• Aktualności

     • Egzamin ósmoklasisty
      • Egzamin ósmoklasisty

      • Egzamin ósmoklasisty zbliża się wielkimi krokami.

       Przypominamy zasady.

        

       Uczniowie każdego dnia przychodzą do szkoły o godz. 8.30. Czekają przed szkołą.

       Do szkoły wpuszcza osoba dyżurująca.

       OBOWIĄZUJE STRÓJ GALOWY

       Oraz LEGITYMACJA UCZNIA!!!!!

       Podczas egzaminu z każdego przedmiotu każdy zdający siedzi przy osobnym stoliku. Na stoliku mogą znajdować się wyłącznie arkusze egzaminacyjne, materiały i przybory pomocnicze wskazane w komunikacie dyrektora CKE

       Do sali egzaminacyjnej nie można wnosić żadnych urządzeń telekomunikacyjnych, np. telefonów komórkowych, odtwarzaczy mp3, smartwatchy, ani korzystać z nich w tej sali.

       W czasie egzaminu zdający mogą opuszczać salę egzaminacyjną w uzasadnionej sytuacji, po uzyskaniu zezwolenia przewodniczącego zespołu nadzorującego i po zapewnieniu warunków wykluczających możliwość kontaktowania się z innymi osobami, poza osobami udzielającymi pomocy medycznej

       Uczniowie mogą wnieść do sali:

       długopis- najlepiej też zapasowy (czarny tusz),

       linijkę (matematyka),

       małą butelkę wody (stawiamy ją na podłodze przy ławce),

       chusteczki higieniczne

        

       Zapraszamy do obejrzenia prezentacji dotyczących egzaminu ósmoklasisty.

        

       POWODZENIA!!

     • Dzień Europy
      • Dzień Europy

      •   Dzień Europy obchodzony jest na pamiątkę wygłoszenia Deklaracji Szumana, która zapoczątkowała integrację w Europie. Dzień  Europy jest jednym z symboli Unii Europejskiej i obchodzimy go 9 maja. Z tej okazji w naszej szkole gościły przedstawicielki z punktu informacyjnego Europa Direct  Poznań  i przeprowadziły lekcje na temat  Unii Europejskiej. Tematy były dostosowane do wieku uczniów, najmłodsi rozmawiali o symbolach, fladze,   hymnie, a także dacie  wejścia Polski do UE. Poznali Syriusza, maskotkę UE, której nazwa pochodzi od najjaśniejszej gwiazdy na niebie. Na zakończenie zajęć mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę w krótkim teleturnieju i otrzymali drobne upominki.

        Starsi uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę już na początku zajęć, a później ją poszerzyć i wzbogacić  o nowe informacje. Dotyczyły one krajów należących do UE, waluty, języków, kultury. Dowiedzieli się czym zajmuje się Unia oraz jakie  płyną z niej korzyści . Poznali sposób napisania europejskiego CV, a także poszerzyli wiedzę na temat programu Erazmus+.

       Na zakończenie zajęć  uczniowie otrzymali symboliczne   niespodzianki,  książeczki  oraz bardzo ciekawą grę  planszową „Gwiezdny Ekspres”.

     • Teatr Cieni „Latarenka”
      • Teatr Cieni „Latarenka”

      • Uczniów klas 0-3 odwiedził tuż przed majówką Teatr Cieni „Latarenka”. Dzieci miały okazję obejrzeć piękne przedstawienie pt. „O Jasiu ze starego dworu” na motywach baśni Hansa Christiana Andersena „Głupi Jaś”.

       Pani Jolanta Futymska, pomysłodawczyni Teatru Cieni, zamieniła salę świetlicową w prawdziwy teatr! Zamiast aktorów pojawiły się cienie, które tańczyły na ścianie, suficie i ekranie teatrzyku. Bajarka opowiadała i śpiewała przy akompaniamencie gitary.

       Przedstawienie było niezwykłą okazją poznania nowej formy teatralnej. Nie od dziś wiadomo, że teatr ma w procesie rozwoju społeczno- moralnego dziecka bardzo ważne znaczenie. Kontakt ze sztuką pozwala rozwinąć wyobraźnię, a także pozwala na przeżywanie przeżyć towarzyszących aktorom razem z nimi.

       (J.Duda)

     • Konkurs „Puchacz Piotr”
      • Konkurs „Puchacz Piotr”

      • Wczoraj odbył się drugi etap konkursu ogólnopolskiego „Puchacz Piotr”. To już 6 edycja konkursu matematycznego organizowanego przez ogólnopolską sieć Centrów Nauczania Matematyki MathRiders.

