W październiku 2020 roku klasa 1 a ze Szkoły Podstawowej w Chomęcicach rozpoczęła program edukacyjny "Być jak Ignacy". Organizatorem i pomysłodawcą tego programu jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.
Program został objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej.
Naszym celem była realizacja zajęć zgodnie z założeniami programu I etapu programu, czyli poznanie rodzajów i źródeł energii oraz energii odnawialnej.
Chcąc zrealizować poszczególne etapy programu założyliśmy koło „Być jak Ignacy”. W czasie spotkań koła wykonywaliśmy różne zadania np.: budowaliśmy robota i wehikuł czasu, poznawaliśmy sylwetki odkrywców i wynalazców, utworzyliśmy biblioteczkę naukową, w której znalazły się ciekawe książki związane z wynalazkami. Chcieliśmy nauczyć się nowych rzeczy w całkiem inny, innowacyjny sposób. Próbowaliśmy „wyjść” poza ławkę szkolną w swoich działaniach, organizując między innymi zajęcia plastyczne na dworze. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców, udało nam się wykonać każdy etap programu, który w dobie pandemii, wcale nie był łatwy. Na zajęcia zaprosiliśmy znanych wykładowców z Politechniki Poznańskiej dr inż. Tomasza Grajka, dr hab. inż. Pana Zbigniewa Pozorskiego oraz Panią dr inż. Renatę Włodarczyk z Politechniki Częstochowskiej. Dodatkowo udaliśmy się na wirtualne zwiedzanie Muzeum Młynarstwa i wodnych urządzeń Przemysłu Wiejskiego w Jaraczu. Pani Anna Nowak pokazała nam najważniejsze eksponaty muzealne. Mieliśmy okazję zobaczyć wiatrak typu koźlak. Dowiedzieliśmy się między innymi jakie są możliwości pozyskiwania energii, aby nie szkodzić naszej planecie. "Wędrując" po Muzeum mogliśmy zaobserwować pracę wiatraka i pracę młyna. Pani Ania dokładnie opowiedziała nam jak zbudowany jest wiatrak, obserwowaliśmy kręcące się śmigła, koło paleczne oraz przekładnię kątową. Mogliśmy wyobrazić sobie w jaki sposób następował przemiał zboża na mąkę.
Obejrzeliśmy również budynek młyna. Dowiedzieliśmy się, że ostatni raz zmielono tam ziarno na mąkę w 1976 roku. Pani Ania wytłumaczyła nam również, co to są jazy i w jakim celu są budowane. Objaśniła też do czego służą kraty i co to są koła młyńskie.
Kolejnym ważnym punktem naszych działań było Spotkanie online w Muzeum w Szreniawie! Dzięki uprzejmości Pracowników Muzeum, a także jednej z mam – pani Monice Maćkowiak, która, pełniła w tym dniu rolę kamerzysty ☺ obejrzeliśmy niesamowite zbiory muzealne urządzeń, którymi już się dzisiaj nie posługujemy np.: stare pralki, żelazka, magiel. Pracownicy Muzeum umożliwili nam obejrzenie wyżej wymienionych urządzeń, którymi posługiwali się nasi przodkowie . To była niesamowita lekcja historii!
Pierwszy etap programu właśnie się zakończył. Z niecierpliwością czekamy na wyniki i ocenę jury. Mamy nadzieję, że nasza ciężka praca zostanie przez nich doceniona. Kto wie, być może to właśnie nasza szkoła w Chomęcicach zdobędzie tytuł Naukowej Szkoły Ignacego?