• SPOTKANIE INTEGRACYJNE - WSPÓLNE PIECZENIE CIASTECZEK W KLASIE 3A
     • SPOTKANIE INTEGRACYJNE - WSPÓLNE PIECZENIE CIASTECZEK W KLASIE 3A

     • Uczniowie klasy 3a wraz z rodzicami i  wychowawcą w ramach zajęć integracyjnych udali się do pracowni ze sprzętem AGD i wspólnymi siłami upiekli pyszne ciasteczka. Warsztaty kulinarne poza integracją miały na celu:

      - doskonalenie zdolności manualnych,

      rozwijanie kreatywności, szczególnie w czasie dekorowania wypieków,

      naukę planowania oraz organizowania;

      rozwój motoryki małej, 

      Wspólne pieczenie było przede wszystkim przyjemną zabawą, a także wspaniałą okazją do rozmów na temat przepisów kulinarnych i nie tylko. Najbardziej wyczekanym momentem była wspólna degustacja ciasteczek, gofrów i innych smakołyków.  Ciasteczka bardzo wszystkim smakowały! 

      Podczas pieczenia mogliśmy skorzystać między innymi ze sprzętów zakupionych w ramach programu Laboratoria Przyszłości. 

      (Justyna Duda)

    • OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ
     • OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ

     • 23.lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją.

      Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw.Choroba może dotknąć każdego człowieka bez względu na płeć, wiek czy status społeczny. Często rozwija się latami, dyskretnie i powoli odbierając radość z życia. Depresja dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk i mieszkających we wszystkich krajach. Depresja jest chorobą, którą charakteryzuje uporczywy smutek, brak energii, brak zainteresowania czynnościami, które dotąd sprawiały przyjemność i dawały satysfakcję. Problemy ze snem (bezsenność lub ospałość), niepokój, trudności z koncentracją, utrata poczucia własnej wartości, poczucie winy lub beznadziei istnienia, myśli o samookaleczeniu lub wręcz uporczywe myśli samobójcze - to cechy charakterystyczne tej choroby.Depresja to nie tylko problemy z nastrojem. Do zaburzeń psychicznych dołączają objawy somatyczne, czyli cielesne. Na skutek symptomów depresji chorzy zaczynają zaniedbywać codzienne obowiązki - pracę, szkołę, higienę osobistą. Problemem stają się dla nich podstawowe czynności takie jak wstanie z łóżka czy pójście do sklepu.Celem ustanowienia dnia było upowszechnianie wiedzy na temat depresji i innych zaburzeń z nią związanych. Obecnie depresja jest najczęstszą chorobą psychiczną. Zachorowalność roczna wynosi 6-12 % wśród osób dorosłych, w tzw. sile wieku, a u osób w wieku podeszłym jest wyższa i sięga nawet ponad 15 %. Szacuje się także, że około 30-50 % ludzi cierpiało chociaż raz w swoim życiu na zaburzenia depresyjne.Mimo faktu, że choroba występuje bardzo często, osoby na nią cierpiące wstydzą się szukać pomocy.Osoby, które nie doświadczyły depresji, często są przekonane, że zaburzenia depresyjne to jedynie fanaberia słabych ludzi. Jest to, oczywiście, nieprawda (i w dodatku krzywdzący osąd). Większość osób cierpiących na depresję, gdyby mogło, z pewnością wybrałoby radosne, zwyczajne życie.Depresję można (i powinno się) leczyć. Najkorzystniejsze są metody kompleksowe, czyli połączenie psychoterapii i farmakoterapii. Bardzo istotna jest również edukacja - objaśnianie pacjentowi, na czym polega choroba i czego może się spodziewać. Ważne, by o depresji możliwie dużo wiedzieli również najbliżsi chorego. Najczęstszą metodą psychoterapii jest tak zwana terapia poznawczo-behawioralna, która skupia się na analizowaniu problemów i wykształcaniu pozytywnych reakcji.Na terenie Gminy Komorniki działa punkt informacyjno - konsultacyjny w Plewiskach, ul. Zielarska 120c/7Działania punktu dla mieszkańców Gminy Komorniki odprowadzających podatki w Gminie są bezpłatne.Zapisy telefoniczne 696 038 532 lub 504 606 017

