• Aktualności

     • „ABC ekonomii, czyli pierwsze kroki w świecie finansów”
      • „ABC ekonomii, czyli pierwsze kroki w świecie finansów”

      • W klasie 1a rozpoczął się nowy cykl Projektu ABC-Ekonomii. Uczniowie klasy 4b postanowili podzielić się swoją wiedzą, którą zdobyli podczas realizacji poprzedniej edycji tego projektu. Lena i Hania jako pierwsze odwiedziły swoich młodszych kolegów i zaprezentowały pierwszy temat: „Co to jest pieniądz?” Po omówieniu pojęć związanych z pieniądzem uczniowie zaprojektowali swoje własne karty płatnicze, które można podziwiać w sali numer 14 oraz w klasowym Classroom. W kolejnych tygodniach Dominik i Zuzia przedstawili temat o pochodzeniu pieniędzy, a Ania i Amelka przybliżyły temat dotyczący cen. Z niecierpliwością czekamy na kolejne ciekawe spotkania z uczniami klasy 4b.

       Projekt ABC-Ekonomii oparty został na książce "ABC-Ekonomii, czyli pierwsze kroki w świecie finansów", napisanej przez Wiktora Czepczyńskiego i Żanetę Kupczyk. Dzieci podczas 12 historyjek, wraz z głównymi bohaterami książki poznają ciekawy świat pieniędzy i tego co z nimi jest związane.

       Bardzo dziękujemy uczniom z klasy 4b za udział w zajęciach.

       K. Nowak

       Zdj.1-4 Na zdjęciach uczniowie z klasy 1a oraz 4b

       Zdj. 5 Karty płatnicze wykonane przez uczniów klasy 1a

      • Uroczyste pasowanie na czytelników.

      •           5 listopada podczas Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek uczniowie z klas pierwszych zostali pasowani na czytelników naszej biblioteki szkolnej. Dzieci poprzez wykonanie różnych zadań udowodniły, że wiedzą jak należy dbać o książki, że znają bajki i przede wszystkim lubią i chcą czytać książki. W wykonywaniu zadań pomagały im starsze koleżanki w bajkowych przebraniach. Po pomyślnym zdaniu egzaminu pierwszaki złożyły uroczyste przyrzeczenie i zostali włączeni do grona szkolnych czytelników. Mam nadzieję, że teraz będą często odwiedzać naszą bibliotekę

         Renata Łuczka

     • Szkolne Koło Wolontariatu
      • Szkolne Koło Wolontariatu

      • W piątkowe popołudnie w Szkolnym Kole Wolontariatu zrobiło się bardzo kolorowo, a to za sprawą motyli oraz zakładek, które przygotowali nasi wolontariusze.  Motyle są symbolem kampanii na rzecz Hospicjum Palium, które wspieramy. Wolontariusze wykonali zakładki metodą decoupage oraz motyle na folii. Pracowali z zapałem i niezwykłą inwencją twórczą.

     • LISTOPAD - miesiącem pamięci
      • LISTOPAD - miesiącem pamięci

      • W tym roku obchodziliśmy  103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak wyglądały obchody tego święta w Szkole Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Chomęcicach? W jaki sposób Uczniowie i Nauczyciele uczcili tę datę?

       Odpowiedź brzmi: na wiele sposobów, bowiem nie ograniczyliśmy się do świętowania jednego dnia. Cały listopad wypełniliśmy wydarzeniami o patriotycznym charakterze.

       Jeszcze zanim w kalendarzu pojawiła się data 11 listopada, Nasi Uczniowie z klasy 2b oddali hołd, tym którzy walczyli o wolność naszego kraju. Zapalili znicze i udekorowali flagami pamiątkową tablicę poświęconą pułkownikowi Andrzejowi Kopie. Wcześniej odbył sie rajd zorganizowany przez panie Renatę Łuczkę i Monikę Gierlik do Wielkopolskiego Parku Narodowego, gdzie znajdują się groby poległych w czasie II wojny światowej. Minutą ciszy uczcili pamięć tych, którzy polegli w obronie naszej ojczyzny.

       W środę 10 listopada uczniowie wzięli udział w akcji #Szkoła Do Hymnu. O godzinie 11.11 wszystkie klasy odśpiewały wspólnie Mazurka Dąbrowskiego, co stanowiło wyzwanie, ponieważ część osób musiała połączyć się zdalnie z powodu kwarantanny.

       Apel, którym została uczczona rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, został przygotowany oraz zarejestrowany przez pana Mariusza Sałatę i umieszczony w Internecie, można go znaleźć pod wskazanym linkiem  (https://liblink.pl/MbUL46ZPrE ).

       Uczniowie klas 2 a  i 2 b wykonali tradycyjne biało-czerwone kotyliony. Nasze świetliczaki z panią Danutą Mocydlarz wykonały niezwykle pare plastyczne, a dzięki kreatywności pani Danusi wszystkie dzieci oddały się nastrojowi. 

