcza, że dla klas 8a i 8b była to ostatnia wspólna przygoda. Teraz czekają ich nowe wyzwania!

       

      Agnieszka Bartkowiak

     • Zajęcia o ziemi w klasie 0a

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Zajęcia o ziemi w klasie 0a.

            W ramach zajęć o naszej planecie dzieci z klasy 0a uczestniczyły w lekcji geografii zorganizowanej przez klasę 5b, na której dowiedzieli się co to jest krajobraz wysokogórski. Brali udział w lekcji rodzicielskiej, gdzie poznali tradycję przygotowywania piniaty, w zajęciach sensorycznych, odwiedzili salę geograficzną oraz przygotowali przedstawienie o Układzie Słonecznym.

      p. Paulina

     • Konkursy recytatorskie

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Konkursy recytatorskie.

      4 kwietnia odbył się w naszej szkole Konkurs Recytatorski " Co nas bawi , co nas cieszy". Wzięli w nim udział uczniowie klas 0-3. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych dla uczniów klas 0-1 oraz uczniów klas 2-3. W młodszej grupie miejsce pierwsze zdobyła Anna Gałan, drugie miejsce zdobyła Amelia Ślatała, a trzecie Anatolia Kwiatkiewicz. W starszej grupie wiekowej pierwsze miejsce zdobył Antoni Bartkowiak, drugie miejsce Ola Szraube, trzecie miejsce Małgorzata Muras. Wszystkim serdecznie gratulujemy!

      W przerwie uczniowie mogli podziwiać bardzo udany występ dzieci z oddziału przedszkolnego 0a. Dziękujemy i gratulujemy talentów.

      Zdobywcy pierwszego oraz drugiego miejsca będą reprezentowali szkołę podczas Gminnego Konkursu Recytatorskiego "Co nas bawi, co nas cieszy?", który odbędzie się 10 maja 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Komornikach.

          29 marca w Szkole Podstawowej nr 1 im. Tytusa i Jana Działyńskich w Plewiskach odbył się Gminny Konkurs Recytatorski "Łamańce językowe". Naszą szkołę reprezentowali: Anna Gałan z klasy 1b, Jeremi Moskalik z 2b oraz Igor Starkowski z klasy 3.  Pierwsze miejsce zdobyła reprezentantka naszej szkoły Anna Gałan.

      Gratulujemy pięknych występów!

      Katarzyna Nowak

       

      Katarzyna Nowak

     • Kilka wydarzeń z życia  klasy 1b

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wydarzenia w klasie 1b.

      - Udział w Konkursie Dance Show.

      - 8 marca chłopcy z klasy 1b złożyli życzenia swoim koleżankom i wręczyli im upominki z okazji Dnia Kobiet.

      - 22 marca uczniowie klasy 1b uczestniczyli w warszatatach przyrodniczych w mobilnym laboratorium.

      - Podczas Dni Patrona uczniowie przygotowali gazetkę poświęconą Arkademu Fiedlerowi.

      - Na początku kwietnia odbyła się wycieczka do Multikina. Uczniowie obejrzeli przedstawienie teatralne pod tytułem: "Przygody kota - mądrość pokoleń".

      - 4 kwietnia uczniowie brali udział w Warsztatach Przyrodniczych"Dzieciaki Sadzeniaki". Podczas tego spotkania każdy uczeń posadził swój kwiatek, który następnie zabrał do domu.

     • Konkurs „Moja ulubiona piosenka”

     •      10 maja 2019 roku nasi uczniowie reprezentowali szkołę na corocznym Konkursie „Moja ulubiona piosenka”,

      który odbył się w Szkole Podstawowej  nr 1 im.  Janusza Korczaka w Komornikach.

       

      Kinga Maruszewska z klasy 0a zajęła pierwsze miejsce w kategorii klas 0-1,

      Aleksandra Tomczak z klasy 3a zajęła trzecie miejsce w kategorii klas 2-3,

      Oliwier Ortyl z klasy 4b otrzymał wyróżnienie w kategorii klas 4-8.

       

      Serdecznie gratulujemy!

     • Klockowe warsztaty

     • 7 maja w naszej szkole odbyły się warsztaty techniczne pod hasłem „Klockowe L-Maszyny”. Projekt był skierowany do uczniów klas 1-3 i był prowadzony przez przedstawiciela fundacji „Nowoczesny Konin”.

      Projekt ten był współfinansowany przez Gminę Komorniki. Dzieci z klas 2 i 3 podczas zajęć doskonale się bawiły a przy okazji odkrywały i dzieliły się swoimi pomysłami, uczyły się poprzez doświadczenia i eksperymenty.