    • DRZWI OTWARTE 2023
     • DRZWI OTWARTE 2023

     • Po trzech latach Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Chomęcicach otworzyła się dla przyszłych uczniów i ich rodziców. Tegorocznego drzwi otwarte pod hasłem „PODRÓŻE Z ARKADYM FIEDLEREM” były okazją do poznania patrona szkoły.

       Wydarzeniu towarzyszyły warsztaty egzotycznych masek, konstruowania robotów, a także warsztaty plastyczne. Zaprezentowane zostały pracownie doposażone m.in. dzięki projektom LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI (finansowanie MEN), Europejska szkoła w Chomęcicach -kształtowanie kompetencji kluczowych z matematyki i informatyki (dofinansowanie z funduszy europejskich) oraz Aktywna Tablica - pomoce do zajęć terapeutycznych m.in. długopisy 3D. 

      Największym zainteresowaniem wśród najmłodszych gości cieszył się robot Emys, który wykorzystywany jest do pracy na zajęciach języka angielskiego oraz sala terapii światłem. 

      Dziękujemy za tak liczne przybycie i zapraszamy do naszej szkoły.

      (AG)

    • WALENTYNKI 2023 - MIĘDZYSZKOLNA WYMIANA KARTEK
     • WALENTYNKI 2023 - MIĘDZYSZKOLNA WYMIANA KARTEK

     • Z okazji Walentynek uczniowie klasy 2a, 2b oraz 3a ze Szkoły Podstawowej w Chomęcicach wymienili się kartkami walentynkowymi z rówieśnikami ze Szkoły Podstawowej w Konarzewie.
      Ogromną radość sprawiło nam tworzenie kartek, ale jeszcze większą ich odbieranie! :-)
      Bardzo dziękujemy uczniom z klasy 1b ze Szkoły Podstawowej w Konarzewie oraz Pani Renacie Łuczce za piękne kartki z życzeniami.
      Z okazji Walentynek życzymy wszystkim dużo miłości! :-)
      Uczniowie wraz z nauczycielami
      K.Nowak, P.Buryan, J.Duda

    • ZMIANA PLANU LEKCJI
     • ZMIANA PLANU LEKCJI

     • Od 13.02.2023r. obowiązywać będzie nowy plan lekcji. Prosimy zapoznać się ze zmianami, które zostały wprowadzone do dziennika librus.

     • 31 FINAŁ WOŚP

     • Szkoła Podstawowa im.A.Fiedlera w Chomęcicach podczas 31. finału WOŚP w GOK Komorniki oraz WDK Koźlak w Chomęcicach

      Na scenie w „Koźlaku” wystąpiły grupy oddziałów przedszkolnych przygotowane przez panie: Monikę Kaczmarek, Kasię Gwarek i Anię Mroczkowską grupa teatralna pod czujnym okiem p. Heleny Rumińskiej oraz nasza gwiazda Alicja Pagórska. Wielkie brawa dla młodych artystów i ogromne podziękowania dla wszystkich, którzy w niedzielę znaleźli czas na przygotowanie całego przedsięwzięcia. Obsłużenie dwóch imprez to nie lada wyzwanie.

      … i jeszcze jedno podziękowanie dla #RadaRodzicówSPChomęcice, która jak zawsze przygotowała przepyszny poczęstunek.

    • DZIEŃ BABCI I DZIADKA
     • DZIEŃ BABCI I DZIADKA

     • ,,Babcia to ciepłe uściski i słodkie wspomnienia.