       Włączyliśmy się również w obchody gminne święta: dyrektor szkoły Anna Golczak złożyła kwiaty w Ogrodzie Pamięci w Komornikach oraz pod tablicą upamiętniającą Andrzeja Kopę- powstańca Wielkopolskiego. 

       W poniedziałek, 15 listopada odbędzie się gra terenowa dla klas 4-8, przygotowana przez panią Małgorzatę Jarentowską. W ten oryginalny sposób, uczniowie będą mogli kontynuować patriotyczne tradycje oraz przypomnieć sobie wydarzenia, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości.

       W przygotowaniu jest także film, na którym uczniowie będą recytowali patriotyczną poezję oraz wezmą udział w sondzie, której pytania będą dotyczyły szeroko pojętego patriotyzmu. Może odpowiedzi, których udzielą, uświadomią nam, jak dziś młodzież podchodzi do tego zagadnienia?

     • Hołd bohaterom
      • Hołd bohaterom

      • W przededniu Narodowego Święta Niepodległości uczniowie z klasy 2b oddali hołd, tym którzy walczyli o wolność naszego kraju.

       Mali patrioci zapalili znicze i udekorowali flagami pamiątkową  tablicę poświęconą pułkownikowi Andrzejowi Kopie. Minutą ciszy uczcili pamięć tych, którzy polegli w obronie naszej ojczyzny, naszej niepodległości.

        

     • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
      • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

      • Wczoraj w szkole panowała bajkowa atmosfera, a to za sprawą obchodów Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek.

       Dzieci w tym wyjątkowym dniu przybyły do szkoły przebrane w przepiękne bajkowe stroje.

       Każda klasa zorganizowała zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych. Dzieci przez chwilę stawały się Kopciuszkiem, który oddzielał ziarna od grochu. Były muzyczne zagadki, układanie puzzli, rozwiązywanie muzycznych zgadywanek bajkowych oraz prezentacja bajkowych przebrań- > relacja z pokazu mody już wkrótce.

       Dzieci były aktywne, otwarte i wesołe. Ten dzień miał wszystkim przypomnieć jak ważne są bajki i że warto do nich powracać.

       (H.Kruczkowska)

     • MAMY SREBRO W UNIHOKEJU DZIEWCZĄT
      • MAMY SREBRO W UNIHOKEJU DZIEWCZĄT

      • Dzisiaj odbyły się Mistrzostwa Powiatu Poznańskiego w unihokeju dziewcząt.

       Drużyna w składzie:

       Małgorzata Muras,

       Klaudia Bladocha,

       Aleksandra Tomczak,

       Anastazja Heigelmann,

       Martyna Stankiewicz,

       Gabrysia Marciniak,

       Martyna Chudziak

       zajęła drugie miejsce, a tym samym awansowała do zawodów na szczeblu wojewódzkim.

       Brawo dziewczyny!

       Gratulujemy trenerom: panu Łukaszowi Nowickiemu i panu Piotrowi Schulze.

     • Stewardessa odwiedziła naszą szkołę
      • Stewardessa odwiedziła naszą szkołę

      • Przez zabawę w świat zawodów”to innowacja pedagogiczna realizowana w klasie 2a, której celem jest poznawanie ciekawych i interesujących zawodów.

       Tym razem dzieci odwiedziła stewardessa pani Kamila Astapczyk.

       Głównym tematem spotkania było przede wszystkim poznanie zawodu stewardessy, jak również przybliżenie dzieciom tematu podróży lotniczych oraz zasad bezpieczeństwa.

       Dzieci  miały okazję zobaczyć przepiękny strój stewardessy. Z wielkim zaciekawieniem pytały o kolor szminki, uczesanie i ubiór naszego gościa.  Pani Kamila cierpliwie odpowiadała na wszelkie pytania.

       Dzieci dowiedziały się, jak można zostać stewardessą i jakie przygotowanie zawodowe powinna zdobyć przyszła stewardessa.

       Pani Kamila przedstawiła procedury przygotowujące pasażerów do lotu, opowiedziała w jaki sposób zakładać kamizelkę ratunkową, jak zachować się w przypadku niebezpieczeństwa. Zwróciła uwagę na podstawowe zadanie stewardessy, którym jest przede wszystkim dbanie o bezpieczeństwo podróżnych. 

       Nie da się ukryć, że zawód stewardessy jest bardzo wyczerpujący i trudny. 