       Uczestnicy mieli 60 minut na rozwiązanie wszystkich przygotowanych zadań. Uczniowie będą musieli poczekać na wyniki dwa tygodnie, to właśnie wtedy okaże się kto, dostał się do finałowego etapu. Celem konkursu jest zachęcenie dzieci do podejmowania niestandardowych wyzwań, pogłębianie umiejętności i wiedzy z zakresu matematyki, pobudzenie do twórczego myślenia oraz rozwijanie umiejętności stosowania zdobytej wiedzy w praktyce.

       Zadania konkursowe na wszystkich etapach i na wszystkich poziomach są przeprowadzane w formie pisemnej. Obejmują zadania otwarte dostosowane do poziomu rozwoju dziecka, a także zadania z zakresu logicznego myślenia.

       Uczniowie, którzy dzisiaj pisali test otrzymali upominki i dyplomy od organizatorów. Gratulujemy!

       (J.Duda)

     • Strefa relaksu czyli "klasa pod chmurką"
      • Strefa relaksu czyli "klasa pod chmurką"

      • W końcu udało się rozpocząć prace nad upiększaniem terenu wokół szkoły. Projekt stworzenia strefy relaksu kiełkował już od dłuższego czasu. Plany pokrzyżowała jednak pandemia. Kiedy skończyły się obostrzenia a rodzice mogli spotkać się z dyrekcją w "Koźlaku", inicjatywa ruszyła pełną parą.

       Przygotowana przez Radę Rodziców strefa relaksu ma być miejscem spotkań podczas przerw, ale nie tylko. W czasie upalnych dni stanie się „klasa pod chmurką”, czyli miejscem do prowadzenia różnego rodzaju zajęć edukacyjnych, lekcji wychowawczych lub zajęć kreatywnych na świeżym powietrzu.

       Już wkrótce efekt tych prac.

       (AG)

      • Za Duchem Kopernika i zapachem piernika!

      • Dnia 21 kwietnia klasy 4b, 5b oraz 6 wybrały się na wycieczkę do Torunia. Zaczęliśmy od zwiedzania Starego Miasta. Uczniowie mogli zmierzyć się z krzywą wieżą, poznać historię miasta i podziwiać piękne, zabytkowe kamienice. Poznali również toruńskie losy Mikołaja Kopernika.

       W programie wycieczki niezwykłą atrakcją było obejrzenie Centrum Nowoczesności - Młynu Wiedzy. To bardzo nowoczesne, interaktywne centrum oferuje zwiedzającym bogatą ofertę z różnych dziedzin nauki: fizyki, chemii, biologii, geografii. Uczniowie poprzez zabawę, badania i doświadczenia poznawali tajniki wiedzy, np: działanie wodnego młyna, kapsuły galaktycznej czy możliwości wykorzystania podczerwieni.

       Zwieńczeniem tego bogatego i pełnego wrażeń dnia, była wizyta w pracowni piernikarskiej, gdzie uczniowie poznali historię i tradycje oraz własnoręcznie wyrobili ten przysmak.

       (B. Małgowska, M. Jarentowska, M. Gierlik, M. Spychała)

     • "Ekologia w poezji"
      • "Ekologia w poezji"

      • Kolejny sukces naszych recytatorów.

       W Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim „Ekologia w poezji”, który odbył się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Więckowicach

       w kategorii klas 1-3:

       I MIEJSCE zajęła Anatolia Kwiatkiewicz z klasy 3b

       II miejsce przypadło Marisie Bernat również z klasy 3b

       III miejsce zajęła Julia Czubek (ZSP Więckowice)

       Gratulujemy

     • Dni Książki dla Dzieci.
      • Dni Książki dla Dzieci.

      •  W kwietniu obchodziliśmy w szkole Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Uczniowie mogli wziąć udział w quizie, który polegał na odgadywaniu tytułów książek na podstawie zdjęć z książkowymi bohaterami, w których wcielili się nasi uczniowie. Uczennice z klas 8 czytały młodszym kolegom książki z biblioteki. Przedszkolaki wzięły  udział w konkursie plastycznym „Mój ulubiony bohater z książki” a wszyscy uczniowie mogli przynieść swoje ulubione książki na klasowe wystawy. Zobaczcie krótką fotorelację z wydarzenia.

                                  Renata Łuczka

     • Tydzień z Arkadym Fiedlerem
      • Tydzień z Arkadym Fiedlerem

      • W obecnym roku szkolnym, na przełomie marca i kwietnia – podczas „Tygodnia z Patronem”– poznawaliśmy i utrwalaliśmy wiedzę o życiu oraz twórczości Arkadego Fiedlera.

                   Starsze klasy rozpoczęły działania od obejrzenia prezentacji o patronie, młodsze pojechały do jego domu w Puszczykowie– obecnie znajduje się tam muzeum upamiętniające pisarza i podróżnika.

                   W roku szkolnym 2021/2022„podróżowaliśmy” dookoła świata, poznając miejsca, które odwiedził nasz patron. Efektem działań z tego tygodnia są różnorodne prace uczniów: plakaty o jego podróżach do Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Afryki, na Syberię.