      Pamięta wszystkie twoje osiągnięcia i zapomina o wszystkich Twoich błędach” - Barbara Cage

      ,,Dziadek ma uszy, które naprawdę słuchają,

      ramiona, które zawsze trzymają, miłość, która nie ma końca

      i serce zrobione ze złota” – autor nieznany

       

      Taki dzień jak ten, nie zdarza się zbyt często..

      Była radość, taniec, śpiew, recytacja, mnóstwo energii, ekscytacja, czułe spojrzenia, duma, morze miłości i wdzięczności, mokre policzki od wzruszenia, dziesiątki buziaków, własnoręcznie zrobione upominki i ogrom miłych słów. A to wszystko za sprawą dzieci z oddziałów przedszkolnych, które świętowały dzień Babci i Dziadka. Cudowna uroczystość przygotowana przez uczniów została zwieńczona pysznym poczęstunkiem, a chętni dziadkowie mogli udać się na profesjonalną, pamiątkową sesję zdjęciową z wnukami. 

     • BAL KARNAWAŁOWY

     • RADA RODZICÓW zaprasza na bal karnawałowy, który odbędzie się 18.02.2023r. w WDK „Koźlak”.

      Początek imprezy o godz. 20:00

    • FINAŁ AKCJI "SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW LIDL"
     • FINAŁ AKCJI "SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW LIDL"

     • Od września w naszej szkole trwała akcja „Szkoły pełne talentów Lidl”. W ramach akcji został między innymi zorganizowany „Szkolny pokaz talentów”, w którym uczniowie naszej szkoły zaprezentowali swoje zdolności i umiejętności. Przez ostatnie miesiące gromadziliśmy również w szkole„ talenciaki”. Udało nam się je zamienić na fantastyczne nagrody dla szkoły. W ostatnim czasie otrzymywaliśmy paczki pełne niespodzianek i z niecierpliwością oczekiwaliśmy przyjazdu kuriera. Do naszych klas trafiły już: piłki, skrzynie pełne instrumentów muzycznych, model ciała człowieka, zestaw pomocy plastycznych, rakietki do badmintona…. A to jeszcze nie koniec! Materiały z całą pewnością posłużą nam do pracy na lekcjach matematyki, przyrody, muzyki i nie tylko.

      Dziękujemy serdecznie uczniom, rodzicom i nauczycielom za ogromne zaangażowanie w przebieg akcji. To dzięki WAM zyskaliśmy wspaniałe nagrody do szkoły. Wiemy, że dzięki zdobytym nagrodom łatwiej będzie dzieciom rozwijać swoje zainteresowania i realizować pasje i marzenia. DZIĘKUJEMY!!!!!!
      Koordynatorzy akcji Paulina Buryan , Justyna Duda

    • MAGICZNY CZAS ŚWIĄT
     • MAGICZNY CZAS ŚWIĄT

     • Cuda się nie zdarzają, to uczniowie Szkoły Podstawowej im.Arkadego Fiedlera w Chomęcicach je tworzą!

       

      W Szkole Podstawowej im.Arkadego Fieldera w Chomęcicach magiczny czas świąt rozpoczęliśmy 9 grudnia kiermaszem bożonarodzeniowym organizowanym z Radą Rodziców.

      Uczniowie wszystkich klas wraz z nauczycielami oraz rodzicami przygotowali bajeczne ozdoby świąteczne, od których uginały się klasowe stoiska kiermaszowe! Kupujący byli zachwyceni i wzruszeni pomysłowością, precyzją i bogactwem asortymentu. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, a przy okazji skosztować smacznych wypieków i uraczyć się filiżanką kawy.

      W tym roku dodatkową atrakcją był występ naszego kółka teatralnego, na który bilety rozeszły się, jak ciepłe bułeczki. Młodzi aktorzy, pod przewodnictwem Pani Heleny Rumińskiej,nauczycielki języka polskiego, zaprezentowali nowoczesną wersję „Kopciuszka”, która została przyjęta przez widzów gorącym aplauzem.
      W rolę tytułowego Kopciuszka wcieliła się Emilia Marcich z klasy 6b, zaś księcia zagrał Kacper Błaszczyk z 8b. Nie można jednak nie wspomnieć o brawurowo zagranych rolach: macochy – Ania Gałan z 5b, wrednych sióstr – Lena Heigelmann z 5b i Hania Marcich z 5 b , Józka – Julia Ślatała z 4b oraz wróżki – Dominik Przybylak z 5b.