       Cieszymy się, że pani Kamila mimo licznych obowiązków przyjęła zaproszenie i odwiedziła naszą szkołę. (J.Duda)

     • Zapal znicz pamięci
      • Zapal znicz pamięci

      • Wczoraj wolontariusze z Szkolnego Koła włączyli się w akcję Instytutu Pamięci Narodowej. Ciesząc się ostatnimi promieniami październikowego słońca   wyruszyli na rajd rowerowy do Wielkopolskiego Parku Narodowego.  Na miejscu wolontariusze pełni zapału posprzątali groby osób poległych podczas II Wojny Światowe, a także zapalili znicze. Celem naszej akcji jest utrwalenie wspomnień o poległych oraz przybliżenie często zapomnianych, lecz niezwykle ważnych pomników pamięci. Mamy nadzieję, że wolontariusze wraz z przyjściem wiosny ponownie odwiedzą miejsca, które pozwalają poznać im lokalną historię.(M. Gierlik)

      • „Święto Dyni”- opowiem Wam o swojej pasji..

      • Święto Dyni”- opowiem Wam o swojej pasji..Innowacja pedagogiczna w klasie 2a związana jest nie tylko z zawodami, ale także z prezentowaniem swoich pasji i zainteresowań.Swoją pasję, dekorowanie domu z jesiennych warzyw i owoców,  przedstawiła nam Pani Angelika Lohr.  Pani Angelika podzieliła się z nami cennymi wskazówkami na temat sposobów dekorowania dyni przy użyciu darów jesieni. Dowiedzieliśmy się jak zrobić z dyni kota lub psa, jak wykorzystać cekiny, plastelinę, pompony, farby do stworzenia prawdziwych dzieł sztuki.Zajęcia bardzo nam się podobały i każdy wyszedł do domu nie tylko uśmiechem na twarzy, ale również z własnoręcznie ozdobioną dynią!Dziękujemy pani Angelice na wspaniałe warsztaty!(J.Duda)

     • Projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę” - wycieczka do Warszawy
      • Projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę” - wycieczka do Warszawy

      • Dzięki ogromnemu zaangażowaniu dyrekcji i nauczycieli uczniowie klas 4-8 wzięli udział pilotażowym projekcie Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. 

       Dofinansowanie, w którym partycypowała Gmina Komorniki pozwoliło nam na realizację wycieczki do stolicy – Warszawy. Celem wyjazdu było zapoznanie uczniów z dziedzictwem historycznym, kulturalnym i naukowym naszego kraju. Wycieczka rozpoczęła się 20 października wcześnie rano. Po kilku godzinach dotarliśmy do stolicy i rozpoczęliśmy zwiedzanie. Pierwszym punktem programu był wybudowany w na Euro 2012 r. Stadion Narodowy. Zwiedzanie tego wielofunkcyjnego, okazałego i nowoczesnego obiektu wybudowanego na gruzach stadionu dziesięciolecia wywołało wśród młodzieży wyjątkowy entuzjazm i zainteresowanie. Tego samego dnia odwiedziliśmy jeszcze dwa miejsca na warszawskim Powiślu: Bibliotekę Uniwersytecka z okazałym ogrodem na dachu oraz centrum Nauki „Kopernik”. Ta druga atrakcja cieszyła się szczególnie dużym zainteresowaniem uczniów. To właśnie tutaj mogliśmy uczestniczyć w wielu eksperymentach z dziedziny fizyki, chemii, biologii, obejrzeć okazałą wystawę rowerów od XVIII w. do czasów współczesnych. Po pełnym atrakcji dniu udaliśmy się na zasłużony odpoczynek do hotelu.  

        Drugiego dnia po wczesnym śniadaniu udaliśmy do Śródmieścia Warszawy.  Po krótkim spacerze i przejażdżce ruchomymi schodami na trasie WZ znaleźliśmy się na Placu Zamkowym przed samą kolumną króla Zygmunta III Wazy – twórcy stołeczności miasta. Następnie udaliśmy się ulicą Świętojańską do Archikatedry Świętego Jana, której zwiedzanie zajęło nam przeszło godzinę. Po zwiedzeniu Barbakanu, odwiedzeniu Pomnika Małego Powstańca i Pomnika Jana Kilińskiego skierowaliśmy się na Krakowskie Przedmieście, gdzie znajduje się Kościół Świętej Anny, Pomnik Adama Mickiewicza, Pałac Prezydencki. Ponieważ nieodłącznym towarzyszem naszej wędrówki był deszcz. schroniliśmy się w pod filarami legendarnego Hotelu Europejskiego. Przeszliśmy pod Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie byliśmy świadkami zmiany warty honorowej. 

       Kolejnym punktem naszej wycieczki było więzienie Pawiak, które w czasie okupacji pełniło funkcję zakładu więziennego, miejsca przetrzymywania i torturowania więźniów. Uczniowie po obejrzeniu ekspozycji byli wstrząśnięci tragicznymi dziejami ofiar z „Pawiaka”. Pełni zadumy udaliśmy się na Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli gdzie, pod pomnikiem poległych Powstańców zapaliliśmy znicze.  Trzeciego dnia zwiedzaliśmy Warszawskie Łazienki i Muzeum Żydów Polskich „Polin”.  (T. Radzikowski)