      Przy konstruowaniu maszyn zdobywały wiedzę z przyrody, matematyki i techniki, a największą nagrodą było to, że zrobione maszyny jeździły lub wykonywały określone zadania. Zajęcia sprawiły uczniom wiele radości.

                                                                                                                                               R. Łuczka

     • Nasi Ósmoklasiści

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Nasi Ósmoklasiści.

      Egzaminy, egzaminy i ... po egzaminach. Trzymamy kciuki za Wasze wyniki!

     • Dzień babeczki, gofra i budyniu w 0a

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień babeczki, gofra i budyniu w 0a.

      Dzięki uprzejmości Pani Janoty uczniowie z klasy 0a mogli zamienić się w kucharzy i własnoręcznie przygotować swoje ulubione przysmaki. Dzieci z wielkim zaangażowaniem przygotowały gofry, budyń oraz babeczki.

      Dziękujemy!

      p. Paulina

     • Opatrunek na ratunek

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Opatrunek na ratunek.

      W marcu została zorganizowana zbiórka artykułów opatrunkowych dla szpitali misyjnych w Afryce pt. „Opatrunek na ratunek" prowadzona przez Redemptoris Missio.

      W ciągu 2 tygodni uczniowie przynieśli dary w postaci bandaży, rękawiczek, strzykawek, plastrów, kompresów i innych  środków opatrunkowych.

      Zebraliśmy następujące produkty:

      - 13 opakowań plastrów,

      - 54 bandaże,

      - 18 kompresów (duże i małe po 3 sztuki),

      - 133 strzykawki (małe i duże),

      - około 200 igieł,

      - 9 opasek elastycznych,

      - około 500 rękawiczek,

      - 5 opakowań waty,

      - gaziki.

      Wszystkie dary zostały zapakowane i przekazane fundacji Redemptoris Missio.

      Dziękujemy wszystkim Uczniom, Rodzicom i Nauczycielom, którzy włączyli się do akcji.

     • Sałatka owocowa

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Sałatka owocowa.

      Przygotowując sałatki owocowe – Czwartoklasiści poznawali zasady tworzenia szczególnej instrukcji, jaką jest przepis kulinarny. Połączyliśmy nasze talenty kulinarne z umiejętnością przygotowania pysznej i zdrowej przekąski.

       

      Agnieszka Bartkowiak

     • Strajk nauczycieli – informacja z Gminy Komorniki

     • W publikowanym linku znajdziecie Państwo informację o tym, w jaki sposób Gmina proponuje pomóc w opiece nad dzieckiem w wypadku strajku nauczycieli.

     • XXXIV finał konkursu recytatorskiego

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii XXXIV finał Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego.

      WIELKI FINAŁ – MARYSIA TRZECIA W WOJEWÓDZTWIE!

      Finał XXXIV Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego okazał się bardzo szczęśliwy dla naszej uczennicy, Marii Kaczmarek, która uzyskała tytuł laureatki trzeciego miejsca. Po raz kolejny pokonała tremę i po mistrzowsku wcieliła się w rolę Pippi, bohaterkę powieści Astrid Lindgren. Konkurencja była bardzo duża, a poziom niezwykle wyrównany, dlatego niezmiernie cieszymy się z tak znaczącego sukcesu Marysi. Ogromne gratulacje.

     • Podróże z Arkadym Fiedlerem w klasie 1a

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Podróże z Arkadym Fiedlerem w klasie 1a.

       Klasa 1a w ostatnich dniach zdobywała Amazonkę z naszym Patronem. Czytaliśmy fragmenty książki Arkadego Fiedlera pt "Zdobywamy Amazonkę". Poznawaliśmy kontynenty, a w szczególności Amerykę Południową. Uczniowie pracowali w zespołach oraz samodzielnie wykonując mapy i kolorując sylwety poznanych zwierząt. Najbardziej spodobał się wszystkim motyl Morpho. Poznaliśmy przyrodę wód rzeki Amazonki. Dzięki wspaniałym filmom przyrodniczym mogliśmy przyjrzeć się największej rzece świata z bliska. Pływające w niej piranie i wielka arapaima zrobiły wrażenie na wszystkich. 

             To był czas wytężonej pracy i wspaniałej podróży po świecie. 

      Pani Małgorzata

         

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Chomęcicach
   • sekretariat@spchomecice.pl
   • 61 810 76 41
   • Szkoła Podstawowa im Arkadego Fiedlera w Chomęcicach, Poznańska 112, 62-052 Komorniki