      Punktem kulminacyjnym kiermaszu był pokaz ognia Teatru Inferno, który zaprosiła do szkoły Sołtys Chomęcic, pani Dorota Trocha dzięki wsparciu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Teatr oczarował wszystkich, i tych dużych i małych.

      Nasza szkoła rokrocznie organizuje kiermasz świąteczny, z którego dochód zasila konto Rady

      Rodziców. W tym roku padła rekordowa kwota zbiórki. Brawo My!

       

      Szkoła Podstawowa im.Arkadego Fiedlera w Chomęcicach jest bardzo aktywna lokalnie, dlatego nie dziwi fakt naszej bliskiej współpracy z Wiejskim Domem Kultury „Koźlak” w Chomęcicach.

      Nasi uczniowie z radością uczestniczyli w spotkaniach wigilijnych : Wiglii dla pacowników Samorządowych oraz Wigilii dla samotnych zorganizowanej we wspołpracy z OPS Komorniki. Oprawę artystyczną obu spotkań przygotowali nasi uczniowie.

      Oczywiście nie mogło zabraknąć młodych i ambitnych aktorów naszej szkoły. 20 grudnia, podczas wigilii dla seniorów, kółko teatralne zabrało naszych gości w szaloną podróż z Ebenezerem Scroogem, z „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa. Akcja utworu toczy się w jeden wieczór wigilijny, ale pojawiają się retrospekcje dotyczące życia bohatera, ludzi, których spotkał w przeszłości, etc. Bohaterem opowieści jest zgorzkniały starzec Scrooge, którego w wigilię nawiedzają cztery duchy. Te spotkania odmienią jego życie. Rolę Scrooga fenomenalnie zagrała Ania Gałan , Cratchita Hania Marcich , a jego syna Timiego Lena Heigelmann . Imponujący kunszt aktorski w rolach duchów zaprezentowali: Amelia Ślatała 5b – Jacob Marley, Zuzia Horyza 5b - Duch Świąt Przeszłych, Dominik Przybylak 5b - Duch Świąt Teraźniejszych oraz Maria Weber 4b - Duch Świąt Przyszłych. W pozostałych rolach Fred – Emilia Marcich 6b, Zjawy – Daria Wiśniewska 8b i Nadia Wiśniewska 8a, Diabły – Maja Ratajczak 8b i Daria Wśniewska, Mikołaj – Dominik Przybylak, Dziewczynka rozdająca losy – Julia Ślatała , Harcerki – Lena Heigelman i Emilia Marcich. To była nasza premiera i śmiało można powiedzieć, że odnieśliśmy spektakularny sukces, który powtórzyliśmy 21 grudnia, występując dla naszych Kochanych Uczniów.

      Dodatkowo dla szkolnej społeczności niestrudzone kółko teatralne przygotowało jeszcze