                   Musimy wymienić aktywności naszych uczniów, którzy mogą być dumni z podjętego wyzwania: klasa 4a przygotowała flagi państw, w których był Arkady Fiedler, natomiast dzięki pracom uczniów z klasy 7b – tipi oraz indiańskiemu kajakowi – powstała „wioska” indiańska. Młodsze klasy wzbogaciły ją w zwierzęta m.in. wężee i papugi. Piątoklasiści wykonali maski z kartonów, zainspirowane maskami plemion afrykańskich. Pojawiły się też zwierzęta, które najprawdopodobniej widział nasz patron podczas afrykańskich podróży – i tu znowu mamy efekty prac młodszych uczniów naszej szkoły. A to jeszcze nie koniec tej listy!

                   Wielu nauczyło się i zatańczyło dwa układy taneczne do muzyki etnicznej Afryki i Ameryki, a klasa 4b zaprezentowała taniec „Pata Pata”. Ósmoklasiści z oddziału „a” dokładnie policzyli ilość przebytych kilometrów, a oddział „b” przeprowadził wywiad z podróżnikiem.

                   Nie zapomnieliśmy o trudnych wojennych czasach, gdy Arkady Fiedler przebywał w Anglii i dokumentował dokonania Dywizjonu 303. Klasa 6 wykonała replikę samolotu, na którym latali polscy piloci, a 7a – cały dywizjon. Dla uczniów klas starszych przewidziany był konkurs wiedzy o patronie, ale wzięło w nim udział tylko dwóch odważnych uczniów z klasy 5b i byli to: Olivier Wolny i Marcin Baranowski. Obaj mogą być dumni z wyniku.

                   Ciekawe, co odkryjemy z Arkadym Fiedlerem w kolejnym roku szkolnym?

     • Telewizja WTK w naszej szkole
      • Telewizja WTK w naszej szkole

      • Gościliśmy wczoraj telewizję WTK, która przygotowuje materiał o projekcie „Europejska Szkoła w Chomęcicach-kształtowanie kompetencji kluczowych z matematyki i informatyki” do programu o funduszach europejskich.

       Będzie można go obejrzeć w najbliższy poniedziałek o godz.19:10.  - ZAPRASZAMY -z Mateuszem Menkina

     • Konkursu o Złote Pióro Dyrektora Szkoły
      • Konkursu o Złote Pióro Dyrektora Szkoły

      • Tytułowa nagroda została przyznana Annie Gałan za baśń pt."Cztery żywioły".

       Pragniemy podkreślić, że podjęcie decyzji było bardzo trudne, gdyż zgłoszone prace reprezentowały niezwykle wyrównany poziom. W związku z tym jury konkursu postanowiło nagrodzić kilkoro uczniów wyróżnieniami i małymi piórkami dyrektora:

       I wyróżnienie - Jaśmina Kurasz za baśń, która wzbudza wielkie emocje.

       II wyróżnienie - Samuel Dłużewski za baśń niezwykle bogatą w fantastyczne wydarzenia i piękny morał.

       III wyróżnienie - Gabriela Przybyłek za baśń pt. "Pastereczka Wiatereczka".

       Laureaci konkursu zostali nagrodzeni- główną nagrodą ZŁOTYM PIÓREM ufundowanym przez panią Dyrektor oraz małymi piórami ufundowanymi przez Radę Rodziców.

       Gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnej edycji konkursu już za rok.

       ( M. Jarentowska)

     • TYDZIEŃ MATEMATYKI i TYDZIEŃ MÓZGU
      • TYDZIEŃ MATEMATYKI i TYDZIEŃ MÓZGU

      • TYDZIEŃ MATEMATYKI

       W naszej szkole od 14 do 18 marca obchodziliśmy Tydzień Matematyki. Z tej okazji odbyło się kilka konkursów: konkurs na największą liczbę wyrazów z głoską „pi” , film edukacyjny o liczbie Pi, Kangur matematyczny, konkurs plastyczny oraz informatyczny „Matematyka w życiu codziennym”, konkurs Mistrz Łamigłówek. W konkursach wzięło udział wielu uczniów. Zapraszamy do obejrzenia prac konkursowych znajdujących się w holu szkoły.

       TYDZIEŃ MÓZGU

        

       Tydzień Mózgu to coroczna akcja edukacyjna Polskiej Akademii Nauk, która popularyzuje wiedzę o mózgu. Do wygłaszania otwartych wykładów zapraszani są wybitni specjaliści z dziedzin szeroko rozumianej neuronauki. W naszej szkole przez cały tydzień chętni uczniowie mogli poczytać ciekawostki o mózgu zamieszczone na gazetce oraz wziąć udział w zabawie – wylosować codziennie pytanie i na nie odpowiedzieć. W akcji wzięło udział 15 uczniów, którzy starali się zwiększyć swą wiedzę o najważniejszym organie naszego organizmu.