      jedno przedstawienie, dedykowane głównie dla najmłodszych „Mikołajowa pomyłka”. To opowieść o dwóch dziewczynkach – ubogiej, bardzo grzecznej i miłej Małgosi ( Agata Krug z 4a ) oraz rozpieszczonej, rozwydrzonej i bogatej Magdalence ( Kasia Palacz z 4a ), które w wyniku pomyłki Mikołaja otrzymują zamienione prezenty. Tym sposobem Małgosia i jej braciszek Mateuszek ( Natalia Wilkanowska z 4a ) dostają złoty zamek, a Magdalena ciepłe rękawiczki i buty. Możecie domyśleć się, jaką awanturę zafundowała swoim bliskim Magdalena. Przerażony Mikołaj, nie zastanawiając się, zamienił dziewczynki miejscami na rok. Małgosia znalazła się w ciele Magdalenki, a Magdalena w ciele Małgosi. „Mikołajowa pomyłka” to piękna, wzruszająca i bardzo pouczająca historia, która zwraca uwagę, że w życiu najważniejsza jest miłość i rodzina. Kluczową rolę odegrał w tej opowieści Mikołaj ( Anatolia Kwiatkiewicz 4b ), a ponadto swoje umiejętności aktorskie zaprezentowały: Śnieżynka ( Nina Biała 4a), Bałwanek ( Lena Janota 4a), mama Magdalenki (Julka Borczuk 4a - w zastępstwie Liliana Cuperek 4b ), tata Magdalenki (Rozalia Zdanowicz 4b ), babcia Magdalenki (Julia Ślatała ).

      Disney od kilku lat w swoich świątecznych spotach wykorzystuje hasło “Czas, by być razem” i podkreśla, jak ważną wartością jest rodzina, a czas Świąt zbliża ludzi do siebie. Nasi nauczyciele umiejętnie wykorzystali ten czas i przygotowali dla swoich uczniów „Jasełka”

      Wykorzystując słowa najpiękniejszych kolęd ( „Bóg się rodzi”, „Anioł pasterzom mówił”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Mędrcy świata, monarchowie”, „Uciekali, uciekali”, „Mario czy Ty wiesz”) opowiedzieli o narodzeniu Jezusa, konieczności ucieczki Maryi i Józefa z Betlejem oraz zapowiedzieli rolę Chrystusa w zbawieniu świata. Talent aktorski odkryli w sobie: Pani Dyrektor Anna Golczak – Maryja, Pani Marta Nowak – Anioł, Panie Daria Ślewa, Magdalena Kaliczak i Helena Rumińska – Trzej Królowie. Ponadto nieocenionym wsparciem byli nasi uczniowie: Hania Marcich, Ania Gałan i Lena Heigelmann – Pastuszkowie oraz Tomasz Van Keymeulen 7a – Józef. Przepiękną szopkę zbudował dla nas pan Pavlo Kylyn pochodzący z Ukrainy. Szopka symbolicznie przypominała nam, że pokój jest kruchy i trzeba o niego stale zabiegać.

      Nie możemy nie wspomnieć o jeszcze trzech ważnych dla społeczności szkoły wydarzeń, które są esencją  Świąt Bożego Narodzenia- niesienie pomocy potrzebującym. Nasz Wolontariat brał udział w Betlejem Poznańskim i kwestował na rzecz Hospicjum Pallium w Poznaniu. Przygotował też Dzien Piżamy, podczas którego nie tylko dobrze się bawiliśmy, ale też zbieraliśmy pieniadze dla chorych dzieci ze szpitali onkologicznych. Finałem działań grudniowych była akcja Ośrodka Pomocy Społecznej w Komornikach, w ramach których wszytkie klasy przygotowały  paczki dla potrzebujących rodzin z gminy Komorniki, "bo warto być DOBRYM CZŁOWIEKIEM", nie tylko na święta.

      To był piękny, magiczny i niezapomniany grudzień 2022 roku!

      Przed nami cały Nowy Rok 2023, który postawi nowe wyzwania. My, uczniowie i nauczyciele Szkoły

      Podstawowej im.Arkadego Fiedlera w Chomęcicach, na pewno im sprostamy!

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Chomęcicach
   • 61 810 76 41 518 680 012
   • Szkoła Podstawowa im Arkadego Fiedlera w Chomęcicach, Poznańska 112, 62-052 Komorniki Poland
   • Dyrektor Szkoły Anna Golczak
   • Wicedyrektor Anna Raczkowska - Kasperska
   • Administrator WWW Anna Aleksandrowicz - Rajewicz
   • Administrator Librus Paulina Wojtkowiak
  • Logowanie